Afsløring: De sværmer om Alexander Bah

Flere landsholdsspillere har fundet en ny klub denne sommer, og endnu et navn dukker nu op, igen, før den hektiske slutfase op til transferdeadline.



Joakim Mæhle er i Wolfsburg, Rasmus Kristensen er taget til AS Roma, Morten Hjulmand har fået kontrakt i Sporting, og flere af Kasper Hjulmands landsholdsspillere kan også få nye klubber i de kommende dage.

En af dem er Alexander Bah.

Bahs klub Benfica er i færd med at købe en ny højre back med et par sydamerikanske, helt unge spillere som favoritter, mens FC Nordsjællands Oliver Villadsen er en af backup-løsningerne.

Og det kan åbne spørgsmålet om Benficas 25-årige danske højre back.

Tidligere på året var Bah en af de spillere, der ifølge Tipsbladets oplysninger var til overvejelse i FC Barcelona uden at være i nærheden af at være førsteprioritet.

Dengang var der, ligesom i både 2021 og 2022, også Premier League-klubber, der overvejede at byde ind på backen, og nu cirkulerer Bahs navn igen i England.

Brentford har tidligere været der, det samme har Fulham og Nottingham Forest sammen med Bologna og Hoffenheim fra Italien og Tyskland, men nu er det større fisk i gruppen af klubber, der har en Bah-transfer til overvejelse.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Nottingham Forest sammen med West Ham rettet interessen mod Lissabon.

West Ham leder med pengene fra Declan Rice-salget og tyske Tim Steidten som nyansat sportsdirektør med lys og lygte efter forstærkninger, og der er penge til rådighed, som vi så med købet af Ajax' Mohammed Kudus, tidligere spiller i FC Nordsjælland, for tæt på 350 millioner kroner.

Nottingham Forest handlede vildt ind sidste sommer, men i år er der mere ro på omsætningen af spillere, efter man overlevede i bedste række, og tilsyneladende et fokus på at hente færre men måske mere sikre spillere, der er oplagte til startopstillingen.

Og så er der en endog særdeles attraktiv mulighed i form af Arsenal.

Arsenal har Ben White og Cédric Soares som muligheder i højre side og Oleksandar Zintjenko og Nuno Tavares i venstre.

Men efter udlejningen af Kieran Tierney til Real Sociedad kan der være plads til en ny back i rotationen med tanke på det vilde kampprogram, man har som engelsk Champions League-deltager.

Spørgsmålet er dog, om Benfica vil danse denne dans.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er et salg af Bah ikke noget, der står højt på ønskelisten i Benfica, hvor købet af en yngre højre back mere ses som opliningen af fremtidens mand efter et salg af Bah i 2024 eller 2025.

Men dukker der bud på 30-35 millioner euro, svarende til omtrent 220-260 millioner kroner, op, kan Benfica meget vel tænkes at ville overveje situationen.

Skal Bah væk, skal Benfica sandsynligvis have en ny, mere erfaren back, så flere brikker skal falde på plads, hvis det skal blive til et skifte.

Benfica har sagt nej til andre salg fra reserver i forsvarskæden, i hvert fald i et tilfælde et bud tæt på 200 millioner kroner, så det vil kræve en temmelig forelsket og betalingsvillig klub, hvis et skifte skal blive til noget.




INTERVIEW

Dansk landstræner tæt på sensationel triumf


Sønderjyske – Silkeborg

Nyt stort Superliga-salg? ‘Vi lytter til klubber’



Hylder duo: ‘Over Superliga-niveau’

Påtager sig ansvaret for Højbjergs skade

Maskot meldte Haaland til politiet – City afviser

Brentford bekræfter: Nørgaard har forlænget


" Det mener Tipsbladet

Polioramt og kvabset: Her er det virkelig pinlige!


‘Så er drømmen om mesterskabet slut’



Alle dømmer dem ude: Dansker skal levere mirakel

Tid til ny målmand? Morten Bruun med opfordring

Svensk drama: Spiller reagerer efter eksplosion

Lyngby Boldklub – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Storstilet tyveri: FC Københavns capo-tårn stjålet


Brasilien fyrer landstræneren efter afklapsning

Brøndby-fans føler sig ydmyget og latterliggjort

16 hold i Superligaen er ikke længere ren idioti

– Han ville starte inde på alle hold i Superligaen

Flad Champagne i Reims


EKSKLUSIVT

– Vi er den klub i Jylland med de dårligste vilkår


Ligaens bedste målræv: ‘Han er pisse irriterende’

Dyre Superliga-point: Her flopper Brøndby

Fanklubben overbevist: De vinder Superliga-guld

Drømmekamp! Som en student i Jomfru Ane Gade



Årets mål? Sender AaB efter hotdogs

Blodet flyder: Klipset sammen på sidelinjen

FCM’er satte livet på spil for frø: Gal på kommune

Danskerklub afslører: Dialog med Paul Pogba

‘FCK må sanktionere Rodrigo Huescas’

Rodgers reagerer på omstridt Schmeichel-sag

Derfor har Brøndby lukket træningsbanen af

Melder Kasper Schmeichel ude

AaB – Viborg


EKSKLUSIVT

Martin Retov fyret i AC Horsens: Nu taler han ud


Bragede gennem byen midt om natten

Her er Brøndbys straf for kast af kanonslag

Ligner fængsel, men her er Huescas smuthul

Ydmyget af Brøndby: Er som med FCK

Jan Carlsen er død

Rigtig god nyhed for Brøndby

AGF afviste salg: Kan lære af FCM og FCK

Her er Rodrigo Huescas kæmpe straf

Raser over Huescas: ‘Det er uacceptabelt!’

FCK-spiller risikerer fængsel for vanvidskørsel

Lyngby præsenterer flot millionoverskud

Erkender kæmpe dommerfejl i Brøndby-brag

Danmark har en af verdens artigste ligaer

Fanklubben: Han bliver Superliga-topscorer

FC Barcelona-stjerne: ‘Jeg er rasende’

Joachim Andersen åben for København

Real Madrid-præsident giver spillerne vild bonus

Carsten Werge: ‘Dårligt journalistisk arbejde’

Pep Biel er eksploderet

Die Blauen tvinger Die Werkself på overarbejde

Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig