Silkeborg IF – FC Fredericia

Kriseramte Silkeborg jagter fredag årets første sejr, når de tager imod Fredericia i den første af to semifinaler i DBU Pokalen.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Silkeborg IF:
Uha… Krisen kradser i Silkeborg. Klubben fra Søhøjlandet er uden sejr i de seneste 10 Superliga-kampe, og har på foruroligende vis tabt de seneste syv af slagsen.

Højt at flyve, dybt at falde virker som en udmærket beskrivelse af Silkeborgs sæson indtil videre. Det så nemlig rigtig lovende ud i starten af sæsonen, hvor Alexander Lind lavede mål efter behag, og hvor holdet blandede sig i toppen af Superligaen efter en perlerække af flotte sejre.

Den flotte start på sæsonen er til gengæld blot et fjernt minde pt. Kent Nielsen og co. kan dog prise sig lykkelige for, at den gode periode trods alt endte med at sikre en plads i mesterskabspillet, for nu kan det ikke gå mere galt end, at Silkeborg ender på den sjetteplads, som de aktuelt sidder på.

Dermed er vejen banet for at gå all in på pokalsucces. Det kræver dog et noget andet udtryk end vi har set fra Silkeborg i 2024, selvom modstanderen kommer fra den næstbedste række.

Alexander Busch og Joel Felix har været fraværende i årets fem første kampe og ventes ligeledes ude denne gang. Topscorer Alexander Lind blev skadet i træning og kan være ude af kampen.

FC Fredericia:
1. divisionsmandskabet fra Fredericia er sæsonens helt store pokaloverraskelse, og selvom de har været heldige at undgå Superligaens allerstørste krabater indtil videre, har de tre seneste runder altså budt på stærk modstand.

Først blev det til en dramatisk udesejr på 3-2 over AaB, som de ellers har gevaldige problemer med at følge med i NordicBet Ligaen, og de to seneste runder har budt på modstand fra Superligaen i form af OB og Lyngby, som begge blev besejret på ganske overbevisende vis.

Fredericia kan ligesom Silkeborg gå benhårdt efter succes i pokalturneringen, for selvom Michael Hansens tropper har fundet vej til oprykningsspillet i NordicBet Ligaen for tredje gang på fire sæsoner, er der allerede så langt op til de to tophold AaB og Sønderjyske, at oprykning ikke er realistisk.

Gæsternes drøm om en sensationel pokalfinale er blevet besværliggjort lidt over de seneste par måneder. Flere af holdets profiler i Nicklas Røjkjær, Frederik Christensen, Tobias Bach, og Adam Jakobsen er nemlig alle draget videre i karrieren, og det efterlader en halvtynd trup uden den samme kvalitet som vi så i efteråret.

Fredericia har da heller ikke imponeret i foråret med kun én sejr ud af fem mulige, og med to X’er i de to seneste kampe mod et par af rækkens bundhold i Næstved og HB Køge.

Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
FC Fredericia: Ingen

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Østrøm, Rödin, Musonda – Mattsson, Brink, Thordarson – Klynge, McCowatt – Adamsen

FC Fredericia (4-5-1): Lamhauge – Dahl, Fischer, Juelsgård, Ritter – Grøndal, Marcussen, Jessen, Berger, Dall – Simonsen

Dom:
I Superliga-regi skal man passe gevaldigt på med at kigge Silkeborgs vej for tiden, men fredag aften i pokalen har klubben fra Søhøjlandet altså alletiders mulighed for at komme tilbage på sejrssporet.

Fredericia har overrasket særdeles positivt indtil videre, og havde truppen fra efteråret været intakt, skulle der også være fine chancer for at drille Silkeborg.

Gæsterne ser dog svækkede ud pt. og kommer til opgøret på en halvskidt formkurve, så mon ikke, at Silkeborg trods alt bliver for stor en mundfuld?

Kent Nielsens tropper henter en tiltrængt sejr, men formentlig ikke af så stor margin, at der ikke nok skal være lidt spænding tilbage til returopgøret. 2-0 til værterne.

Spilforslag:
Silkeborg vinder til odds 1.54 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





Brian Priske har en fordel i forhold til Neestrup



LIGE NU

Slut: Huescas’ retssag minut for minut


Forberedte sig helt særligt på bundbrag

Hemmelig plan nedlagde AaB: – Tricky i Danmark



Fuld fart frem i CL-semifinalebrag

Ikke i tvivl: ‘Så bliver Dolberg solgt’

Kogte over: Superliga-rivalerne går efter ham

Dansker roses til skyerne inden finale

Katastrofe! De fejl sender jer i 1. Division, AaB!



INTERVIEW

Advokat: ‘Huescas skal være heldig’


Viborg-spiller var tæt på at opgive topfodbold

Gravesen med bøn til Riemer: Jeg er på Højers side

Kommer med opsigtsvækkende nyt: Så slem var skaden

Dansker er færdig i Norwich



TOPNYHED

Bo Henriksen jubler: ‘rigtig, rigtig, rigtig godt’


FCK-back må vente en uge på at få sin dom

Stort skifte? ‘Thomas Frank ville være perfekt’

Giver nedrykningstruede Bundesliga-hold livline


AFSLØRING

Jagt på Younes Bakiz – dansk klub interesseret


– Menno bliver en virkelig god træner

Slagter Tottenham-stjerne: Patetisk!

I skænderi med dansk profil: ‘Bliv voksen’

Potentiel bombe – kan koste karrieren i Europa

Alt på spil: – Kæmp som gælder det livet

Jores Okore er blevet træner i Brøndby



Real Madrid-stjerne kan få voldsom karantæne

Manchester United dropper monsterdyr stjerne

Thomas Delaney mener, FCK har savnet det

Dybt uenige om AGF: ‘Det er forkert!’

Man Utd lurer på Bisseck – koster 447 mio kroner

Leeds fanger rødkælke og tager førsteplads

FCKs mest udskældte plads: Nu vil Larsson have den

Jacob Neestrup før dom: Uoverskuelige konsekvenser


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Slot sender tak til Klopp midt i mesterskabsfest

Gravesen med hård kritik: ‘Naivitet og stædighed’

Thomasberg forundret: ‘Det er jo mærkeligt’

AGF-keeper efter stort drop: Alt var ikke dårligt

‘Han spillede som Messi’

Liverpool sikrer sig mesterskabet i opvisningsstil

Dét lugter af guld og treciftet millionbeløb

AGF-profil om FCK: ‘Klasse fornægter sig ikke’

Neestrup roser Larsson: Han er en big game player

Uwe Rösler udsteder opsigtsvækkende garanti

AGF-mareridt: Skrækkelig Superliga-debut i Vejlby

FC København på vippen – reddet af helten!

Sådan gik det, da FCM slog FCN med 5-0

Hård kritik af Midtjylland: Et kæmpestort problem

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Højlund sikrede United point i tillægstiden

FC Midtjylland laver fire ændringer

Viborg slår tilbage og spolerer Sønderjyske-fest

Lyngby udnytter stor fejl og tænder håbet

Rösler om stor beslutning: ‘Folk lytter aldrig’

Ny flot FCK-kasse!

Rekordsalg til sommer? Potentialet er tårnhøjt