Blæste Kjær bagover: Har ikke set noget lignende!

Olivier Girouds heltegerninger i AC Milan-målet i sejren over Genoa var vanvittigt at følge med i, mener Simon Kjær, der dog måtte se kampen i fjernsynet.



Tipsbladet i Helsingør.

Den franske verdensstjerne Olivier Giroud rummer meget mere end massevis af scoringer og et usædvanligt flot skæg. Han kan også tage med hænder.

Det viste han i lørdagens neglebider mellem Genoa og AC Milan, hvor AC Milan vandt 1-0 efter en fuldstændig vanvittig afslutning, hvor Olivier Giroud endte med at måtte tage målmandshandsker på, efter at målmand Mike Maignan blev udvist inde i dommerens tillægstid. 

Her diskede Giroud op med en redning, som siden er gået viralt, i de minutter han fik i Milan-buret. Simon Kjær sad over i den kamp, men han fulgte med fra fjernsynet, og afslutningen på opgøret var noget af en neglebider for ham. Det kunne han fortælle til Tipsbladet og den skrivende presse fra sofapartiet på Hotel Marienlyst, hvor han er samlet med landsholdet disse dage. 

– Nu var jeg ikke med i Genoa desværre, men det er vel de mest sindssyge ti minutter, jeg har set i fjernsynet i meget lang tid. Frustrerende og glædeligt til sidst, når man nu fik det, vi håbede på. Men det var bare sindssyge scener. Jeg kan ikke huske, jeg har set noget lignende, siger en imponeret Kjær, der dog passer på med at rose holdkammeraten alt for meget til skyerne.

– Han gjorde det fint – han holdt nullet i hvert fald. 

Simon Kjær melder også, at Girouds heltegerninger i buret, som blandt andet fik AC Milan til at opliste ham som målmand på deres officielle hjemmeside, har medført lidt lir i omklædningsrummet.

– Selvfølgelig er der det. Vi har haft en masse inde i vores gruppe. Milan har også gjort deres til, hvorfor det skal hypes. Men det er bare fedt. Vi fik en sejr, vi ligger nummer et, vi har kun tabt en kamp i starten af Serie A. 

Tror du, at han bliver ubærlig, når I møder tilbage? 

– Nej, jeg tror 'Oli' bliver ved med at være 'Oli', så det bliver kun med et smil på læben, melder Kjær, som også lige slår fast, at Giroud ikke skal til at stå på mål til træningerne, inden interviewet bliver afbrudt af landsholdets pressechef. 

Skulle ikke tage nogle chancer
Inden snakken om holdkammeraten nåede den danske landsholdsanfører også at forklare, hvorfor han ikke spillede i lørdagens kamp mod Genoa.

– Kroppen har det godt. Jeg havde lidt småproblemer i løbet af slutningen i sidste uge, hvor jeg fik noget ved kampen på udebane i Champions League. Jeg havde ikke tid til at teste nok i forhold til, at vi allerede spillede lørdag igen, på grund af at vi blev i Dortmund og sov der, så jeg nåede kun én træning, før vi skulle afsted til Genoa. 

– Så det var et spørgsmål om ikke at nogle chancer, på grund af at vi skulle med landsholdet, men også fordi vi har et forholdsvis spækket program, når vi kommer tilbage fra landsholdet med Juve, PSG og Napoli den første uge. Så det var for at være på den sikre side. Jeg havde regnet med, at hvis vi var kommet til søndag, så kunne jeg nå at teste det hele igennem. Det var kun et spørgsmål om tid og ikke at tage nogle chancer, beroliger han.

Han slår fast, at han træner fuldt med denne tirsdag, hvorfor der altså ikke er nogen bekymring for hans tilstand inden lørdagens EM-kvalifikationskamp mod Kasakhstan.

Foto: Getty Images




EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby sælger Kevin Tshiembe


Afviste Superliga-skifte

TransferLIVE: Vil hente Casemiro nu



Transfer-scoop af dansk klub: Rødglødende indbakke

FC Midtjylland-stortalenter dominerer vild liste

Atalanta-bomber i overdådigt målhumør

Transfer: Det var den klart største overraskelse

Zolotko-exit årets bedste nyhed for dansk fodbold



EKSKLUSIVT

Vildt skifte for dansk angriber: Han får lav løn


VB-jubel: I kan kalde os nok så meget et galehus

Zolotko: Derfor sælger jeg Vejle Boldklub

Her er Vejles nye sportsdirektør

Vejle solgt: Her er de nye investorer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


Vejle Boldklub solgt til lokale investorer

Sportsdirektør fyret: Kom som et chok for dansker

Alt om Viborg FF: Åh nej, hober skaderne sig op?

Kære FC København – håb er ikke en strategi!

Dansk træner afslører: Lander nyt job i storklub


HELT VILDT

FC Midtjylland-stjerne topper vild statistik


Afsløring: Storklub bød på Onugkha

Svinet af Modric: Nu skal han dømme FC Midtjylland

Stortalent skriver under med Brøndby

Jesper Sørensen henter tidligere Superliga-profil



Hvorfor, Viborg? ‘Det vidner om stædighed’

Spår kæmpe FC København-nedtur

Losset ud i Vejle: Jeg er jo ingen tryllekunstner

Det er et mareridt, siger Carlo Ancelotti

Er det nu eller aldrig for ham i AGF?  

Dommer træder op på helt ny hylde i FCK-kamp

Hård dom over Man Utd-stjerne: ‘Ser fortabt ud’

Dropper danske stjerner


TOPNYHED

Trist Thomas Gravesen: Det er brandærgerligt


‘Jeg var en VIRKELIG dårlig anfører for Esbjerg’

Her er Lukas Engels nye klub

Alt om FCN: Det kan han ikke være tilfreds med

Er det Erik ten Hags nye job?

Dansk dommer konfronteret i tyrkisk lufthavn

Alan Shearer forsvarer og roser dansk komet

Jubler over Dolberg: Minder om legende

Gammel dame forværrer PSV-krise

AaB-åbenbaring? Han kan blive forårets gennembrud

Afslører vild detalje om Brian Priske-fyring

I ekstase over Hjulmand og Gyökeres

– Manchester United kan vinde Premier League

Brøndby vinder Atlantic Cup

Kongeløn – men han er ‘fuldstændig udstødt’

Superliga-klub er tæt på at blive solgt

Ekspert: Priske fik ikke en fair chance

San Diego FC henter Superliga-spiller

Priske var fyret dagen før Bayern-sejr

‘Brian Priske var for sød’

Brian Priske fyret: ‘Manglende kemi’

Hylder kæmpe SL-flop: ‘Han er crazy’

Superliga-chok: ‘Dagens bedste nyhed!’