132135

Dansk trio med skavanker: Hjulmand giver status

Tre danske spillere har mindre skadesproblemer inden EM. Efter søndagens kamp gav Kasper Hjulmand en opdatering vedrørende de tre.



Danmark fik en fin generalprøve søndag aften, inden at de indleder EM-slutrunden mod Finland på lørdag på hjemmebane. De rød-hvide besejrede således Bosnien-Hercegovina med to mål på Brøndby Stadion. 

I løbet af kampen måtte Robert Skov imidlertid udgå i smerter, efter at han slog sig i en duel. Heldigvis for det danske landshold kunne landstræner Kasper Hjulmand komme med en positiv melding vedrørende Hoffenheim-spilleren på pressemødet efter kampen.

Her kom Hjulmand også med en positiv opdatering på Andreas Skov Olsen og Christian Nørgaards status, efter at de to sad helt over i søndagens kamp.

– Robert tror vi på slap nådigt. Første prognose er, at det skulle være fint. Andreas Skov Olsen havde lidt problemer efter Tyskland-kampen i Østrig (onsdag, red.). Jeg tror ikke, at det er så galt, at han ikke er klar til kampen på lørdag. Vi sparede ham for at have ham topklar til lørdag mod Finland.

– Prognosen med “Nør” har hele tiden været at gøre ham klar til Finland og ikke tage nogle chancer i en kamp som denne. Alt går som det skal lige nu, men selvfølgelig kan der ske noget i de næste døgn. Jeg tror, at alle er klar til lørdag, siger Kasper Hjulmand.

Selvom meldingerne er positive, skal landsholdsstaben nu have et overblik over, om der skal kaldes nye spillere ind.

– Det kommer helt an på, hvordan det ser ud, og hvem det er, og hvad prognoserne er. Vi får et fuldt overblik inden for de næste par døgn. Vi skal være ret sikre på, at spillerne er brugbare. Det er ikke sådan, at man ultimativt skal være klar til den første kamp. Lige nu er prognoserne, at det holder, siger Hjulmand.

Mens Robert Skov kom galt afsted og pådrog sig et slag, var Nicolai Boilesen mere heldig. Venstrebacken fra FC København var ellers udsat for en voldsom tackling fra en af Bosnien-Hercegovinas spillere i overtiden af søndagens kamp.

Og den hændelse gjorde Hjulmand godt og grundt rasende.

– Jeg var faktisk tæt på at løbe ind på banen for første gang. Det var godt, jeg ikke gjorde det, for så tror jeg ikke, at jeg havde fået lov til at stå der på lørdag. Jeg synes, det var vanvittigt. Det var 92. minut i en testkamp lige før en slutrunde. Vi fører 2-0 og er i overtiden. Det er jo et klart rødt kort. Hvis ikke Boile lige havde nået at løfte foden, havde han knækket den. Heldigvis slap han, lyder det fra landstræneren.

Her kan du læse tipsbladet.dk's karakterer fra kampen mellem Danmark og Bosnien-Hercegovina.





FCK og FCM havde fået over 100 mio. for Bischoff



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby sælger Clement Bischoff


Første dag i FCK: ‘Jeg er her for at vinde guld’

TransferLIVE: FC Midtjylland henter ny spiller



Edgar Babayan stopper karrieren

De er vinterens syv dyreste salg i Superligaen

Flere siddepladser på vej i Parken

Ekspert om Bischoff-skifte: Tillykke til Brøndby

Kæmpe Brøndby-salg: ‘Han skal nok klare det’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025


– Jeg var åben for at tage til Midtjylland

Skrækskade til AGF-spiller!

‘Der gik jeg sgu lidt rundt om mig selv’

Afsløring: Christian Sørensen afviser topklub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


Forhadt tysker var et problem for Tahirovic

FC København skifter Parkens røde sæder ud med blå

‘Et fingerplaster på et åbent benbrud’

Afsløring: Stort AB-talent besøger Burnley

DBU giver kvinderne samme bonus som mændene


TIPSBLADET SPECIAL

De er vinterens fem dyreste Superliga-køb


Schmeichel om Højlund: ‘Han gør det fantastisk’

Derfor blev FCK’er vraget til fordel for 41-årig

Bekræfter: Der var bud på Brøndby-stjerne

Milan og Roma jagter mål og semifinale



Man Utd planlægger store ændringer til sommer

Superligaens mindste trup: ‘Jeg er ikke bekymret’

Endnu flere millioner kan vente Superliga-klub

Spår exit for dansk stjerne: ‘Flad fornemmelse’

Dansk angriber skifter i millionhandel

FC Barcelona scorer 100 millioner 

Ny FCM-stjerne? Her overgår han kæmpesalg

Brøndby besejret af svenskere


TIPSBLADET SPECIAL

Scoop? Han ligner en klassesigning, Brøndby!


Se billedet: Nu er han på vej til Danmark

Derfor hentede Brøndby ikke en venstre back

Superliga-klub afviser 112 millioner

AGF afviste spansk og hollandsk klub

Transfer? Disse spillere kan forlade Superligaen

Brian Riemer reagerer på danske transfers

Farvel til ny FCK-keeper: ‘Virker meget mærkeligt’

‘Alt blev sort. Jeg var i chok’

Kenneth Perez om Brøndby-køb: ‘Han så dårlig ud’

Theo Sander glippede skifte: ‘Jeg var frustreret’

Dybt forundret: ‘De er på Championship-niveau’

Stopper karrieren efter SL-exit: ‘Fældet en tåre’

City brugte flest penge i transfervinduet

Dansk målmand fritstillet på Cypern

Her er Patrick Dorgus løn i Manchester United

Jores Okore er færdig i dansk klub

Angriber får ophævet kontrakten i Sønderjyske

Superligaens tag-selv-bord: Store navne er gratis

Spillere i overskud? Her er transfervinduerne åbne

Vækker opsigt – Kevin Diks topper særlig liste

Ellevild med dansk transfer!

SL-chef: ‘Som at gå 12-runder med Mike Tyson’