Christian Eriksen øjner historisk mulighed

Christian Eriksen drømmer om at kvalificere Danmark til Final Four.



HELSINGØR (Tipsbladet): Det er efterhånden en hel del år siden, at det danske A-landshold vandt et trofæ, men til sommer er muligheden der.

I denne uge skal Danmark spille to Nations League-kvartfinaler mod Portugal, og med en samlet sejr her vil Brian Riemers tropper gå videre til Final Four, som skal spilles i Torino i begyndelsen af juni. Her vil Danmark skulle møde enten Tyskland eller Italien i en eventuel semifinale.

Og netop det faktum, at det er to kvartfinaler og ikke kvalifikationskampe eller testkampe, der står for døren, gør den aktuelle landsholdssamling til en væsentligt anderledes oplevelse. Sådan lød vurderingen tirsdag fra Christian Eriksen, da landsholdsstjernen mødte Tipsbladet og den øvrige presse i Helsingør.

– Ja, det synes jeg. Det er fedt, at det er en kvartfinale, hvor du kan komme videre til Final Four med et dansk landshold. Det kunne være historisk at gå videre og have en mulighed for at vinde et trofæ. Men selvfølgelig skal vi forbi Portugal først og det bliver to svære, men også to fede kampe, hvor der virkelig er noget på spil, lød det her fra Christian Eriksen.

Manchester United-spilleren føler selv, at han går ind til kampene i fin form.

– Det har været fint, jeg har fået spilletid den seneste uges tid, så der er ikke nogen spørgsmål om det heller. Kroppen har det rigtigt fint. Jeg har prøvet at tage de minutter, jeg kunne i klubben, og har spillet lidt på det seneste, lød det fra den rutinerede midtbanespiller, der kommer til at stå overfor sin normale kollega på midtbanen, Bruno Fernandes:

– Jeg oplever det samme, som I ser i kampene. En mand, der præsterer i øjeblikket, og som er utrolig vigtig for os og for klubben, og som har været det i lang, lang tid. Så er jeg slet ikke overrasket over det niveau, han præsterer på.

Christian Eriksen øjner muligheden for, at Danmark til juni kan løfte Nations League-trofæet i Torino (Foto: Alamy).

Ros til Biereth og Damsgaard
Brian Riemer trak i sidste uge flere kaniner op af hatten, da han udtog helt unge talenter som Victor Froholdt og Lucas Høgsberg. Uprøvede spillere på landsholdsniveau, men dog ikke så ukendte, at Christian Eriksen var nødt til at google dem efter landsholdsudtagelsen.

– Haha, nej, jeg havde set dem!

– Jeg følger jo lidt med i fodbold en gang imellem, men jeg skal gerne indrømme, at jeg ikke har set mange kampe med dem. Men jeg havde godt læst om dem i medierne, det er jo jer, der skriver lidt om dem en gang imellem, så jeg havde læst lidt.

En anden mulig debutant i truppen er Mika Biereth, der har bombet løs efter januarskiftet til Monaco.

– Det er fedt. Spændende, spændende spiller, som jeg tror lidt har overrasket os alle. Det er fedt, at Brian tager ham med, så vi kan se ham an, og han kan se det danske landshold an. Vi kan se, hvor han står. Det bliver fedt. Det bliver spændende at se, men han er ikke den eneste, der er et par stykker, der er lidt nye i gruppen. Det er fedt at se de unge komme op, lød det fra Christian Eriksen.

En anden brandvarm spiller i den danske landsholdstrup er Mikkel Damsgaard, der har haft en helt forrygende sæson i Brentford med to mål og 10 assister i Premier League, og den udvikling glæder selvsagt Christian Eriksen.

– Det er pisse fedt! Jeg ved selvfølgelig, hvad han gik igennem i de seneste par år, og jeg synes, at det er fedt, at han har arbejdet sig tilbage, som han har. Han har været koncentreret og fokuseret på at komme tilbage, og han har haft god støtte fra Brentford og Thomas (Frank, red.), er jeg sikker på. Det er fedt at se, at det bærer frugt nu, lød det fra Manchester United-spilleren.

Med en håndfuld nye navne på landsholdet er Brian Riemer i gang med at sætte sit eget præg på landsholdet, der dermed gennemgår en lille transformation. Med sine 33 år er Christian Eriksen den næstældste spiller i truppen, men han vil ikke så så langt som at sige, at han påtager sig ‘faderrollen’ på landsholdet.

– Nej, det er Schmeichel. Jeg kan tage storebror-rollen, så kan Kasper tage far-rollen, lød det med et glimt i øjet fra Christian Eriksen.

– Jeg glæder mig til at komme ind og se noget ungt og noget friskt. Det er lidt det samme, når du er i en klub eller på et landshold i længere tid, så sker der rotationer en gang imellem, med yngre spillere, der kommer op. Så jeg håber, at de kommer op med en masse selvtillid og får vist sig frem.

Det er torsdag klokken 20.45, at Danmark og Portugal brager sammen i Parken. Returkampen spilles på søndag i Lissabon.





‘Det er da ikke normalt, hvad han præsterer’



INTERVIEW

Christian Eriksen er åben for retur


Dansk komet: ‘Seriøst noget af det sygeste’

Her er Frederik Sørensens nye klub



Biereth sætter Portugals stjerner til vægs

Højlund hylder dansk fodbold: ‘Rigtig godt’

Officielt: AaB-kant skifter til norsk fodbold

‘Talentmassen er utrolig’

Stor bøde til Brøndby IF



KOMMENTAR

Eriksen skal til Superligaen til sommer


Kasper Schmeichel: ‘Den største ære’

Brøndby leder nu kun efter én gerningsmand

Mikael Anderson forlader den islandske lejr

Danmark – Portugal



EKSKLUSIVT

Hård kritik af David Nielsen: ‘En svinestreg’


En kæmpe forskel: ‘Desværre den vej, det går’

Et ikon kommer til DK: ‘Vild ting at kunne sige’

Overblik: Her er kampprogrammet for Superligaen

Afsløring: Her brager FCK og Brøndby sammen

– FCK kunne ikke tilbyde det, jeg søgte


LIGE NU

‘Priske ødelagde det hele’


Bud på Parken: ‘Ligner fedtspilleri’

FC Midtjylland har store planer med kæmpetalent

Vigtigt emne: ‘Man må ikke tale højt om det’

Danske talenter vil til EM: Vi er klare favoritter



Storklub lurer på Højlund: ‘Giver god mening’

Oscar Schwartau blæst bagover

Karthago-Ørne straffer hjemmesvage Liberia

Kun Thomas Frank var værre

‘Det er et gigantisk problem for FCK’

United-stjerner joker om Højlund-scoring

Rasmus Højlund jubler over Mika Biereth

PL-profil blev brutalt tacklet – øret er reddet!


MEDIE

Intern uro i Real Madrids omklædningsrum


Frækt bud på Eriksens næste klub? ‘Et godt match’

Portugisisk stjerne frygter Danmark

Verdensmester hjælper Arsenal-dansker: ‘En topfyr’

Han skal erstatte Dolberg

Oscar Schwartau hylder Brøndby-spillere

Ny skade til Danmark – Brian Riemer skifter ud

Stolt Makienok: Her er det fedeste derby

Afskriver ikke Anders Dreyer og co. – men… 

Freder Neestrup: ‘Ingen bedre dansk træner’ 

Afsløring: Magnus Christensen rykker til Sverige

Gik viralt: Nu forklarer Rasmus Højlund

– Brøndby skal til at vinde nogle kampe

Afsløring: AaB lejer Jubril Adedeji ud

Ville købe Parken: ‘Uinteressant’

– Det var dejligt lige at få scoret på Mads

Riemer afslører: Han bliver anfører

Anbefaler dansk stjerne til Premier League-klub

Hård FCK-kritik: ‘Han ser rigtig, rigtig dum ud’

Man Utd kigger på Superliga-kending til 600 mio.

FCK-kollaps: ‘Han virker en smule rådvild’

Uvirkelig samtale for Harder: Vi er bedste venner

Thomas Frank på blokken i kriseramt klub