Der blæser nye vinde i Barcelona, hvor genopbygningsprojektet er ved at komme op i omdrejninger efter ansættelsen af Xavi Hernández.
Indkøbet af Ferran Torres ser således ud til at falde på plads snart, og ifølge avisen Sport arbejder Barcelona også for fuld skrue på at styrke bagkæden.
Og ifølge Sport skrider det fremad i jagten på danske Andreas Christensen, der fra den 1. januar frit kan forhandle med udenlandske klubber.
– På baggrund af nødvendighed og sportslige ambitioner har Barça tæt fulgt markedet for forsvarsspillere, der har kontraktudløb den 30. juni. For den sportslige ledelse var næste sæson allerede blevet planlagt, hvor flere kvalitetsspillere ville ankomme på frie transfers, således at alle pengene ville gå til topprioriteten: Indkøbet af en centerforward, hvor Haaland ses som målet. Og før Xavi Hernández' ankomst havde Barcelona allerede gjort markante fremskridt i forhandlingerne med flere spillere. To af disse er Chelsea-forsvarerne Christensen og Azpilicueta, en kvalitetets-midterforsvarer og en højre beack, som var klar til at skrive under, og som kunne hentes gratis, skriver Sport således.
– Det er klart, at Xavis ankomst har ændret prioriteterne, samt de navne, der foretrækkes nu, men i den sportslige ledelse ønsker man ikke at opgive Chelsea-operationen, da man mener, at den kan i den grad kan styrke holdet og klubben. Faktisk var deres signaturer meget tæt at komme på plads indtil for et par uger siden. Og beviset for dette er, at både Azpilicueta og Christensen har holdt Chelsea hen, selvom der flere tilbud om forlængelser på bordet. Det er ganske store kontrakter, men de to spillere er mere tiltrukket af Barcelonas projekt.
Ifølge Sport overvejer Barcelona også Ajax-marokkaneren Noussair Mazraoui som et alternativ til Azpilicueta. Avisen skriver samtidig, at aftalen med Andreas Christensen kunne være kommet på plads, hvis ikke havde været fordi, at Matthijs de Ligt for nyligt blev bragt i spil som en mulighed.
Ifølge Sport foretrækker Barcelonas trænerstab nu Matthijs de Ligt, mens klubbens ledelse foretrækker stadig Andreas Christensen, da danskeren angiveligt vil være markant billigere.
Afsløring: BIF kan tjene 75 millioner på Bischoff
Brandvarm dansker på måljagt i storkamp i Paris
TransferLIVE: FCN forlænger med svensk stortalent
CV afviser profilsalg: Flere transfers er mulige
De har brug for en kæmpe transfersucces!
Afsløring: Wolfsburg har scoutet stort OB-talent
Føler for skadet talent: Tænker på min egen søn
Officielt: Henter dansk angriber i millionhandel
Vejles overlevelse som topklub er på spil
Ny Brøndby-stjerne afslører: Væltede i tilbud
Damsgaard fortsætter vild stime af kåringer
Lyngby Boldklub har gjort et scoop
Medie peger på utilfredshed i Feyenoord-truppen
Sådan gør din klub i vinterpausen
Viaplay i fremdrift: ‘Vi havde tabt sutten’
I svime over Oscar Højlund: Den næste leder
Real Madrid-legende stopper karrieren
Der er potentiale til noget rigtig stort
Links og Beijmos tur? CV varsler forlængelser
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025
Philip Billing jubler: Han er en vinder
Preben Elkjær får nyt job hos Viaplay
Forventer snarlig Daniel Wass-afgørelse
Stor interesse: ‘Jeg modtog mange telefonopkald’
Flere United-problemer: Stjerne korsbåndsskadet
Viaplay: Derfor lancerer vi nye sportspakker
Viaplay med ny Superliga-pakke: Her er prisen
Stor undren: Har de glemt at købe en ny back?
Her er Danmarks gruppe til U21-EM-kvalifikationen
Jacob Neestrup jubler: Som et køb til 30 millioner
Vilde transfers udfordrer AaB-chefers strategi
Afsløring: Nu rejser Clement Bischoff til England
De er vinterens syv dyreste salg i Superligaen
Historisk dansk transfer: ‘Det var et ultimatum’
Mørke skyer over Priske efter ‘katastrofal uge’
Premier League-klub lurer på Rasmus Højlund
Efterlyser mere spilletid til Christian Eriksen
Orris Sociedad snubler igen mod Osasuna
Millionregn over dansk klub: ‘Det er imponerende’
FCK-keeper røg ud i kulden: ‘Fuldstændig vanvid’
Thelander afslører: Interesse fra udlandet
Afsløring: FCN forlænger med kæmpetalentet Eklund
Neestrup: ‘Har været åben og ærlig over for Trott’
“Vanvittigt” – nu skal dansker spille Superliga
Stor FCM-handel i vasken: ‘Det var bare for sent’
Sune Smith-Nielsen drømmer om at se ham i FCK igen
Første dag i FCK: ‘Jeg er her for at vinde guld’
Kritiserer Superliga-klub – ‘genkender vi ikke’
Radikal ændring for Brøndbys nye midtbanestjerne
Edgar Babayan stopper karrieren
Flere siddepladser på vej i Parken
Ekspert om Bischoff-skifte: Tillykke til Brøndby
Kæmpe Brøndby-salg: ‘Han skal nok klare det’
FCK og FCM havde fået over 100 mio. for Bischoff
Afsløring: Bombe – Brøndby sælger Clement Bischoff