Anders Dreyer er kommet rigtigt stærkt fra start i MLS, hvor den tidligere Anderlecht- og FC Midtjylland-profil har leveret flere mål og assister for San Diego FC i indledningen af sæsonen.
Men de gode takter i USA betyder ikke nødvendigvis, at Anders Dreyer står med gode kort på hånden i forhold til at blive udtaget til Danmarks landshold næste gang. Ved den seneste landsholdssamling udtalte landstræner Brian Riemer således, at det er sværere at komme på landsholdet, hvis man spiller i USA, på grund af faktorer som rejsetid, tidsforskel og jetlag.
I et interview med Tipsbladet peger Anders Dreyer på, at han selv ser lidt anderledes på den diskussion, men at det selvfølgelig er helt op til landstræneren at tage den slags beslutninger.
– Det er jo op til Brian. Det må han jo synes. Jeg ved ikke, om han har prøvet at være i USA eller prøvet at have jetlag, men det tager ikke to uger at komme af med jetlag i hvert fald, siger Anders Dreyer til Tipsbladet og fortsætter:
– Men det er op til Brian, og jeg har heller ikke snakket med ham overhovedet om skiftet eller noget som helst. Han er landstræner nu, og han er ikke min træner længere, som han var i Anderlecht, så jeg kan ikke se, at jeg skulle gå op i, hvad han siger, hvis du forstår mig?
Bør det være sværere for MLS-spillere at blive udtaget til landsholdet?
0 Votes
26-årige Anders Dreyer, der senest spillede for landsholdet i testkampen mod Færøerne i marts 2024, har stadig ambitioner om at repræsentere Danmark i fremtiden.
– Selvfølgelig. Jeg tror, at hvis du spørger alle danske spillere, så vil de selvfølgelig gerne repræsentere sit land, siger Anders Dreyer og fortsætter:
– Men jeg synes også, at jeg har givet det et skud i mange år nu, og jeg har været sådan lidt inde og ude og måske heller ikke rigtigt fået chancen. Så jeg tager det ikke så tungt længere, ikke at blive udtaget. Det gør jeg ikke. Så ser jeg bare kampene her fra San Diego og følger med.
– Men nej, jeg har ikke snakket med Brian om det overhovedet, for jeg synes ikke, at jeg behøvede at skulle ringe og spørge ham, hvad han synes. Det havde været noget andet, hvis han havde været min træner, som han var i Anderlecht, indtil han blev fyret. Hvad Brian udtaler, det er jo sådan det er, det ser man jo forskelligt på, og sådan er det.

Anders Dreyer havde Brian Riemer som træner i Anderlecht (Foto: Alamy).
Afviser ikke Superliga-retur
Anders Dreyer har i San Diego fået en kontrakt, der løber frem til udgangen af 2027, og danskeren ser sig selv blive i USA længe. Han vil dog ikke lukke døren helt for en retur til europæisk fodbold i fremtiden.
– Det er tidligt at sige, for jeg har underskrevet en tre-årig kontrakt herovre, og som det er lige nu, så kunne jeg godt se, at det blev til mange flere år herovre. Det har været en fed start, og det er generelt bare en fed liga og en fed klub. På den måde passer det mig rigtigt godt, især med den spillestil, vi har. Det er lidt sjovere at have bolden 70 procent af tiden i stedet for 45-40 procent af tiden, siger Anders Dreyer og fortsætter:
– Men man skal aldrig sige aldrig, det skal man ikke i fodbold. Da jeg i sin tid skiftede til Rusland (Rubin Kazan, red.), der tænkte jeg også ‘nu, nu kommer jeg ikke tilbage til Europa’. Men så skete der lige noget, og så kom jeg tilbage til Midtjylland igen. Der er mange ting, der kan spille ind. Så jeg vil aldrig sige aldrig eller udelukke at spille i dansk fodbold igen overhovedet.
– Jeg havde en fantastisk tid i Superligaen også med gode statistikker i den periode, jeg har været der. Det samme med Belgien i Anderlecht. Så jeg ville aldrig sige nej, hvis det kom dertil, og hvis det var det, man ville.
I første omgang handler det dog at sikre San Diego FC en succesfuld første sæson i MLS, og den californiske klub er allerede kommet godt fra land i Western Conference, hvor man aktuelt ligger med i toppen.
Anders Dreyer vil dog ikke nødvendigvis sige sort på hvidt, at succeskriteriet for San Diego i denne sæson er at komme med i playoffs.
– Jeg tror, at som fodboldspiller vil man altid gerne vinde, men det er klart, at som helt nyt hold er forventningerne måske ikke helt til, at det er det, vi skal. Men jeg vil sige, at imellem os i truppen og hos trænerstaben er der en tro på, at vi kan gøre en forskel i den her sæson, og at vi kan skrive noget historie for klubben. Om det så er at vinde det hele, eller det er at komme rigtigt langt i playoffs eller bare komme i playoffs, det må vi tage til den tid.
– Det er selvfølgelig stadig tidligt i sæsonen, men vi har en god tro på os selv med vores spillestil, og der er allerede stor respekt omkring os, og så er det jo op til os at holde det ved lige, lyder det afslutningsvist fra Anders Dreyer.
Dette var tredje og sidste del af interviewet med Anders Dreyer. Du kan læse første del her og anden del her.

Så lang karantæne får Ramaj, Pentz og Mikkelsen

Dybt imponeret Laudrup: ‘De kan gå hele vejen’

Vejle-lejr mærker større nedrykningspres efter bet

Aggers drømmejob: ‘Der er intet, jeg hellere vil’

Tæt bånd til dansker: Konen siger, vi er mærkelige

Villa jagter vildt comeback mod PSG

Simsir havde fat i stortalent: Hyper mig

Daniel Agger: Pentz-jubel er helt fair

Hvem skal stå for Brøndby? Birk giver svar

Sønderjyske henter vigtig sejr i bunden

Bo Henriksen på blokken hos topklub

Er Onugkha-effekten forduftet?

Intern splid i Pierre-Emile Højbjergs klub

Voldsom dommerkritik: ‘Han er mærkelig’

Newcastle-træner fortsat indlagt

Spillede i Superligaen: Nu er han tæskedyr

Brugte over en halv milliard på agenter på et år

Christian Nørgaard har sagt undskyld

Marcel Rømer forlader Lyngby

Jan Bech: Pentz skal ikke provokere, men…

Modric køber sig ind i Championship-klub

– Højlund er blevet meget uretfærdigt behandlet

‘Hvem tror du egentlig, du er?’

Nu reagerer Diant Ramaj

Tidl. Real Madrid-spiller var tæt på islandsk klub

‘Hvis man ikke må det i et derby, hvad må man så?’

Genfødt: Luther Singh med vild bedrift

Stjerneadvokat: FCK-profil risikerer fængsel

Jagtet af Kvistgaarden: Det er vigtigere

Kalder anmeldelse “fjollet”: ‘Ramaj får to dage’

Keeper-bøvl i Brøndby? Kan ende i vild situation

Dommerekspert: ‘Spild af 25.000, Brøndby’

Achouri kogte over: Skubbede til mig hele kampen

Brøndby appellerer rødt kort

Så tæt var Mathias Kvistgaarden på at misse derby

Niels Frederiksen: ‘Kæmpe fiasko for Danmark’

Frederik Birk amok – Brøndby modtaget som helte

Derby-ballade på forsiderne i udlandet

TV-ekspert koger: Han spiller nok ikke i FCK igen

Afbryder interview: – Kom her Gifty!

Empoli kan nette mod svækkede Napoli

Jacob Neestrup: ‘Han er en voksen mand’

Tøffe ryster på hovedet: Fatter jeg ingenting af!

Ikke helt enig med Riemer: ‘Det må han jo synes’

Sulten Nathan Trott: ‘Jeg er klar’

Svensk angriber brillerer i FCN-sejr

Driller FCK og BIF: – Har lidt større problemer

Eriksen startede inde i stor United-nedtur

Mbappé ser rødt i Real Madrids smalle pligtsejr

FCN-profil med hattrick: Se alle målene her!

Jacob Neestrup: ‘Uacceptabelt af Diant Ramaj’

Av! Det er en kæmpe gave til FCK og BIF, kære FCM!

Delaney revser sig selv: ‘En kolossal fejl’

Vilde scener: Slåskamp på Sektion 12

Pinlige derby-scener: Uværdigt!