159626

Real Madrid nedkæmper Barca i forlænget spilletid

Tre gange bragte Real Madrid sig foran i El Clasico mod Barcelona og fik slidt sig i Super Cup-finalen.



FC Barcelona fik udlignet Real Madrid-føringer to gange, men måtte efter forlænget spilletid se ærkerivalerne stryge i finalen i den spanske Super Cup.

På græstæppet i saudiarabiske Riyadh var det en lige kamp, men efter 120 minutters duel sejrede Carlo Ancelottis tropper med 3-2.

I finalen venter enten Atlético Madrid eller Athletic Bilbao, der spiller semifinale torsdag.

Real Madrid var bedst spillende fra kampens start, hvor Barcelona havde enormt svært ved at skabe noget som helst farligt.

Midtvejs i halvlegen var det den brasilianske åbenbaring Vinicius Junior, som sikrede føringen til de hvidblusede.

Karim Benzema havde stor andel i målet. Franskmanden prikkede bolden fra en snorksovende Sergio Busquets og lagde en perfekt bold dybt til Vinicius, som køligt sparkede bolden ind.

Det vækkede Xavis tropper en smule, og Real Madrid overlod meget initiativ til rivalerne. Det udnyttede Barcelona nogle minutter før pausen.

Ousmane Dembélé lagde en flad bold ind i feltet, som store Luuk de Jong egentlig kom for sent til. Men Eder Militaos clearing ramte den store hollænder på benet, og bolden sprang heldigt ind i mål via den ene stolpe.

Barcelona sluttede bedst af og tog selvtilliden med ind til anden halvleg. Ancelottis mandskab havde svært ved at genfinde takterne fra den første halve time af kampen.

Generelt faldt niveauet og tempoet i kampen efter pausen, men Karim Benzema er farlig, uanset hvor langt ned i tempo en kamp kommer.

Efter 68 minutter hamrede han bolden på stolpen, og få minutter senere fik han oprejsning. Tæt under mål kunne han sætte føringsmålet til 2-1 ind.

Barcelona var igen kommet ned i tempo og skulle mobilisere endnu en opblomstring. Det hjalp indskiftningen af talentet Ansu Fati til.

I 83. minut var det den spinkle 10'er, som umarkeret steg op til et flot indlæg og headede udligningen ind.

Det sendte kampen i forlænget spilletid. Barcelona havde bolden en del og forsøgte at diktere kampen på den måde, men Real Madrid har alle dage været et farligt kontrahold.

Det beviste hovedstadsklubben midtvejs i den forlængede spilletids første halvleg. Et kontrastød endte til sidst midt i feltet hos indskiftede Federico Valverde, der let kunne gøre det til 3-2.

Kræfterne var ved at slippe op hos begge hold. Kramperne kom snigende – især hos Real Madrid, der gerne ville trække tiden.

Barcelona havde ikke et sidste comeback i sig, og Real Madrid er klar til Super Cup-finalen på søndag.

/ritzau/




EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby sælger Clement Bischoff


TransferLIVE: FC Midtjylland henter ny spiller

Vejles overlevelse som topklub er på spil



Thelander afslører: Interesse fra udlandet

Afsløring: FCN forlænger med kæmpetalentet Eklund

Stor FCM-handel i vasken: ‘Det var bare for sent’

Sune Smith-Nielsen drømmer om at se ham i FCK igen

Første dag i FCK: ‘Jeg er her for at vinde guld’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025


Kritiserer Superliga-klub – ‘genkender vi ikke’

Edgar Babayan stopper karrieren

De er vinterens syv dyreste salg i Superligaen

Flere siddepladser på vej i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


Ekspert om Bischoff-skifte: Tillykke til Brøndby

Kæmpe Brøndby-salg: ‘Han skal nok klare det’

FCK og FCM havde fået over 100 mio. for Bischoff

– Jeg var åben for at tage til Midtjylland

Skrækskade til AGF-spiller!


TIPSBLADET SPECIAL

De er vinterens fem dyreste Superliga-køb


‘Der gik jeg sgu lidt rundt om mig selv’

Afsløring: Christian Sørensen afviser topklub

Forhadt tysker var et problem for Tahirovic

FC København skifter Parkens røde sæder ud med blå



‘Et fingerplaster på et åbent benbrud’

Afsløring: Stort AB-talent besøger Burnley

DBU giver kvinderne samme bonus som mændene

Schmeichel om Højlund: ‘Han gør det fantastisk’

Derfor blev FCK’er vraget til fordel for 41-årig

Bekræfter: Der var bud på Brøndby-stjerne

Milan og Roma jagter mål og semifinale

Man Utd planlægger store ændringer til sommer


TIPSBLADET SPECIAL

Scoop? Han ligner en klassesigning, Brøndby!


Superligaens mindste trup: ‘Jeg er ikke bekymret’

Endnu flere millioner kan vente Superliga-klub

Spår exit for dansk stjerne: ‘Flad fornemmelse’

Dansk angriber skifter i millionhandel

FC Barcelona scorer 100 millioner 

Ny FCM-stjerne? Her overgår han kæmpesalg

Brøndby besejret af svenskere

Se billedet: Nu er han på vej til Danmark

Derfor hentede Brøndby ikke en venstre back

Superliga-klub afviser 112 millioner

AGF afviste spansk og hollandsk klub

Transfer? Disse spillere kan forlade Superligaen

Brian Riemer reagerer på danske transfers

Farvel til ny FCK-keeper: ‘Virker meget mærkeligt’

‘Alt blev sort. Jeg var i chok’

Kenneth Perez om Brøndby-køb: ‘Han så dårlig ud’

Theo Sander glippede skifte: ‘Jeg var frustreret’

Dybt forundret: ‘De er på Championship-niveau’

Stopper karrieren efter SL-exit: ‘Fældet en tåre’

City brugte flest penge i transfervinduet

Dansk målmand fritstillet på Cypern

Her er Patrick Dorgus løn i Manchester United