Hjulmand om Rønnow: Meget tættere på Schmeichel nu

Konkurrencesituationen mellem Kasper Schmeichel og Frederik Rønnow har aldrig været mere tæt, end den er lige nu, lyder det fra Kasper Hjulmand.



Tipsbladet i Helsingør.

Kasper Schmeichel har været stensikkert førstevalg på landsholdet de seneste syv-otte år, men Nice-målmanden skal nu til at kigge sig ekstra meget over skulderen, hvor Frederik Rønnow er ved at hale ind på det mangeårige førstevalg.

Sådan lyder det fra Kasper Hjulmand, der ser Schmeichel og Rønnow som værende markant bedre end de øvrige alternativer.

– Jeg synes, at der er afstand fra Kasper og Rønnow. Rønnow er i den bedste situation i løbet af den tid, jeg har været træner. Det er første gang, hvor jeg synes, at der er en reel konkurrencesituation. Jeg synes, at der er et stykke fra Kasper og Rønnow ned til vores treere, siger Kasper Hjulmand. 

– Det kunne godt være Daniel (Iversen, red.), det kunne også være Oliver (Christensen, red.), men nu er det Mads (Hermansen, red.). De er meget, meget forskellige som målmænd, og de har hver deres ting, de skal arbejde med, for at tage de næste skridt. 

Landstræneren glæder sig primært over, at der er mange dygtige målmand at vælge mellem i disse dage.

– Det er rigtig, rigtig godt, og i det næste lag har vi også nogle gode, unge keepere. Vi har også en Theo (Sander, red.) oppe i Aalborg, som vi har kendt meget længe, og som også ser spændende ud. Det er godt for os og for landsholdet i fremtiden, siger Hjulmand. 

Kasper Hjulmand vil ikke gå i detaljer om, hvor tæt konkurrencen i øjeblikket er mellem Kasper Schmeichel og Frederik Rønnow. 

– Jamen, den er større end den har været før. Jeg synes, at Frederik har stået en fremragende sæson. Han har været uheldig nogle gange. Jeg tror, at det var sidste sommer, hvor han egentlig havde fundet sig selv i Union, og så bliver han så skadet lige op til vores landsholdssamling. Han har haft nogle uheldige situationer med skader, men nu kommer han ind, siger Hjulmand.

– Han har været meget, meget afgørende for, at Union kan hægte sig på oppe i toppen af Bundesligaen. Han har haft en virkelig god sæson, så jeg kan godt forstå, at han kommer ind til den her lejr med lidt optimisme og 'nu skal jeg puste ham Kasper i nakken'. 

Landstræneren vil ikke sige noget om, hvorvidt Frederik Rønnow kan se frem til spilletid i de kommende kampe mod Finland og Kazakhstan. 

– Der er en konkurrencesituation, så lad os se. 

Den 30-årige Frederik Rønnow har i denne sæson haft stor succes i Union Berlin, som i øjeblikket ligger nummer tre i Bundesligaen. 





Ført fra hinanden efter slutfløjt i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

Her er fem bud på en ny AaB-træner


Kæmper for at komme af med Pione Sisto

Bitter Randers-træner: ‘For dårligt!’



Frederik Birk: Det får du mig ikke til at sige!

I dialog med Brøndby

Driller Brøndby-helt: ‘Vattet spark!’

Dybt utilfredse: Det er meget kontroversielt

Nartey bliver den helt store Brøndby-helt



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Vanvittig kamp – sender Brøndby Stadion i ekstase!

‘Du får ikke din Viaplay-overskrift’

Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

Udlejet FCK’er fortsætter storform: Assistkonge!



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Jacob Neestrup bringer FCK-darling fra start

Hyldes af Christian Eriksen

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

En umulig mission at holde på ham

Thomas Mikkelsen hyldes i Brøndby


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske! 

Brandvarme Makienok sænker OB

Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob

Birk overrasker med flere ændringer



Pavens død udsætter alle fodboldkampe i Italien

AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

AaB’s ledelse har et kæmpe ansvar

Stor bet: Brøndby-profil ude med skade


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Trænerkarusellen har fart på i Aalborg

Desperat: Det dufter af 1. Division, AaB!

Næsten historisk ringe – så dårlige er AaB

Formsvage Forest besøger svækkede Spurs

AaB fyrer Menno van Dam

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

– Han har brug for at score

Drømmer om AGF og Irak: Nærmest i chok!

‘Det er forfærdeligt!’

Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

Det var fuldstændig galimatias!

Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

FC København – AGF

FC København-stjerne knust

Brøndby IF – Randers FC

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti