Tidligere har man i udlændingestyrelsen kunne undgå ventetid i ekspeditionen ved at aftale tid. Men efter kritik af den ordning, erkendte Udlændingestyrelsen dog i sidste uge, at styrelsen på den måde har udøvet tvivlsom forskelsbehandling over for sine kunder.
– Den mulighed er midlertidigt ophørt, indtil vi har fundet nogle kriterier for, hvordan ordningen kan udstrækkes til flest mulige, siger Morten Bo Laursen, der imidlertid mener, at lige netop dét arrangement ingen betydning har haft for, hvor hurtigt ansøgningerne gik igennem.
Samtidig lægger sæsonplanlægningen i ulige år, hvor der hverken er EM eller VM, et tidspres på klubberne, når udenlandske spillere skal have arbejdstilladelse. Sidste sommer havde klubberne otte uger fra sæsonens sidste kamp til næste sæsons første. Denne sommer har de kun haft fire uger. Det efterlader kortere tid til behandling af ansøgninger for ny udenlandske spillere.
Udlændingestyrelsen har offentliggjort en statistik for den tid, det tager at behandle ansøgninger om arbejds- og opholdstilladelse. Den viser, at 50 procent af sagerne er afgjort efter 22 dage og 80 procent efter 43 dage. Så hvis klubberne vil være nogenlunde sikre på, at få en afrikansk spiller får sin arbejdstilladelse inden sæsonstarten, skal de have sendt ansøgningen med alle relevante papirer af sted minimum tre uger før.
Klubberne i SAS Ligaen har i juni og juli primært hentet spillere fra de nordiske lande, som uden problemer kan rejse ind i og opholde sig i Danmark.
Den korte tid til sagsbehandling har udover Peter Ijeh, derfor kun haft betydning for én anden udenlandsk spiller, den kosovo-albanske angriber, Besart Berisha, der 4. juli blev lejet af AC Horsens i den nordtyske klub Hamburger SV. Og Berisha var også tæt på at komme i klemme.
Besart Berisha havde i foråret spillet for AaB på en lejekontrakt, men hans arbejdstilladelse udløb samtidig med aftalen, så oprykkerne AC Horsens måtte sende Berishas papirer gennem Udlændingestyrelsens papirmølle én gang til. Først tirsdag i denne uge – dagen før Horsens skulle spille premierekamp mod Viborg – kunne man ånde lettet op i det østjyske. Berishas papirer var ankommet.
– Nu har det åbenbart været lidt anderledes, fordi der har kørt den her sag. Så vi var nervøse. Men, vi har da haft en rigtig god dialog med Udlændingestyrelsen, siger sportschef for AC Horsens, Jesper Hansen.

Det er ganske enkelt en fiasko, Jacob Neestup

Kent Nielsen i opråb: Lad nu være!

Jacob Neestrup: ‘Jeg er ked af det’

Brøndby-spillere mødt af pibekoncert

Endelig! Rasmus Højlund scorer – se målet her

Frederik Birk: Nu starter Mission 2.0

Glad Pentz: Vi skal bygge videre

Sæt kryds: Her lander Superliga-kampprogrammet

Eriksen skal til Superligaen til sommer

Silkeborg-fans angrebet med kanonslag

Så har vi balladen igen: Nedsmeltning hos FCK!

Han satte ild til Lyngby Stadion!

Katastrofe afværget: Nu står Brøndby ved skillevej

Hård kritik af David Nielsen: ‘En svinestreg’

Ryster I i bukserne, FCK? 20 minutters FCM-vanvid

Aldrig sket før i Superligaen

Wow! Gammelby med drømmekasse mod BIF

Vallys sender Brøndby tilbage i top seks

Brøndby i knæ: Adamsen hamrer SIF i front

‘Priske ødelagde det hele’

‘I har SÅ mange penge – så køb dog ind!’

– Den mest definerende spiller for et hold

‘Mange af os jyder synes, det klinger hult, Birk’

Kæmpe drama – Brøndby overlever!

Overraskelser hos flere Superliga-klubber

Jacob Neestrup skifter fem mand

Birk med stor ændring: Sådan starter Brøndby IF

– Du har intet at vinde som Brøndby-spiller

Krise – Man Utd kan foretage markant ændring i dag

Frier til FCK-profil: Vi vil gøre alt og mere til

Vejle Boldklub – AGF

Sådan vises sidste runde i Superligaen på TV

Intern uro i Real Madrids omklædningsrum

Viborg FF – FC København

Brøndby IF – Silkeborg IF

Afsløring: Her er Frederik Birks hemmelige plan

FC Midtjylland – Randers FC

Sønderjyske – AaB

Afslører: Forsøgte at købe Rasmus Højlund

Lyngby Boldklub – FC Nordsjælland

Storhylder Mika Biereth

– Han er Superligaens mest irriterende modspiller

Brøndby melder ud om Kvistgaarden før skæbnebrag

Rasende Ancelotti truer med strejke

De vil hente Roony Bardghji

Kæk Kent Nielsen: ‘Så får Brøndby det svært’

Rayo basker udesvage baskere i Madrid

– Jeg er overrasket over, at han ikke er udtaget

Ustoppelige Biereth lyner igen

Nørgaard bliver den store helt

Hvem misser top seks? Her er Fanklubbens bud

Godt nyt for Danmark? Portugisisk stjerne udgår

En halvleg i undertal koster for Bo Henriksen

Han er tilbage i Danmark

FC København-stjerne skadet: Ude mod Viborg FF