Dansk legende: De skal være Danmarks næste ledere

Frank Arnesen peger på to spillere, som skal tage over for Kasper Schmeichel og Simon Kjær, og så køber han ikke helt kritikken af, at Kasper Hjulmand holder sig til den gamle garde.



Hvedebrødsdagene for Kasper Hjulmand som dansk landstræner er for længst slut. Et dårligt VM for et år siden kombineret med skuffende præstationer i år har vendt stemningen omkring hans danske landshold en smule.

Spillet har til tider været uoplagt og stift, og han har fået kritik for at holde fast i spillere som Simon Kjær og Kasper Schmeichel, som begge er godt oppe i årene.

Kritikken prellede fuldstændig af på Kasper Hjulmand tidligere på ugen, da han talte med flere af landets journalister fra landsholdslejren i Helsingør. 

– Jeg har jo blandt andet læst, at jeg er konservativ, at der ikke er skiftet ud på holdet, og at det kun er de ældre spillere, der er med. Faktum er noget andet. Der er 16 spillere ud af 23, der ikke havde spillet én landskamp, da jeg startede, sagde han med henvisning til sin nuværende landsholdstrup. 

Landsholdslegenden Frank Arnesen stiller sig på landstrænerens side, når det lige præcis handler om, hvorvidt han er konsevativ i hans udvælgelse af spillere. Ifølge Frank Arnesen har Kasper Hjulmand vist, at han ikke er bange for at smide sin gamle garde på porten.

– Det er ikke helt rigtigt, at man siger, at han holder sig til dem. Selvfølgelig spillede Simon Kjær de seneste kampe, men han spillede ikke med Kjær til VM. Han er helt realistisk, hvad det angår. Hvilke spillere er bedre? Nu skal vi have nogle ledertyper ind, men ledertyper kan du ikke bare tage ind. Det er noget, man vokser sig til, og så længe han ikke føler, der er nogen, så bliver han nødt til at bruge de spillere. Så får han kritik, hvis ikke de leverer. Det er normalt.

– Men det er ikke sådan, at han kun holder sig til den og den og den. Det synes jeg ikke. Det med Kjær er et godt eksempel på, at han ikke kun ser på dem, der har gjort et godt stykke arbejde for ham, siger Frank Arnesen til Tipsbladet. 

Han synes, det er for unuanceret eksempelvis at kalde Kasper Hjulmand for en version to af Morten Olsen, der sidst i sin landstrænerperiode også fik kritik for at holde fast i de samme spillere, som ikke leverede på et topniveau mere.

Kigger mod Højbjerg og "AC"
Arnesen peger på, at der er nogle af de ældre spillere på holdet, som ikke er på hundrede procent mere. Han nævner selv Simon Kjær og Kasper Schmeichel, som har været store ledere, men som nu har nok i at holde eget niveau frem for at sørge for de andre spillere. Lægger man det sammen med at Thomas Delaney har været en del skadet, så lægger det op til et skifte i ledersammensætningen på landsholdet. 

Det er en udvikling, som Frank Arnesen vil følge med i med stor interesse, og han peger på to spillere, der bør udfylde skoene. 

– Nu er det de nye drenge, som skal op og sige ”okay gutter, den her går ikke mere”. Jeg er spændt på at se, hvem det er, som kommer frem og hjælper Hjulmand. Du skal have nogle forlængede spillere på banen, som Hjulmand har 100 procent tillid til.

– Vi har masser af talent, og det bliver spændende at se med Pierre-Emile (Højbjerg, red.) og nogle, som virkelig har det i sig at være ledere. De skal gøre noget. Der er også "AC" (Andreas Christensen, red.,) som nok er en af de bedste allround-spillere teknisk, vi har. Han er også 27 år gammel, så vi vil gerne have, at han skal tage en større lederrolle på sig. De har kvaliteter de to, og de har alderen til det. 

Er der andre end de to, som skal være Hjulmands ledere på banen?

– De skal selvfølgelig være faste på landsholdet og gode, men hvem er der så? Den eneste angriber, vi har, der har det gen i sig, er (Yussuf) Poulsen. Han er bare ikke fast mand, men han er vigtig med al sin erfaring, og så er han en fantastisk fyr. Men det skal jo være en spiller, som virkelig er stamspiller på banen, slår Arnesen fast.

Landsholdskoryfæet er ikke i tvivl om, at Danmark nok skal kvalificere sig til EM næste sommer, hvilket blot kræver to point i de to sidste kampe mod Slovenien og Nordirland.

Foto: Getty Images.





– Jeg spår ham en kæmpe karriere



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: Han får Superliga-gennembrud


Osimhen-løse Gala på svær mission i Holland

TransferLIVE: Done deal – Kevin Tshiembe er solgt



FC København – FC Heidenheim

Han kan blive Forårets Profil i Superligaen

Onughka jubler over FCK-tid: Fantastisk oplevelse

Regner med at sælge dansk profil til sommer

Tidligere Brøndby-spiller bliver helten i CL



TIPSBLADET SPECIAL

Alt om FCK: Er problemet løst med Diant Ramaj?


Her er 5 talenter, der kan brage igennem i SL

I svime over Elyounoussi

‘Daniel Agger forsøgte at hente mig til Danmark’

Fyret Vejle-træner går ikke sulten i seng



TRANSFER

‘De skal håbe på, at der går Lindstrøm i Bischoff’


Ung dansker scorer kontrakt med Serie A-klub

Har du bidt mærke i det? Han afslutter konstant!

Patrick Pentz: ‘Jeg hader det virkelig’

FC København-modstander i knæ

Jan Mølby om Lindstrøm: Tror desværre det sker

Youth League: Kæmpe FCM-skuffelse mod Man City


TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


FC Midtjylland – Real Sociedad

Intenst forløb: Andre investorer bød på Vejle

Blev rygtet til FCK og BIF: Bekræfter andre tilbud



Større VB-transferbudget i spil – Er en prioritet

Fraværende til Brøndby-træning

Frederik Birk kommenterer Clement Bischoff-sag

Syv FCK-spillere skadet til Europa-kamp

– Det er endnu et stort skridt

Revser Real Madrid: Det er en katastrofe!

Patrick Mortensen har fremtiden på plads

Evander i rekordskifte


" Det mener Tipsbladet

Zolotko-exit årets bedste nyhed for dansk fodbold


Afviste Superliga-skifte

Transfer-scoop af dansk klub: Rødglødende indbakke

FC Midtjylland-stortalenter dominerer vild liste

Chokeret Laudrup: Jeg forstår det simpelthen ikke

Afsløring: Brøndby sælger Kevin Tshiembe

Atalanta-bomber i overdådigt målhumør

Transfer: Det var den klart største overraskelse

VB-jubel: I kan kalde os nok så meget et galehus

Zolotko: Derfor sælger jeg Vejle Boldklub

Her er Vejles nye sportsdirektør

Vejle solgt: Her er de nye investorer

Vejle Boldklub solgt til lokale investorer

Sportsdirektør fyret: Kom som et chok for dansker

Alt om Viborg FF: Åh nej, hober skaderne sig op?

Kære FC København – håb er ikke en strategi!

Dansk træner afslører: Lander nyt job i storklub

Afsløring: Storklub bød på Onugkha

Svinet af Modric: Nu skal han dømme FC Midtjylland

Stortalent skriver under med Brøndby

Jesper Sørensen henter tidligere Superliga-profil

Hvorfor, Viborg? ‘Det vidner om stædighed’

Spår kæmpe FC København-nedtur