Stor hyldest: De beundrer Pione Sisto

Aris Thessaloniki væbner sig med tålmodighed omkring Pione Sisto, der har svært ved at prikke hul på målbylden i Grækenland.



Aris Thessaloniki topper den græske liga med Pione Sisto som fast mand.

Det lyder umiddelbart som en stor dansk succeshistorie, og det er det også langt hen ad vejen. Den eneste knast er bare danskerens manglende målinvolveringer.

Han har selv fortalt, at han kun er på 10 procent af sit potentiale, og derfor væbner man sig med tålmodighed i Aris Thessaloniki.

Det fortæller Yiannis Pantelidis, der skriver for AllAboutAris, som dækker det græske førerhold tæt, til Tipsbladet.

– Alle tror på ham, og han vil få tid til at tilpasse sig. Indtil videre er det kun blevet til én assist mod Panserraikos, men trænerne i Aris tror, at det er et spørgsmål om tid, før han finder målet. Han var tæt på den anden dag mod Levadiakos.

Her fik Pione Sisto den sidste halve time på banen på grund af et tæt kampprogram med tre kampe på en uge. Derfor blev offensivspilleren sparret.

– Der har været op- og nedture, men alle ser positivt på ham, da han stadig er ny på holdet. Aris kender ham fra tidligere, og tror på ham. Aris har længe forsøgt at få ham. Og så beundrer klubben Sisto for at være meget loyal mod taktikken både offensivt og defensivt.

282222

Foto: Alamy

Selvom han slider i holdets tjeneste, bliver han trods alt også betalt for at lave mål og assister. Den del halter gevaldigt, da det blot er blevet til et enkelt oplæg i 11 kampe.

– Det er for tidligt at dømme ham, men jeg kan sige, at Aris tidligere har hentet spillere, som har haft det svært i sine tidligere klubber, og så er blomstret op i Aris. Det bedste eksempel er Loren Morón, og vi ser det samme med Hugo Mallo og José Cifuentes. Nu må vi have tålmodighed med Sisto.

Spørgsmålet er, om tålmodigheden varer for evigt. Aris har i hvert fald for nyligt hentet transferfrie Robin Quaison, der tidligere i karrieren har spillet samme position som Pione Sisto.

– Quaison kom til Aris som angriber. Vi ved, at han tidligere har spillet på venstrekanten, men i Aris ser de ham mest som angriber. Måske vil han spille på venstrekanten i nogle kampe, men jeg tror ikke, han lige nu er en trussel for Sisto. Det kan selvfølgelig ændre sig.

Pione Sisto, 29 år, drog til Aris denne sommer efter en sæson i Alanyaspor. Forinden blev det til flere år i FC Midtjylland, som dog endte i en ulykkelig skilsmisse.





Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr



‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!



Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek