Retur til Danmark: Jeg ville bare væk

I et interview med Tipsbladet fortæller Tobias Augustinus-Jensen om et turbulent forløb i hollandske FC Utrecht, hvor han blev smidt af holdet. Nu er han taget hjem til dansk fodbold og FC Helsingør.



Forventningerne var store, da OB-stortalentet Tobias Augustinus-Jensen skiftede den fynske klub ud med hollandske FC Utrecht i januar 2023.

Opholdet blev dog langt fra en succes for den danske angriber.

Specielt de seneste otte måneder har taget hårdt på ham.

– Det var en meget hård tid, da jeg ikke fik noget spilletid. Jeg var den bedste til træning. Jeg spillede ti kampe fra start og lavede tre mål og en assist, men han ville ikke bruge mig efterfølgende. Jeg ville bare væk, siger Tobias Augustinus-Jensen i et interview med Tipsbladet.

Hvordan var det at være i?

– Det er frustrerende, når du ved, at du ville kunne starte i alle kampe, og så blev man slet ikke udtaget. Når du så er udtaget, vidste jeg med 100 procent sikkerhed, at jeg ikke ville komme ind.

– Man kan fornemme det, og man hører fra de andre trænere: ‘Hvad foregår der?’. De sagde, at jeg kunne score alle mål til træning, og jeg ville stadig ikke få et minut.

– Det er ikke rart at blive dårligt behandlet, men det er også en del af gamet. Jeg kan ikke gøre så meget ved det. Når man tager ud, ved jeg, at der er en chance for, at jeg ikke kommer til at spille.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Valgte FC Helsingør på grund af spillestil
Nu er danskeren ude af kontrakten med den hollandske klub, og nu venter der en tilværelse i 2. divisionsklubben FC Helsingør, hvor han har skrevet en toårig kontrakt.

Augustinus-Jensen glæder sig til at få en frisk start.

– Kontakten opstod for to uger siden, og jeg snakkede med nogle fra klubben blandt andet assistenttræneren om filosofien.

– Måske er rækken en tand under, hvad jeg selv synes, at jeg burde spille. Det er også tid til at bevise mig selv, at jeg er god nok efter en otte måneders tid.

Danskeren fortæller, at der var lidt snakke med andre danske klubber, men den 19-årige dansker valgte 2. divisionsklubben af en bestemt grund.

– Det er vigtigt for mig at spille. Jeg vil stadig mene, at det ville jeg også kunne i 1. division, men det er vigtigt at spille i et system, som jeg godt kan lide. Det nytter ikke noget at spille fast for en klub i 1. division, som bare bliver presset i bund en hel kamp og rykker ned.

– Jeg skal spille for en klub, der har bolden. Så må man tabe, men så tør man. Det nytter ikke noget, at man bare slår lange bolde. Det passer jeg ikke ind i. Det er jo spansk ejet nu, og selvfølgelig spiller man ikke tiki-taka i 2. division, men klubben vil gerne spille fodbold. Ambitionen er at rykke op, og alt andet vil være skuffende for mig.

Danskeren håber, at han kan slå igennem i 2. division, så han måske kan komme videre til en større adresse på sigt.

– Målsætningen skal være, at jeg skal være en af dem, der laver flest mål og assists i ligaen. Jeg er jo offensivspiller. Jeg vil gerne skabe flest chancer. Det vigtigste er, at vi rykker op, og jeg vil spille alle kampe, siger den nye FC Helsingør-spiller til Tipsbladet og tilføjer.

– Vi har en god dialog i forhold til, hvad jeg og klubben gerne vil. Der er ingen tvivl om, at hvis vi rykker direkte op og har en god sæson, så er der et år tilbage, og så skal der enten forhandles om en ny kontrakt eller et eventuelt salg. Det er vi meget åbne om, men det handler om at spille en masse kampe.

FC Helsingør indleder sæsonen i 2. division mod Nykøbing FC på fredag.

Augustinus-Jensen nåede at spille 32 kampe for Utrecht’s U21-hold med fire mål til følge. Han nåede aldrig at få førsteholdsdebut. Danskeren havde kontrakt til sommeren 2025.





Det var fuldstændig galimatias!



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Formsvage Forest besøger svækkede Spurs

– Han har brug for at score



‘Det er forfærdeligt!’

Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


FC København – AGF

FC København-stjerne knust

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Vejle Boldklub – Silkeborg IF



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Brøndby IF – Randers FC

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


FCK-stjerner forventes færdige for sæsonen

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Udlejet FCM-angriber storspiller



Pønser på at hente Marcus Rashford

Thomas Frank hylder ustoppelig duo

FC Midtjylland henter 18-årig midtbanespiller

Dansk succestræner på vej væk

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Det bobler med mål i Champagne-land

Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

AaB – Sønderjyske


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’