Stikker til Qatar efter forfejlet megatransfer

Ifølge den spanske avis El Pais har Qatars indtog i Paris Saint-Germain ændret fodboldverdenen drastisk. Parisernes afvisning af Real Madrids gigantiske bud på Kylian Mbappé bekræfter således, at Qatar har deres egne spilleregler.



Trods to gigantiske milliardbud ser Real Madrid ikke ud til at få fingrene i Kylian Mbappé denne sommer, og det er der tilsyneladende stor bitterhed over i Spanien. 

Således konstaterer den spanske avis El Pais, at magtbalancen har ændret sig i europæisk topfodbold, efter at Paris Saint-Germain har sagt nej til 1,338 milliarder kroner for en spiller, der kan skifte gratis om 10 måneder.

– Den stærke position fra landet, der ejer PSG, hvad angår Real Madrids interesse i Mbappé, understreger ændringen i hierarkiet på det marked, der lukker tirsdag ved midnat, skriver El Pais således. 

– Fodboldverdenens fokus er rettet mod Qatar, der er den gamle sportsgrens nye hovedstad. Real Madrids interesse for Kylian Mbappé vil i sidste ende blive afgjort i landet, der har ejet PSG i et årti. Et af de rigeste lande i verden, og den primære aktør i de seneste år, hvad angår forretningsdelen i fodboldens verden.

Handler ikke om penge
El Pais peger på, at spillere som Neymar, Verratti og Rabiot har mærket konsekvenserne af Paris Saint-Germains uendelige pengetank. Det er således tæt på umuligt for en spiller at komme væk fra den franske storklub, hvis klubben ikke selv er med på idéen. 

El Pais skriver således, at det for Qatars emir handler om 'magt, stolthed og image' frem for penge, når det kommer til transfers. Ifølge El Pais har Paris Saint-Germain således manifesteret sig som en undtagelse i europæisk topfodbold, efter at pariserne har afvist 180 millioner euro for en spiller, der har afvist flere kontrakttilbud og nærmer sig kontraktudløb. 

– Dette møde med en klub, der ikke behøver at indlede forhandlinger, har nu ført Real Madrid til en ny virkelighed. Klubben, der selv skabte et brand ved at hente megastjerner og byggede et Galactico-hold – og endda snuppede stjernen fra deres direkte rival (Figo fra Barcelona) – er nu nået frem til den sidste dag af transfervinduet uden at have nået det mål, de ønskede, og med lavt humør, medmindre situationen ændrer sig. 

Ifølge El Pais er der nu ingen vej udenom, at det er Qatars emir, Tammin bin Hamad Al Thani, der 'dikterer tempoet i fodboldverdenen i 2021'. 





Så du det? AGF-fans med stikpille til Brøndby



TOPNYHED

‘Det er fuldstændig vanvittigt!’


Brøndby slår AGF og er på medaljejagt

Melvin Kakooza jubler: Jeg er utrolig stolt



AGF-profil vil passe perfekt i Vejle

Sådan gik det, da Brøndby vandt over AGF

Dansk tv-stjerne som klubejer? ‘Må tiden vise’

Opstillinger: Han erstatter Jacob Rasmussen

Thomas Frank: ‘Jeg husker tydeligt Frederik’



TIPSBLADET SPECIAL

Glem strategien og gå all in på Christian Sørensen


Thomas Frank åbner døren for dansk superstjerne

‘Det var unfair og faktuelt forkert’

Færdig som Premier League-træner

Dansk keeper raser: De kaster mønter på mig



INTERVIEW

‘Alle vidste, han ville blive større end Danmark’


225 millioner i årsløn – er det hans nye klub?

Bundgaard i svær situation: ‘En belønning’

AGF-profiler: Den Brøndby-kamp var vildest

– Jeg er så træt af VAR!

Bischoff i klemme? ‘Det kan man måske sige’


N’Doye: Tjente kassen – fortryder det inderligt!


Frygtelig Kina-start af Ohi Omoijuanfo

Provstgaard hyldes efter debut: ‘Utrolig’

DBU henter ny topchef i Brøndby

Brøndby-stjerne skadet



Medier på stribe slagter Højlund: Han skal væk!

Legende opfordrer United: Hent denne angriber

Pep Guardiola raser: De burde skamme sig!

Bo Svensson emne i topklub?

Gustav Isaksen matchvinder i vital udesejr

Vild Brøndby-rivalisering: – Det elsker jeg

Impotente Foxes mod skadesramte Magpies

Husker du ham? Pourié hamrer mål ind på stribe


TOPNYHED

Thomas Frank: Den turnering er totalt latterlig


Superliga-transferbombe? Han kan styrke FCM

FCK slap for VAR-chok: ‘Hvorfor så lang tid?’

‘Det er eddermame hårdt for mig at bænke ham’

Vilde FCK: Ikke sket i ti år

Alfred Johansson involveret i håndklædedrama

Chiakha sender FCK på førstepladsen

Kæmpe optur for Provstgaard og Isaksen

Han var bomstærk – så du det, Jacob Neestrup?

Manchester-derby ender uden vinder

Schmeichel rørte ikke bolden med hænderne

AaB og Vejle deler point i bundgyser

Det var nærmest en hyldest til De Bruyne

FCK vandt i Farum – sådan forløb opgøret

Liverpool-fiasko

Neestrup skifter system

Vildt: Barcelona-stjerner i totterne på hinanden

Lyngby misser gylden chance for point

Bizart selvmål i ny Viborg-sejr

Hold op, han er go’: Millionerne kan rulle ind!

Er det sæsonens dårligste straffespark?

Wow! Bakiz scorer drømmekasse

‘Onugkha skal som udgangspunkt tilbage til FCK’