Vildt skifte for dansk angriber: Han får lav løn

Laurs Skjellerup har taget et flot spring fra IFK Göteborg til Sassuolo, men hvorfor har den italienske klub valgt at købe danskeren?



Mest overraskende skifte for en dansk spiller i vinterens transfervindue.

Sådan kan man sagtens beskrive Laurs Skjellerups skifte til Sassuolo denne vinter.

Danskeren har blot scoret fire mål i 19 kampe for IFK Göteborg, men alligevel valgte Serie B-klubben at betale hele 30 millioner kroner for ham, ifølge Tipsbladets oplysninger.

Men hvorfor har klubben dog valgt at købe den danske angriber, der spillede i NordicBet Ligaen for et år siden?

– Sassuolo havde brug for en ny angriber med andre karakteristika end de andre angribere i truppen. Allerede i sommer havde Sassuolo forsøgt at hente en anden angriber, blandt andre Christian Gytkjær, og nu besluttede de at satse på Skjellerup for at tilføje en anden spiller til Fabio Grossos hold (Sassuolo-cheftræner, red.), fortæller den italienske journalist Antonio Parrotto, der dækker Sassuolo intenst for sassuolonews.net, til Tipsbladet.

Er du overrasket over købet?

– Jeg er overrasket over denne transfer, fordi der var tale om interesse i Adorante fra Juve Stabia, og jeg troede, at Sassuolo i januar ville købe en italiensk centerangriber, som allerede kendte Serie B, så han nemmere kunne tilpasse sig Fabio Grossos planer.

Han har ikke scoret så mange mål. Hvorfor tror du, at Sassuolo købte ham?

– Jeg tror, ​​at Sassuolo købte Skjellerup, fordi de så et stort potentiale i ham. Han har ganske vist ikke scoret mange mål, men han er fysisk stærk, han kan hjælpe holdet med sin fysik, og han kan angribe i luftrummet.

Selvom den italienske klub har betalt en god sum penge for angriberen, så er danskeren billig i drift, vurderer journalisten.

– Det (4 millioner euro, 30 millioner kroner, red.) er et stort beløb for en spiller, der for et år siden spillede i den danske liga, og i år scorede han fire mål i Göteborg, men han får ikke en særlig høj løn i forhold til italienske standarder, og hvis det ikke går godt, tror jeg ikke, det bliver svært at sælge ham. Tværtimod, hvis det går godt, som alle håber, kan han blive en ny økonomisk gevinst for klubben.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Sassuolo

Stærkt ejerskab

Parrotto tror, at danskeren kan blive en gevinst for Serie B-topholdet, men det kræver tålmodighed.

– Sassuolo er af mange defineret som en glad oase. Det er en klub, der lægger stor vægt på unge talenter og opdrager dem i et sundt, familiært miljø, hvor der ikke er meget pres. De har spillet 11 år i træk i Serie A, og sidste år rykkede de ned til Serie B, men de har et stærkt ejerskab på sine skuldre og sigter mod at vende tilbage til Serie A i år.

Tror du, han får succes i klubben?

– Det håber jeg. Han er blevet beskrevet som en god fyr, der har gjort gode indtryk i disse første dage i Sassuolo. Jeg synes, at han, ligesom enhver spiller, der kommer fra en udenlandsk liga, skal vænne sig til det og har brug for tid til at falde til.

– Skjellerup kan bruge disse seks måneder i Serie B til bedre at forstå italiensk fodbold i håb om, at han næste år vender tilbage for at spille i Serie A, hvor niveauet helt sikkert er højere, men jeg tror, ​​at en spiller med de egenskaber kan klare sig godt i Italien og på Sassuolo-holdet, afslutter Sassuolo-journalisten.

22-årige Laurs Skjellerup har skrevet under på en kontrakt til sommeren 2029.





‘Det er forfærdeligt!’



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool



FC København – AGF

FC København-stjerne knust

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Brøndby IF – Randers FC



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


FCK-stjerner forventes færdige for sæsonen

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Udlejet FCM-angriber storspiller

Pønser på at hente Marcus Rashford


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Thomas Frank hylder ustoppelig duo

FC Midtjylland henter 18-årig midtbanespiller

Dansk succestræner på vej væk

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’



Det bobler med mål i Champagne-land

Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

AaB – Sønderjyske

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Manchester City slider sig til sejr

Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark