Den tidligere landsholdsspiller Jesper Grønkjær er imponeret over, hvordan Martin Braithwaite efter flere måneder som reserve i FC Barcelona var i stand til at gribe chancen og score to mål, da den 29-årige angriber startede inde i Barcelonas 4-0-sejr over Dynamo Kiev tirsdag aften.
Det siger Grønkjær, der er Champions League-ekspert for rettighedshaveren Nordic Entertainment Group.
Han forventer dog ikke, at Braithwaite som følge af målene pludselig skal til at starte inde meget oftere, men nu er der basis for, at han kan få flere og længere indhop.
Læs også:Barca-træner nedtoner stjernes bænkplads
– Det er kæmpe stort, at vi har en dansker, der bliver dobbelt målscorer i Champions League. Vi skal langt tilbage for, at det senest er sket. Det vigtigste er, at han fik gjort opmærksom på sig selv, for han er under hård konkurrence.
– Vi skal ikke bilde os ind, at han er i spil til at starte inde, men det her er måden at vise sig frem på, og nu skal han nok få minutterne. Han modbeviser sine kritikere. Han er klar over sin rolle, og han ved godt, at han ikke kommer foran Messi, Griezmann, Coutinho, Dembélé og Ansu Fati, siger Jesper Grønkjær på TV3+.
Samtidig påpeger eksperten, at Braithwaite formentlig også var klar over, at han primært ville blive reserve, da han skiftede til Barcelona.
Læs også:Martin Braithwaite jubler: Det føles vidunderligt
– Jeg havde vitterligt ikke set ham ende i Barcelona, men hvorfor pokker skulle han ikke tage imod tilbuddet om at spille for en af de bedste klubber i verden i en fantastisk by, selv om han skal kæmpe hårdere for at spille end i Leganes, siger Jesper Grønkjær.
En anden tidligere landsholdsspiller, Preben Elkjær, er også begejstret for Braithwaites præstation mod Dynamo Kiev. Foruden målene fremtvang Braithwaite et straffespark og lagde op til et mål.
– Der er mange dygtige spillere foran ham, men han gør sig altid umage, når han får chancen. Han bringer noget, når han kommer ind, og han er en spiller, som knokler for holdet. Det er ikke op til ham at sætte holdet, han skal bare præstere, når han får muligheden, og det gjorde han.
– Hvis jeg skal være ærlig, så tror jeg ikke, at det ændrer noget i forhold til at få en startposition. Men en mand, der scorer mål, kan man aldrig helt overse, så han vil være en option for træneren, når det ikke kører for holdet. Der er han rykket længere frem, for to mål på udebane i Champions League rykker altså ved noget, siger Elkjær på TV3+.
Læs også:Braithwaite blev dobbelt målscorer: Jeg har været tålmodig
Læs også:Dobbelt op: Braithwaite blev den store helt for Barcelona
Læs også:Lionel Messi og Frenkie de Jong ude af tirsdagens Champions League
Afsløring: Bombe – Brøndby sælger Clement Bischoff
Neestrup: ‘Har været åben og ærlig over for Trott’
TransferLIVE: FC Midtjylland henter ny spiller
Første dag i FCK: ‘Jeg er her for at vinde guld’
Kritiserer Superliga-klub – ‘genkender vi ikke’
Edgar Babayan stopper karrieren
De er vinterens syv dyreste salg i Superligaen
Flere siddepladser på vej i Parken
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025
Ekspert om Bischoff-skifte: Tillykke til Brøndby
Kæmpe Brøndby-salg: ‘Han skal nok klare det’
FCK og FCM havde fået over 100 mio. for Bischoff
– Jeg var åben for at tage til Midtjylland
Sådan gør din klub i vinterpausen
Skrækskade til AGF-spiller!
‘Der gik jeg sgu lidt rundt om mig selv’
Afsløring: Christian Sørensen afviser topklub
Forhadt tysker var et problem for Tahirovic
FC København skifter Parkens røde sæder ud med blå
De er vinterens fem dyreste Superliga-køb
‘Et fingerplaster på et åbent benbrud’
Afsløring: Stort AB-talent besøger Burnley
DBU giver kvinderne samme bonus som mændene
Schmeichel om Højlund: ‘Han gør det fantastisk’
Derfor blev FCK’er vraget til fordel for 41-årig
Bekræfter: Der var bud på Brøndby-stjerne
Milan og Roma jagter mål og semifinale
Man Utd planlægger store ændringer til sommer
Superligaens mindste trup: ‘Jeg er ikke bekymret’
Endnu flere millioner kan vente Superliga-klub
Spår exit for dansk stjerne: ‘Flad fornemmelse’
Dansk angriber skifter i millionhandel
Scoop? Han ligner en klassesigning, Brøndby!
FC Barcelona scorer 100 millioner
Ny FCM-stjerne? Her overgår han kæmpesalg
Brøndby besejret af svenskere
Se billedet: Nu er han på vej til Danmark
Derfor hentede Brøndby ikke en venstre back
Superliga-klub afviser 112 millioner
AGF afviste spansk og hollandsk klub
Transfer? Disse spillere kan forlade Superligaen
Brian Riemer reagerer på danske transfers
Farvel til ny FCK-keeper: ‘Virker meget mærkeligt’
‘Alt blev sort. Jeg var i chok’
Kenneth Perez om Brøndby-køb: ‘Han så dårlig ud’
Theo Sander glippede skifte: ‘Jeg var frustreret’
Dybt forundret: ‘De er på Championship-niveau’
Stopper karrieren efter SL-exit: ‘Fældet en tåre’
City brugte flest penge i transfervinduet
Dansk målmand fritstillet på Cypern
Her er Patrick Dorgus løn i Manchester United
Jores Okore er færdig i dansk klub
Angriber får ophævet kontrakten i Sønderjyske
Superligaens tag-selv-bord: Store navne er gratis
Spillere i overskud? Her er transfervinduerne åbne