Transferguru spår: Eriksen retur til dansk fodbold

Ifølge den italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio rykker Christian Eriksen formentlig hjem til dansk fodbold, hvis han ender med at forlade Manchester United.



Han startede ganske vist inde i Manchester Uniteds seneste Premier League-kamp mod Ipswich, men Christian Eriksens fremtid på Old Trafford ser alligevel usikker ud. 

Den danske landsholdsstjernes kontrakt med "De Røde Djævle" udløber til sommer, men et skifte allerede til januar kan også blive aktuelt, hvis Manchester United vil prøve at sælge Christian Eriksen før hans kontraktudløb. 

Jeg tror, at hvis han forlader Manchester United, så vil det være for at komme tilbage til Danmark.

Gianluca Di Marzio
Transferjournalist, Sky Sport

Ajax bekræftede i september, at man har haft Christian Eriksen på listen over emner, men ifølge den italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio peger pilen i højere grad mod et overraskende skifte til dansk fodbold for Christian Eriksen. 

– Ajax afhænger af deres træners idéer, for han (Francesco Farioli, red.) har fundet den rigtige løsning på midtbanen, i forhold til deres spillestil. Inden de fik deres nuværende cheftræner, var Ajax interesseret i ham (Eriksen, red.), men lige nu ville det give mening for ham at komme tilbage til Danmark og afslutte en fantastisk karriere, siger Gianluca Di Marzio til Tipsbladet. 

Ifølge den italienske transferguru vil et dansk skifte tiltale Christian Eriksen, der fylder 33 år til februar.  

– Det vil give ham muligheden for at spille den spillestil, han godt kan lide, som er mindre fysisk, og jeg tror, at hvis han forlader Manchester United, så vil det være for at komme tilbage til Danmark. Jeg håber virkelig også, at det sker, både for ham og for alle de danske fans, siger Gianluca Di Marzio. 

Har ikke hørt fra United
Christian Eriksen har aldrig spillet en seniorkamp for en dansk klub, da han rykkede til Ajax som 16-årig. Som barn spillede Eriksen i den lokale klub Middelfart, inden han fra 2005 til 2008 var ungdomsspiller i OB. 

Det er ikke mere end et par dage siden, at Viaplay-ekspert Per Frimann udtalte, at han godt kunne tænke sig at se Christian Eriksen i FC København. Her vil landsholdsstjernen kunne blive genforenet med barndomsvennen Rasmus Falk

I forbindelse med den seneste landsholdssamling gav Christian Eriksen en kortfattet status på fremtiden. 

– Jeg har ikke fokuseret på det endnu, og jeg har ikke hørt noget fra klubben. Lige nu handler det bare om fodbold, og så må vi se, hvor vi står til januar og for den sags skyld til sommer, lød det her fra Christian Eriksen. 

Udover Manchester United og Ajax har Christian Eriksen i sin seniorkarriere også repræsenteret Tottenham, Inter og Brentford. 





Jacob Neestrup jubler: Som et køb til 30 millioner



" Det mener Tipsbladet

FCK og FCM havde fået over 100 mio. for Bischoff


Flere United-problemer: Stjerne korsbåndsskadet

Viaplay: Derfor lancerer vi nye sportspakker



TransferLIVE: FCN forlænger med svensk stortalent

Her er Danmarks gruppe til U21-EM-kvalifikationen

Vilde transfers udfordrer AaB-chefers strategi

Afsløring: Nu rejser Clement Bischoff til England

Historisk dansk transfer: ‘Det var et ultimatum’



EKSKLUSIVT

Vejles overlevelse som topklub er på spil


Mørke skyer over Priske efter ‘katastrofal uge’

Premier League-klub lurer på Rasmus Højlund

Efterlyser mere spilletid til Christian Eriksen

Orris Sociedad snubler igen mod Osasuna



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


Millionregn over dansk klub: ‘Det er imponerende’

FCK-keeper røg ud i kulden: ‘Fuldstændig vanvid’

Thelander afslører: Interesse fra udlandet

Afsløring: FCN forlænger med kæmpetalentet Eklund

Neestrup: ‘Har været åben og ærlig over for Trott’


TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025


“Vanvittigt” – nu skal dansker spille Superliga

Stor FCM-handel i vasken: ‘Det var bare for sent’

Sune Smith-Nielsen drømmer om at se ham i FCK igen

Første dag i FCK: ‘Jeg er her for at vinde guld’



Kritiserer Superliga-klub – ‘genkender vi ikke’

Radikal ændring for Brøndbys nye midtbanestjerne

Edgar Babayan stopper karrieren

Flere siddepladser på vej i Parken

Ekspert om Bischoff-skifte: Tillykke til Brøndby

Kæmpe Brøndby-salg: ‘Han skal nok klare det’

Afsløring: Bombe – Brøndby sælger Clement Bischoff

– Jeg var åben for at tage til Midtjylland


TIPSBLADET SPECIAL

De er vinterens syv dyreste salg i Superligaen


Skrækskade til AGF-spiller!

‘Der gik jeg sgu lidt rundt om mig selv’

Afsløring: Christian Sørensen afviser topklub

Forhadt tysker var et problem for Tahirovic

De er vinterens fem dyreste Superliga-køb

FC København skifter Parkens røde sæder ud med blå

‘Et fingerplaster på et åbent benbrud’

Afsløring: Stort AB-talent besøger Burnley

DBU giver kvinderne samme bonus som mændene

Schmeichel om Højlund: ‘Han gør det fantastisk’

Derfor blev FCK’er vraget til fordel for 41-årig

Bekræfter: Der var bud på Brøndby-stjerne

Milan og Roma jagter mål og semifinale

Man Utd planlægger store ændringer til sommer

Superligaens mindste trup: ‘Jeg er ikke bekymret’

Endnu flere millioner kan vente Superliga-klub

Spår exit for dansk stjerne: ‘Flad fornemmelse’

Dansk angriber skifter i millionhandel

FC Barcelona scorer 100 millioner 

Ny FCM-stjerne? Her overgår han kæmpesalg

Brøndby besejret af svenskere

Se billedet: Nu er han på vej til Danmark