Isaksen har fået ny træner: Han passer mig bedre

Gustav Isaksen har lige fået ny træner i Lazio, efter at Maurizio Sarri er blevet fyret. En klar fordel for den nye landsholdsspiller, hvis man spørger ham selv.



HELSINGØR (TIPSBLADET).

– Der gik nogle måneder, før jeg forstod, hvad Sarri ville.

Maurizio Sarri sluttede af med fem ud af seks mulige nederlag i Lazio, inden der lå en fyreseddel på italienerens kontor. Det var da heller ikke fordi, at mundvigene hang nedad på Gustav Isaksen, da Tipsbladet og den øvrige presse fangede ham til hans første landsholdssamling. 

Dels fordi den tidligere FC Midtjylland-stjerne endelig var blevet udtaget til A-landsholdet, dels fordi Isaksen har fået en ny træner i Igor Tudor. 

– Jeg tror umiddelbart, at han passer mig bedre. Det er klart, at der gik nogle måneder, før jeg forstod, hvad Sarri ville. Jeg tror det bliver nemmere med ham her. 

– Min kammerat, Matteo Guendouzi, havde ham i Marseille, så han har fortalt lidt om ham. Han har fortalt, at det er meget mand-mand-spil, og han spiller lidt samme formation, som de har gjort her på landsholdet med en 3-4-2-1, så det bliver lidt anderledes, men også spændende, lyder det fra en glad Gustav Isaksen. 

Alligevel er der dog én ting ved afskeden med Gustav Isaksens tidligere træner Maurizio Sarri, der ærgrer ham. 

–  Der var meget taktik med Sarri, og det har jeg lige skulle vænne mig til. Det er først her på det sidste, at jeg er begyndt at forstå det, så på den front er det lidt irriterende. Jeg tror, at ham, vi får, er en helt anden type med mere intensitet. 

Artiklen fortsætter efter billedet … 

Gustav Isaksen havde svært ved at tale med Maurizio Sarri, der kun tænkte på fodbold. Foto: IMAGO / Gribaudi/ImagePhoto

Selvom Gustav Isaksen næppe får julekort fra Maurizio Sarri, er det da ikke fordi, at forholdet mellem dem var dårligt. Der er bare kun én ting, der fylder i hovedet på den karismatiske italiener. 

Og det er ikke, hvordan hans spillere går og har det derhjemme. 

– Mit forhold til Sarri var fint, men han var ikke rigtig typen, der snakkede så meget med spillerne. Det var mere gennem vores anfører, så det var ikke så mange samtaler, du havde med ham. Og når du havde, så handlede det kun om fodbold. Han tænkte på fodbold hele tiden. 

Det var da heller ikke nemt at kommunikere med Sarri. Hverken på eller udenfor banen. 

– Ja, fra første dag talte vi kun italiensk til træning, og det var svært. Sarri kunne lidt engelsk, men han var ikke glad for at snakke det, men der var en assistenttræner, der kunne lidt engelsk.

Gustav Isaksen har mulighed for at få landsholdsdebut lørdag aften, når Danmark tager imod Schweiz på hjemmebane i Parken.





FC København-stjerne knust



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool



FC København – AGF

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Brøndby IF – Randers FC

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti

FCK-stjerner forventes færdige for sæsonen



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Udlejet FCM-angriber storspiller

Pønser på at hente Marcus Rashford

Thomas Frank hylder ustoppelig duo

FC Midtjylland henter 18-årig midtbanespiller


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Dansk succestræner på vej væk

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Det bobler med mål i Champagne-land

Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’



AaB – Sønderjyske

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’