Tillykke til La Ola

Den populære tilskuerbølge så dagens lys for 25 år siden i USA



Sidste uge gik det temmelig ubemærket hen, at tilskuerbølgen, der også er kendt som The Mexican Wave og La Ola, faktisk havde 25 års-jubilæum. Det burde det egentlig ikke, for bølgen lever stadig i bedste velgående.

Det var den 15. oktober 1981, at den professionelle cheerleader “Krazy” George Henderson orkestrerede den første menneskebølge til en baseballkamp på Oakland Coliseum i Californien. Det er i hvert fald første gang, det er dokumenteret med tv-optagelser, for den nu 62-årige George Henderson fortalte sidste uge til det californiske Internetmagasin Inside Bay Area, at bølgen rent faktisk opstod ved et tilfælde et år tidligere.

Henderson, der i 80erne lancerede sig selv som verdens mest sexede cheerleader, fik allerede publikum til at rejse sig op, da han arbejdede først for ishockeyholdene Colorado Rockies i Denver og siden hos Edmonton Oilers i Canada.

Henderson lod de forskellige sektioner af publikum rejse sig op og juble på skift. Men en oktoberaften i 1980 gik det galt. En sektion af tilskuere i Northlands Colsieum i Edmonton rejste sig for hurtigt efter den første, og den næste fulgte automatisk efter. Bølgen var født.

Men “Krazy” George fandt ud af, at ishockey-haller var for små til, at bølgen kunne fungere ordentligt. Mere plads og flere mennesker var nødvendigt, så da Henderson fik ansættelse hos baseballholdet Oakland Athletics i Californien, var chancen der for at lave det helt store stunt. Men Henderson var grundig. Han testede først den menneskelige bølge ved forskellige arrangementer på diverse gymnasier i Californien, før det gik løs den 15. oktober under en kamp mod New York Yankees.

Bølge-succes ved VM

Ifølge “Krazy” George skal der være mindst 25.000 tilskuere for at en bølge kan blive perfekt. Men det er ikke det eneste:

“Det kræver, at 95 procent af tilskuerne er med, for at det fungere helt rigtigt. Stadion skal også være fuldt og have den rette form (ovalt), og bølgen må helst ikke begynde, når der sker noget på banen,” fortæller George Henderson.

“Krazy” Georges idé spredte sig hurtigt til andre dele af USA. Første gang man så det til en fodboldkamp var ved OL i Los Angeles i 1984, da de 83.000 tilskuere på Stanford Stadium i Palo Alto drev bølgen rundt under semifinalekampen mellem Italien og Brasilien.

Herfra kom bølgen til Mexico, hvor fodboldtilhængerne straks tog fænomenet til sig og gav det navnet “La Ola”, som bare betyder bølgen på spansk. Da VM-slutrunden i 1986 blev spillet i Mexico oplevede tv-seere verden over for første gang, hvordan bølgen så ud, og resten af kloden hoppede straks med på ideen.

Gennem årene er bølgen nogle steder blevet perfektioneret til det yderste og er man bølge-afficionado er det på Michigan Stadium i Ann Arbor i den amerikanske delstat Michigan, det foregår.

Her styrer en gruppe studenter, når University of Michigans Football-hold spiller, en kompliceret procedure for bølgen, hvor den først sendes stadion rundt to gange mod uret. Herefter vendes bølgen og kører i slow-motion, dernæst med dobbelt hastighed for til sidst at lave to bølger, der går i hver sin retning. Det var også her, man sidste år lavede den største bølge til en sportsbegivenhed med deltagelse af 111.591 tilskuere.

På formel

Den menneskelige bølge har også været genstand for videnskabelige studier.

To ungarske biofysikere ved Eotvos Universitet i Budapest fastslog i 2002 således på baggrund af videooptagelser sammen med den tyske professor Dirk Helbing fra Det Teknologiske Universitet i Dresden, at en standardtilskuerbølge bevæger sig med en hastighed af tyve sæder i sekundet eller 43 km/t. og som regel altid i urets retning.

De tre forskere udarbejdede endda en matematisk formel udfra en anden formel om, hvordan pacemakere stimulerer hjerterytmen og et simulationsprogram, som man kan studere nærmere på webadressen http://angel.elte.hu/wave. Og det var ikke bare for sjov. De tre er eksperter i, hvordan store menneskemængder opfører sig, og forskningen anvendes til, hvordan man kan undgå katastrofer ved sportsstævner, koncerter og demonstrationer.

Et særligt fænomen omkring tilskuerbølgen har man iagttaget på Melbourne Cricket Ground i Australien med plads til 100.000 tilskuere, hvor bølgen stik mod videnskaben altid går mod urets retning. Her buher tilskuerne tilmed også af folk på tribunen for VIP- og klubmedlemmer, når bølgen har passeret, fordi de lidt fornemmere tilskuere ikke vil deltage i løjerne. Man oplevede endda i 2002, da tribunen stod tom p. g. a. ombygning, at tilskuerne stadig buhede op mod den!







Værsågod, Liverpool: Han koster 400 millioner



TOPNYHED

FCM snydt? Her er dommereksperts reaktion


Krise i City: Haaland sendes til specialist

Bekræfter Tipsbladets afsløring



Kæmpe sejr: FC København haler ind på FCM

Brøndby-bank: – Det er sindssygt irriterende

Derfor straffer FCK ikke Huescas

Skriger glæden ud!

FCK-keeper: Blandt de unge talenter er jeg nr. 1



TOPNYHED

– Det var et skridt tilbage for Frederik Birk


Nørgaards plan: Her vil jeg tilbage til Brøndby

Opstillinger: Neestrup ryster posen mod Randers

Afsløring: Viborg-scoop – køber Njoh til spotpris

Dansk dommer er udtaget til kvindernes fodbold-EM



TOPNYHED

Klubboss bekræfter: Vi overvejer at hente Eriksen


Målmand hylder Schmeichel: Kritikken er uretfærdig

OB-stjerne ramt af hjerteproblemer

Rystet ekspert: ‘Alarmklokkerne må bimle og bamle’

Nu taler han om Rashford

Nu er German Onugkha historisk


LIGE NU

‘Kan blive et vanvittigt vigtigt køb for Brøndby’


Han fortjente fri bar i gaden

Afsløring: Vingaard-stop i FCK – skal til Hillerød

FC København – Randers

Horsens styrtbløder: Præsenterer kæmpe underskud



– Vi vandt kampen på grund af ham!

Kæmpe Bo Henriksen-hyldest: Det er pissesjovt

Randers-træner: Rekordkøb blev misforstået

Nu undskylder de for bytur

Vallys: Det er jeg træt af at snakke om

Tidl Superliga-træner i modvind: Kriminelt dårligt

– Han har braget døren ind, siger Superliga-træner

– Jeg har lige givet ham en kæmpe krammer


INTERVIEW

Patrick Mortensen hylder Superliga-rival


Kæmpetransfer? Real Madrid jagter Man Utd-stjerne

Tyr knuser blåhvidt porcelæn i Rom

Kvistgaarden roser: FCM-spillere er irriterende

Utilfreds FCM-boss: – For dårlige

Nogle ting tør Frederik Birk ikke røre ved

Forbavset: – Klokkeklart straffespark

Optur, Birk! Sådan redder han Brøndbys 2025

‘Cadeau til AGF – det kan de eddermame!’

Sjældent nederlag for Bo Henriksen mod Dortmund

FCM forlænger kompleks mod skarpe Brøndby

Uwe Rösler fremhæver tre: ‘Så stor kvalitet’

Av! Dyr dag på kontoret for FCM-profil!

Topkarakter – sørme, om han ikke gjorde det igen!

Onugkha peger på rival: Han er Superligaens bedste

David Nielsen indkasserer første Horsens-nederlag

Debuterende FCN-keeper dropper fælt i AGF-sejr

Sådan vandt Brøndby over FC Midtjylland

Skrækdebut i Aarhus: ‘Han sover ikke godt i nat’

Før Brøndby-kamp: Alarmklokkerne ringer

Laudrup: De kan ikke nå mesterskabet 

Utilfreds Karlsen: ‘Jeg synes det er forkert’

Av, FCK! Fire profiler ude mod Randers