Når Danmark onsdag klokken 18.00 møder Tjekkiet, skydes U/21-EM også officielt i gang. Og til en slutrunde med så mange dygtige spillere og talenter er der ikke kun mange tilskuere, men også ekstremt mange klubber, agenter og scouts på plads.
Mens det nok er sandsynligt, at store klubber som Bayern München, Barcelona og Juventus er på plads for at se nærmere på alle talenterne, er der faktisk også mange danske Superliga-klubber på plads. Tipsbladet.dk har spurgt de 12 Superliga-klubber, om de skal til U/21-EM for at scoute, og det er langt størstedelen af klubberne, der tager turen til Tjekkiet.
Men hvorfor tager klubberne afsted, når konkurrencen om de bedste spillere er så stor? Esbjerg er blandt de klubber, der rejser til Tjekkiet.
– For os er der to grunde: Det primære er, at vi har Jonas Knudsen med til slutrunden, og vi vil gerne følge ham og se, hvordan han gør det mod nogle dygtige modstandere. Hvis han gør en god eller mindre god figur, er det vigtigt, at vi ser det med egne øjne, siger Niels Erik Søndergård, sportschef i Esbjerg, til tipsbladet.dk og forklarer:
– Det andet er, at vi kan danne os et overblik over talentmassen i de andre lande. Her tænker jeg primært på det svenske marked, som vi tidligere har haft et godt øje til. Vi er ikke af sted, fordi vi nødvendigvis skal hente en spiller lige nu, men det er godt at se på spillere. Vi så for eksempel Robin Söder i slutrunden i 2009, siger Niels Erik Søndergård om Söder, der blev hentet til Esbjerg for snart et år siden.
Også Brøndby IF scouter ved U/21-slutrunden. Sportsdirektør Per Rud vil ikke løfte sløret for, hvad han skal se, og hvem han skal tale med, men han peger på, at der er meget at hente ved at være omkring en U/21-slutrunde.
– Vi har selv nogle spillere, der er med i slutrunden, som vi skal se. Og så er der et stort opbud af dygtige spillere, som vi kan kigge på. Derudover griber vi selvfølgelig også muligheden for at holde en del møder, og det handler meget om at netværke, siger Per Rud og forklarer:
– Det kan hurtigt blive dyrt, hvis jeg siger, hvad vi kigger på, og det bringer også en masse historier med sig. Men selvfølgelig skal vi være repræsenteret ved sådan en slutrunde, siger han.
Kun Viborg, SønderjyskE og Hobro tager ikke afsted. SønderjyskE og Hobro tager slutrunden på tv, mens Viborg har en samarbejdspartner nede for at scoute. Dermed er FCM, FCK, BIF, Randers, AaB, FC Nordsjælland, OB, Esbjerg og AGF altså til stede ved U/21-slutrunden.

– De har ikke en chance for at blive dansk mester

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp
Kære FC København: Hvad venter I på?

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea

‘Utilfreds’ Klopp i spil til kæmpe trænerjob

FC Midtjylland bekræfter hærværk

FCM-komet udgik med skade: Her er status

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Snød han FCK? Buksa reagerer på omstridt situation

Krise! Det her er jo ikke acceptabelt, Neestrup!

FC Midtjylland tæver FCK og er tilbage i front

Slam! FCM-skurk var sin kongeløn værd i dag!

FCK-spiller blev pillet ud med bukserne nede

Van der Vaart slagter Real-stjerne: En idiot

Matt O’Riley har lagt stor nedtur bag sig

Kommenterer rygtet

– Det er en fejl af Jacob Neestrup

Randers prygler AGF

Elendigt! Hvad er der sket, AGF?

Marc Dal Hende skubbet væk: ‘Han er stjernen’

Overfuset af fan: ‘Hvem tager fucking ansvar?’

United lurer på dyr Bundesliga-målmand

Opstillingerne landet – Jacob Neestrup rokerer

Europæiske topklubber lurer på FCK og FCM-stjerner

Målfest: Viborg må nøjes med uafgjort mod Vejle

Lyngby i store problemer: Taber til Sønderjyske

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Ekene Chukwuani med kongemål for Brøndby

Wow – han kan blive vild i Superligaen!

Han er fuldstændigt vanvittig!

Slår fast: ‘Perfekt skifte for Højlund’

OB sejrer i målfest

Ancelotti er færdig i Real Madrid – om ni dage

Gav Patrick Pentz vigtig besked inden straffespark

Udfordrer Osorio: Messi kunne finde ud af det

Ramaj-karantæne forlænges – kæmpebøde til FCK

Ser dansker i kæmpeklub: ‘Sindssygt fedt skifte’

Vil forbi Brøndby: Går minimum efter Europa

Liverpool forlænger med Virgil van Dijk

– Var det første Jacob Nielsen sagde til mig

Hvis alt var op til Delaney: ‘Ud med det!’

Kasper Schmeichel på fornem liste

AaB-boss freder Menno van Dam efter kollaps

– Vi løber rundt som en flok miniputspillere

Med livrem og seler i Superliga-topbrag

Arsenal hælder Real Madrid ud af Champions League

Inter er klar til semifinalen i Champions League

Henter endnu et talent i FC København

Birk: Jeg er ved at være træt af det her interview