Niels Frederiksen hylder ‘ekstraordinær’ dansker

I et stort interview med Tipsbladet sætter Niels Frederiksen ord på tilgangen af Rasmus Carstensen i Lech Poznan, og på ét punkt er danskeren bedst af alle i den polske liga.



Danske spillere i polsk fodbold.

Det ser man ikke hver dag, men en tidligere Superliga-profil har fundet vej til den bedste polske række.

Lech Poznan med Niels Frederiksen som cheftræner har nemlig valgt at hente Rasmus Carstensen på en lejeaftale fra FC Köln.

Og det er der en helt bestemt årsag til.

– Jeg kender Rasmus primært for hans tid i Silkeborg, hvor han var en dynamisk, fremadrettet, angrebsivrig højre back. Jeg har selvfølgelig også fulgt ham, mens han har været i Belgien og Tyskland. Jeg synes, at hans stil passer rigtig godt med, hvad vi vil med vores backs.

– Vi har på højre back spillet med en skæv tremandsopbygning, hvor den højre back har været højere i banen og har skullet arbejde ind bag ved bagkæden samt inde på bagerste område i feltet. Der passer ham rigtig godt. Han var i en situation, hvor han havde behov for at finde noget nyt og starte op igen.

– I forhold til transfervinduet var en af vores ambitioner at styrke konkurrencen på nogle positioner, og det har vi gjort med Rasmus på højre back. Derudover har vi fået en ung islænding ind i Gísli Thórdarson, som også styrker vores konkurrence inde på den centrale midtbane. Det var to af de vigtige positioner, siger Niels Frederiksen i et stort interview med Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Rasmus Carstensen har en ekstraordinær løbekapacitet, mener Niels Frederiksen. Foto: Alamy

‘Bedst af alle i ligaen’

Niels Frederiksen fortæller, at den danske back er helt unik i den polske liga på ét bestemt punkt, og han har gode minder om Carstensen fra tiden i Superligaen.

– Jeg kan da huske, at jeg syntes, at han var en dygtig og interessant spiller. Han spillede på et Silkeborg-hold, der gerne ville have bolden og angribe. Han skabte rigtig meget over på højresiden, men han er også en dygtig forsvarsspiller.

– Når man kigger på hans fysiske data, og det huskede jeg fra dengang, så slår han jo alle i denne liga med flere meter i forhold til løbekapacitet. Ofte er det jo backs, der skal have en høj løbekapacitet, og Rasmus har så en ekstraordinær stor løbekapacitet og udholdenhed.

– Han har et intensivt og aggressivt udtryk, men han er også en dygtig spiller med bolden. Han scorede et rigtig flot mål for os i søndags, og han er en spiller, der kan slå indlæg. Jeg synes, at han er rolig på bolden selv under pres, og han kan drible sig ud af situationer.

– Man skal dog ikke glemme, at Rasmus konkurrerer om spilletid med en fantastisk spiller i Joel Pereira, som er en af de bedste højre backs i ligaen. Jeg er ikke i tvivl om, at denne konkurrence vil højne det generelle niveau på vores hold.

– Da vi var i processen, så sad jeg og så nogle af Rasmus Carstensens kampe mod de store hold i Superligaen som FCK, Brøndby og FC Midtjylland, og det så godt ud. Nu har han spillet lidt on and off og ikke spillet så meget på det seneste, så jeg havde en forventning om, at han skulle bruge noget tid for at komme i fulde omdrejninger. Jeg synes nu, at han er kommet efter det meget hurtigt.

Vil det være interessant at få Rasmus Carstensen permanent?

– Det vil jeg ikke udelukke. Nu er det meget tidligt, og han er først lige kommet. Der var jo en årsag til, at vi har taget ham ind på leje, og det gjorde vi, da han så interessant ud.

– Indtil videre har han levet op til det, som vi har håbet, men der er jo flere parter, der skal beslutte det. Jeg synes stadig, at det er for tidligt at konkludere noget på det, men om et par måneder skal vi kigge på, om det er noget, som vi skal gøre.

Artiklen fortsætter under billedet.

Niels Frederiksens tropper tabte to kampe i streg, men nu er mandskabet tilbage på sporet. Foto: Alamy

Op og ned

Lige nu er Lech Poznan nummer ét i Ekstraklasa, ét point foran Rakow, men starten på foråret har været lidt svingende, erkender den danske cheftræner.

– Jeg synes, at vi var rigtig dygtige i den første kamp mod Widzew Lodz, hvor vi vandt 4-1. Så havde vi en kamp mod Gdansk, hvor vi fik rødt kort efter 14 minutter, og vi var tæt på at få point, men det var ikke en specielt god kamp. Når man spiller med 10 mod 11 det meste af kampen, så er det selvfølgelig op ad bakke.

– Vi var dog ikke langt fra at få noget. Så spillede vi en topkamp mod Rakow, som var meget lige, men de var en smule skarpere end os. Det må vi erkende.

– Det er første gang, at vi taber to gange i træk i en sæson, så det skulle vi lige forholde os til. Jeg synes, at vi kom op på hesten i den seneste kamp i søndags, afslutter Niels Frederiksen til Tipsbladet.

Næste kamp for Lech Poznan er mod Pogon Szczecin på lørdag, og her får Rasmus Carstensen mulighed for at score igen.





Sørgelig årsag bag Onugkha-hyldest



LIGE NU

Her er beviserne – Jacob Neestrup tager fejl


Det skal vi altid kritisere FCM og FCK for

AaB – FC Nordsjælland



Var i spil til Brøndby-job? ‘Det er uinteressant!’

Superliga-klub bekræfter tilgang af stortalent

Lars Knudsen med central rolle i utrolig bedrift

Peger på AGF: Uwe Rösler afviser eksperter

Agent i stort forsvar af Jesper Fredberg



TOPNYHED

Thomasberg svarer Neestrup: Løgn!


Udstødt – har spillet sin sidste Real Madrid-kamp

Supercomputer: FC Københavns chancer eksploderer

Hårdt angreb på Neestrup: ‘Rigtigt, rigtigt svagt’

Legender i flæsket på hinanden: ‘Klovn!’



TOPNYHED

Neestrup med opråb – vil have stoppet FCM-finte


Rundens Hold i Superligaen – 19. spillerunde

Lasse Vigen tilbage i dansk fodbold

Kan gøre ham til Europas bedst betalte

Glohede danskere: Transfers for over halv milliard

Mourinho beskyldes for racisme af rival


Jonas Lössl slår fast: Han er hjertet i FCK


Andrés Iniesta overrasker – peger på dansker

Laudrup imponeret: ‘Rigtig god business af FCM’

‘Genfødt’ – Marcus Rashford helt forvandlet

Endnu en målfest mellem Wolves og Fulham



‘Det mørkeste øjeblik’

Hylder Kjærs comeback: Her kan FCM bruge stjernen

Dansk succes er næsten eneste lyspunkt

Silkeborg overvinder sløj start og sænker Viborg

Hatten af! Silkeborg-profil med kæmpe overskud 

Manchester City har udset sig stjernemålmand

– Det virker tosset, FCK

Afsløring: Emil Holten skifter til Fredrikstad


TOPNYHED

Begejstret Gravesen: Et tronskifte i dansk fodbold


Dansk profil jubler over historisk mål

Sådan gik det, da SIF bankede Viborg FF

Wow – kæmpe optur for Jess Thorup

Dansk stjerne ramt af hjernerystelse

‘Aldrig set bedre’

Hylder dansker efter ydmygelse: Han var et fyrtårn

Afslører transfer-opkald fra Superliga-klub 

Vilde mål – i hopla som angriber mod FCK

United-ansatte må nøjes med frugt til frokost

Viborg FF – Silkeborg IF

Brøler: De må ikke bruge nyindkøbt dansker

Stjernemålmand vil tilbage på landsholdet

Tog til Superligaen: Havde mistet fodboldglæden

Har mistet tålmodigheden med Rasmus Højlund

Perez uenig i dansker-ros: ‘Han gør skøre ting’

Dansker i spøjst skifte: Aldrig hørt om klubben

Steinlein er ellevild: Det er et scoop for FCM

Savede hinanden ned på skift: ‘Det er fodbold’

Dansk klub jubler over transfer-scoop

Forsøgte vildt sakse: – Reaktionen var det værd

Profil frygtede tilbagefald: Hårde 24 timer

Nu vil han slå vanvittig Superliga-rekord