Hjulmand spår Jon Dahl succes som landstræner

Det bliver specielt at møde en ven og landsmand på den modsatte trænerbænk, siger Hjulmand før Sverige-kamp.



Der venter en gammel kending i nye klæder, når det danske fodboldlandshold onsdag spiller testkamp mod Sverige i Parken.

På den svenske trænerbænk finder man Jon Dahl Tomasson, der foruden at dele landsholdsrekorden for flest mål med Poul "Tist" Nielsen også tidligere har været assistenttræner for det danske fodboldlandshold.

I modsætning til Danmark skal Sverige ikke til EM, og svenskerne missede også VM i Qatar, men ifølge landstræner Kasper Hjulmand, er Jon Dahl Tomasson manden, der kan få Sverige tilbage i det gode fodboldselskab.

– Jeg tror, han kommer til at gøre det rigtig godt med det svenske landshold. Qua sin tid i Malmö FF har han et indgående kendskab til svensk fodbold. Han er en dygtig træner, og han er en vinder, så jeg tror, han får succes.

– De svenske spillere har skuffet, men der er et stort potentiale i holdet, og jeg er sikker på, at Jon kan forløse det, siger Kasper Hjulmand.

De to landstrænere kender hinanden godt, og Hjulmand medgiver, at det bliver specielt at møde Tomasson onsdag.

– Jeg holder meget af Jon, og han er en legende i dansk fodbold, synes jeg. Han har gjort en kæmpe indsats for det danske landshold – først som spiller med en helvedes masse mål for landsholdet og senere som assistenttræner.

– Jeg har kæmpestor respekt for Jon, og det er da specielt med en dansker på Sveriges bænk. Men når kampen kører, tænker jeg nok ikke meget over det.

– Jeg ønsker selvfølgelig Jon alt det bedste med det svenske hold, men ikke på onsdag, siger Kasper Hjulmand.

Han forventer, at tilskuerne i et udsolgt Parken tager godt imod Jon Dahl Tomasson, selv om han nu er landstræner hinsidan.

– Jeg tror, han får en rigtig flot modtagelse. Jeg er sikker på, at stadion og de danske fodboldfans husker Jon, for det han har gjort og vil give ham en hyldest, siger Kasper Hjulmand.

47-årige Jon Dahl Tomasson var assistenttræner under Åge Hareide, men stoppede i januar 2020 for i stedet at blive cheftræner i Malmö FF. Han har også været cheftræner i Blackburn, inden han 1. marts tiltrådte som Sveriges landstræner.

Den tidligere angriber har stået i spidsen for Sverige i to kampe. I marts tabte svenskerne 2-5 i Portugal, før det blev til en 1-0-sejr hjemme over Albanien.

/ritzau/





‘En stor figur’ forlader Superliga-klub



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr



– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’



FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp