Ser man på den nuværende Viborg-træners c.v., så tegner der sig et billede af en mand med bred erfaring – ikke bare fra toppen af dansk fodbold. Vejen dertil har gået over flere stationer, og modsat mange af sine kollegaer har Ove Christensen ikke en fortid som aktiv i branchen. I hvert fald ikke én, der er værd at prale af.
Træner-vejen startede faktisk i bordtennis, hvor han har været landstræner. Fodboldtræningen startede nordjyden på relativt beskedent niveau i Brønderslev og Vrå i starten af 80’erne inden han overtog Fortuna Hjørrings kvinder i to omgange, fra 1985 til ’88 og igen i 1994/95, hvor han førte klubben til DM-guld og pokalsejr. I den mellemliggende periode stod han i spidsen for Nørresundby.
Det var således først i 1995, da han overtog Viborg første gang, at han blev introduceret på “den store scene” ved at føre klubben til oprykning til den bedste række i 1996 og igen i ’98.
Et kortvarigt ophold i AGF i efteråret 2000 og en smagsprøve i DBU som u-landstræner, der ikke bekom en “græs-træner” vel – han savnede den daglige kontakt med spillerne – var slingrekurs i karrieren, der blev mere stabil igen med opholdene i AB og nu Viborg.
“Jeg nyder stadig hver eneste dag at være træner. Også selv om presset er stort – og er blevet større med årene. Hos os i Viborg er der jo også kommet stort pres på, fordi vi har skabt forudsætningerne for et godt resultat. Vi kan ikke snige os igennem ved bare at gøre det nogenlunde, selv om Viborg er det mindste by-samfund af dem, vi konkurrerer med i øjeblikket. Den går ikke. Det vil være en triumf, hvis vi bliver nummer tre eller fire – vi vil blive skuffede hvis det ikke lykkes at kvalificere os til Royal League – og skulle vi gå hen og ryge helt ud af top seks, vil det med rette blive betegnet som en fiasko,” siger Ove Christensen.
“Så presset er der hele vejen rundt, uanset hvordan man vender og drejer det. Vi skal ud og performe hver eneste gang. Man kan sige, at vi med vores præstation i efteråret har vundet en bjergetape. Nu vil vi også på podiet,” beskriver Ove Christensen sin og Viborgs situation inden søndagens rekord-kamp.

Afsløring: Nørgaard forlænger med Brentford

Lyngby Boldklub – Vejle Boldklub

Brasilien fyrer landstræneren efter afklapsning

– Han ville starte inde på alle hold i Superligaen

Flad Champagne i Reims

Ligaens bedste målræv: ‘Han er pisse irriterende’

Dyre Superliga-point: Her flopper Brøndby

Polioramt og kvabset: Her er det virkelig pinlige!

Drømmekamp! Som en student i Jomfru Ane Gade

Årets mål? Sender AaB efter hotdogs

Blodet flyder: Klipset sammen på sidelinjen

FCM’er satte livet på spil for frø: Gal på kommune

Danskerklub afslører: Dialog med Paul Pogba

Storstilet tyveri: FC Københavns capo-tårn stjålet

‘FCK må sanktionere Rodrigo Huescas’

Rodgers reagerer på omstridt Schmeichel-sag

Derfor har Brøndby lukket træningsbanen af

Melder Kasper Schmeichel ude

AaB – Viborg

– Vi er den klub i Jylland med de dårligste vilkår

Bragede gennem byen midt om natten

Her er Brøndbys straf for kast af kanonslag

Ligner fængsel, men her er Huescas smuthul

Ydmyget af Brøndby: Er som med FCK

Jan Carlsen er død

Rigtig god nyhed for Brøndby

AGF afviste salg: Kan lære af FCM og FCK

Her er Rodrigo Huescas kæmpe straf

Raser over Huescas: ‘Det er uacceptabelt!’

FCK-spiller risikerer fængsel for vanvidskørsel

Lyngby præsenterer flot millionoverskud

Erkender kæmpe dommerfejl i Brøndby-brag

Danmark har en af verdens artigste ligaer

Martin Retov fyret i AC Horsens: Nu taler han ud

Fanklubben: Han bliver Superliga-topscorer

FC Barcelona-stjerne: ‘Jeg er rasende’

Joachim Andersen åben for København

Real Madrid-præsident giver spillerne vild bonus

Carsten Werge: ‘Dårligt journalistisk arbejde’

Pep Biel er eksploderet

Die Blauen tvinger Die Werkself på overarbejde

Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

‘Den havde jeg ikke set komme’

Dansk landstræner tæt på sensationel triumf

Træls melding for Thomas Frank

– Fuck, hvor er han fed, men…

Afsløring: AGF udlejer Mathias Sauer

AGF i dårlig stime: Brug for pause fra hinanden

Storklub solgte dansk stjerne: ‘Skuffende’

Messi og Ronaldo kan blive holdkammerater

Bendtner opfordrer Riemer til tronskifte

Röslers dilemma: AGF-profil skadet

– Jeg har stadig mareridt om natten

– Kan han ignorere en juvel som Eriksen?

Sår tvivl om Superliga-stjerne