FC Midtjylland har sagt farvel til Emiliano Martínez, hvilket naturligvis er det, der fylder for FCM frem mod transferdeadline. Han skal afløses, og så ser vi, hvad FCM ellers har af transfer-kaniner i hatten. Her er vores bud på FC Midtjyllands transferplan i de sidste dage af transfervinduet.
Vinterens tilgange:
Ola Brynhildsen (Molde FK, retur fra leje)
Obule Moses (Holstebro, retur fra leje)
Vinterens afgange:
Emiliano Martínez (Palmeiras, salg)
Victor Lind (Brommapojkarna, salg)
Jan Kuchta (Sparta Prag, leje)
Kommende kontraktudløb:
Ingen på førsteholdet før sommeren 2026
Her kan der sælges:
Der skal noget vildt til, før FC Midtjylland sælger en af de unge profiler fra startopstillingen, især efter Emiliano Martínez blev solgt til Palmeiras i sidste uge.
Der bliver holdt løbende øje med Darío Osorio, Ousmane Diao, Franculino, Oliver Sørensen og Aral Simsir, men efterårets skader til Osorio og Franculino betyder nok, at der først sker noget til sommer.
Ellers skal der efter alt at dømme et trecifret millionbeløb til for at flytte de tre førstnævnte, FCM håber på at gøre til nogle af de største salg i Superligaens historie.
Her sandsynligt er det, at en enkelt forsvarsspiller stopper, når FC Midtjylland nu har spillet Europa League-ligaspillet færdigt og kan omregistrere tre spillere til knockoutfasen.
Lee Han-beom har fået tilbud, som man kan læse her i en artikel hos bold.dk, men det virker usandsynligt, at han bliver solgt, med mindre FCM har en ny midtstopper, man uden videre kan købe til et fornuftigt millionbeløb.
Mest sandsynligt er det, at en back bliver solgt – pladsen er trang for Paulinho og især Christian Sørensen og Victor Bak på venstre back. Men det kræver, nogen kommer med en pose millioner.
Ola Brynhildsen kan godt blive solgt, hvis nogen hoster op med de omtrent 20 millioner kroner, FCM forlanger – ellers passer nordmanden faktisk langt bedre til den 4-3-3, der er lagt op til i foråret, end 4-4-2’en, han forlod i sensommeren for Molde.
Vi kan 100 procent udelukke, Juninho eller Marrony endte på leje eller et salg til Brasilien, hvor der først er transferdeadline 28. februar, men det er ikke specielt sandsynligt.
Her kan der købes:
FC Midtjylland kommer sandsynligvis til at købe en ny sekser og forhandler intenst med flere emner og deres klubber, selv om FCM-cheftræner Thomas Thomasberg på pressemødet forud for Fenerbahce-kampen luftede den mulighed, at FCM ikke henter nogen.
Selv om Joel Andersson gør det rimeligt som vikar på den defensive midtbaneplads, skal FCM have en ny sekser til forårets hektiske program, hvor man ser sig selv som et lige så godt guld-bud som FC København.
Så mon ikke, FCM lander en spiller der, uanset hvor mange millioner kroner, det koster. Pengene er ikke et problem og var det heller ikke, før man landede denne handel for Martínez.
Så må vi se, om der også skal købes en ekstra forsvarsspiller, der kan spille midtstopper, som gardering for den foretrukne kæde med Mbabu, Mads Bech, Diao og Paulinho.
Nøglepersoner:
Thomas Thomasberg, cheftræner
Peter Sand, fodbolddirektør
Kristian Kjær, teknisk direktør
Ove Pedersen, vicesportschef
Kristian Bach Bak, vicesportschef
Claus Steinlein, formand

Kongeløn – bliver verdens bedst betalte

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

Diant Ramaj skal ikke tilbage til Dortmund

– De er jo slet ikke FCK-backs!

Real Madrid-stjerne opereret

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘David Nielsen var fuldstændig fantastisk for mig’

Brøndby-fans smadrer togkupé

Isaksen med stor hyldest: Et fantastisk menneske

Rundens Hold i Superligaen – 28. spillerunde

Musa Juwara skal væk fra Vejle: ‘Jeg vil videre’

Forberedte sig helt særligt på bundbrag

Hemmelig plan nedlagde AaB: – Tricky i Danmark

Vi lod os forblænde: AaB ligner en nedrykker

Fuld fart frem i CL-semifinalebrag

Ikke i tvivl: ‘Så bliver Dolberg solgt’

AaB-boss erkender: ‘Der er spøgelser’

Kogte over: Superliga-rivalerne går efter ham

Dansker roses til skyerne inden finale

Katastrofe! De fejl sender jer i 1. Division, AaB!

Spanien i choktilstand: ‘Her drikkes der fadøl’

Viborg-spiller var tæt på at opgive topfodbold

Gravesen med bøn til Riemer: Jeg er på Højers side

Kommer med opsigtsvækkende nyt: Så slem var skaden

Brian Priske har en fordel i forhold til Neestrup

Dansker er færdig i Norwich

Advarer: Hvor passer han ind i Man Utd?

Advokat: ‘Huescas skal være heldig’

FCK-back må vente en uge på at få sin dom

Stort skifte? ‘Thomas Frank ville være perfekt’

Slut: Huescas’ retssag minut for minut

Giver nedrykningstruede Bundesliga-hold livline

– Menno bliver en virkelig god træner

Slagter Tottenham-stjerne: Patetisk!

I skænderi med dansk profil: ‘Bliv voksen’

Potentiel bombe – kan koste karrieren i Europa

Alt på spil: – Kæmp som gælder det livet

Jores Okore er blevet træner i Brøndby

Real Madrid-stjerne kan få voldsom karantæne

Manchester United dropper monsterdyr stjerne

Thomas Delaney mener, FCK har savnet det

Dybt uenige om AGF: ‘Det er forkert!’

Man Utd lurer på Bisseck – koster 447 mio kroner

Leeds fanger rødkælke og tager førsteplads

FCKs mest udskældte plads: Nu vil Larsson have den

Jacob Neestrup før dom: Uoverskuelige konsekvenser

Slot sender tak til Klopp midt i mesterskabsfest

Gravesen med hård kritik: ‘Naivitet og stædighed’

Thomasberg forundret: ‘Det er jo mærkeligt’