Stor skepsis: Det går galt med Jess Thorup

Jess Thorup bliver sat i forbindelse med det ledige trænersæde i Sheffield Wednesday, men engelske journalister er ikke sikre på, at danskeren er det rette valg.



Jess Thorup har siden september sidste år været arbejdsløs, da FC København valgte at skille sig af med ham.

Siden har rygterne omkring den danske mestertræner været mange, men indtil videre er det ikke endt ud i en underskrift. VfB Stuttgart, IFK Göteborg og flere belgiske klubber er blevet kædet sammen med Jess Thorup.

Mandag blev Sheffield Wednesday, der i fjord sikrede sig oprykning til The Championship, også nævnt som en mulighed for Jess Thorup. Han står angiveligt på englændernes blok, mens det ikke vides, om de har taget kontakt til ham endnu.

Hos det engelske medie Footballleagueworld.co.uk er man dog skeptiske overfor et muligt samarbejde mellem danskeren og Sheffield Wednesday.

– Thorup har været træner for hold i Europa og spillet med om titler, så det er ikke fordi, at han er ung og uerfaren. Det handler mere om, at det Wednesday har brug for, det har Thorup ikke, siger Brett Worthington og tilføjer.

– Det har taget klubben så lang tid at komme i The Championship, at en ansættelse som den her vil være så stor en risiko, at det vil komme til at gå galt og få dem til at miste deres plads i The Championship.

Brett Worthingtons kollega Adam Elliot er enig i, at hvis man vælger at satse på Jess Thorup, så vil det være forbundet med en risiko.

– Klubben vælter ikke ligefrem i penge, så de skal forsøge at stabilisere sig i næste sæson. Er Thorup mand for det? Det føles som en risiko, som en klub med mere stabilitet vil kunne tage, men jeg er ikke sikker på, at det er det rigtige for Wednesday på nuværende tidspunkt.

Jess Thorup har vundet et danske mesterskab med både FC Midtjylland og FC København, mens han med Esbjerg for ti år siden vandt den danske pokalturneringen. Han har også været træner for KAA Gent og KRC Genk i Belgien.

Sheffield Wednesday valgte kort efter oprykningen til The Championship at sige farvel til succestræneren Darren Moore efter gensidig aftale. Derfor er de nu på jagt efter hans afløser.





Nye toner: ‘Clement kunne være en kvart mulighed’



SJOVT!

FC Midtjylland tager pis på FCK-spiller


Neestrup har talt med Lopez: ‘Bare lad være’

Kæmpeskifte kollapset – nu taler Clement Bischoff



Tidligere Superliga-anfører scorer nyt job

Landstræner om Brøndby-profil: Ekstremt spændende

Randers FC – AGF

Bo-æraen er begyndt: ‘Kan gøre noget vanvittigt’

Revser Patrick Dorgu: ‘Chokerende’



Mangemillionær i Danmark: Nu skal jeg være medejer


Dansk topscorer solgt: Ellevild med skifte

Ville sende Rashford til Non-League-klub

Niels Frederiksen om ny Superliga-spiller: Dygtig!

Brian Riemer afslører: I dialog med dansk bomber



RYGTEBØRSEN

Pønser på at købe Jesper Lindstrøm for 165 mio.


Forsvarer Patrick Dorgu efter skrækaften!

Dansk landstræner om Dorgu-fadæse: ‘Føler med ham’

– Vi var måske lidt hårde ved Frederik Holst

Bologna og Milan med kniven for struben

Manchester United vandt trods skrækkamp af Dorgu


TOPNYHED

Kæmpe Superliga-slagsmål: ‘Det er røvsygt’


Stor AaB-nedtur!

Skrækkelig aften! Dorgu udvist efter svinestreg

Nej, nej, nej! Hvad laver du, Patrick Dorgu?

– Det holder jeg mig langt væk fra



Forstår godt Brøndby ser et lys i ham

Drama? Retov uenig i fyring

Sådan vandt FCN over AaB

Priske-fyring kostede en formue

Skifter fire inden Superliga-kamp

Superliga-brag tæt på udsolgt: ‘Drop X-factor’

‘Han bliver et kæmpe salg for Brøndby’

Kæmpestjerne har ‘ghostet’ Jon Dahl


TRANSFER

Køber tidl. Brøndby-talent – her er hans nye klub


AaB – FC Nordsjælland

Køber Bundesliga-klub dansk profil? Vild med ham!

Så meget koster det at fyre Ruben Amorim

Liverpool-manager straffes

Køber FCK-emne for historisk millionbeløb

Vanvittig debut til Benjamin Verbic

Pione Sisto droppet i græsk klub

Er det nu, Christian Eriksen?

Forstår ikke FCM-indkast: Der mangler ramasjang

Amorim om Højlund-krise: Skal serviceres bedre

Dansk profil advaret: ‘Så skifter jeg dig ud’

Frygtelig melding: Ubeskriveligt frustrerende

Svært begejstret for Patrick Dorgu

‘Højlund har brug for nye holdkammerater’

Tre på stribe for Spurs mod City?

Stort problem for Thomas Frank

FCK-spiller på landsholdet? Det er farligt at sige

Vingeskudt troværdighed, Neestrup

Sørgelig årsag bag Onugkha-hyldest

Niels Frederiksen hylder ‘ekstraordinær’ dansker

I chok over FCK-spiller: ‘Vanvittigt!’

Det skal vi altid kritisere FCM og FCK for