(Parken) Tipsbladet: Det har været op og ned for Brian Riemer at starte som landstræner.
Resultaterne har på mange måder været godkendte, taget i betragtning af modstandernes kvaliteter, og han har allerede fremvist stort mod, når det kommer til at udtage nye spillere til landsholdet. Holdet har ellers i en længere periode fået kritik for at være en samling af de samme spillere, uanset hvordan den enkelte spillers formkurve så ud.
Nu står Danmark over for en stor udfordring, når landsholdet skal forsøge at spille sig forbi Portugal for at nå Final 4 i Nations League. Forud for dette møde har Portugals landstræner kun rosende ord om den nye boss på det danske landshold.
– Først og fremmest vil jeg gerne udtrykke min respekt for Mr. Riemer. Han er en, jeg virkelig respekterer, når det kommer til hans fodboldmæssige kunnen, siger Roberto Martínez til Tipsbladet og den fremmødte presse inden kampen og fortsætter:
– Han er en modig træner med nogle klare idéer. Jeg nød hans arbejde i Anderlecht, og den måde, han satte holdet op mod Spanien, var fascinerende. Han tør presse med 6-7 spillere på den sidste tredjedel og spiller meget vertikalt.
– Han tror på de unge spillere og skaber en lovende fremtid for et landshold, der har været rigtig stærkt i de seneste år. Jeg har haft muligheden for at stå over for dem flere gange, og nu kommer den nye træner med sine idéer. Jeg har kun respekt for hans arbejde her.
Portugal har tidligere vist, at de kan nå hele vejen i Nations League, da de vandt turneringen i 2019. Og selvom det måske ikke er en turnering på niveau med VM og EM, har den ifølge Roberto Martínez enorm betydning.
– Den er essentiel, fordi man lige nu kan se, at denne turnering vokser i retning af at blive en af de hårdeste turneringer. Det handler ikke kun om, hvad der sker på kort tid, men om, hvad der sker over fem landsholdssamlinger.
– Derfor handler det om stabilitet og niveauet på holdet over længere perioder, og nu står vi med de otte bedste hold i Europa. For os er det en god udfordring.
-Vi har maksimal respekt for Danmark, og det er netop sådan en knockout-kamp, vi har brug for i jagten på at forberede os til de udfordringer, der venter forude.
Roberto Martínez har tre gange som landstræner stået over for Danmark. Dog har det været som træner for det belgiske landshold, men her har han kun oplevet at besejre Danmark.

Christian Eriksen er åben for retur

Rød slår Orange i Rotterdam

Dansk komet: ‘Seriøst noget af det sygeste’

Her er Frederik Sørensens nye klub

Biereth sætter Portugals stjerner til vægs

Højlund hylder dansk fodbold: ‘Rigtig godt’

Officielt: AaB-kant skifter til norsk fodbold

‘Talentmassen er utrolig’

Eriksen skal til Superligaen til sommer

Stor bøde til Brøndby IF

Kasper Schmeichel: ‘Den største ære’

Brøndby leder nu kun efter én gerningsmand

Mikael Anderson forlader den islandske lejr

Hård kritik af David Nielsen: ‘En svinestreg’

Danmark – Portugal

En kæmpe forskel: ‘Desværre den vej, det går’

Et ikon kommer til DK: ‘Vild ting at kunne sige’

Overblik: Her er kampprogrammet for Superligaen

Afsløring: Her brager FCK og Brøndby sammen

‘Priske ødelagde det hele’

– FCK kunne ikke tilbyde det, jeg søgte

Bud på Parken: ‘Ligner fedtspilleri’

FC Midtjylland har store planer med kæmpetalent

Vigtigt emne: ‘Man må ikke tale højt om det’

Danske talenter vil til EM: Vi er klare favoritter

Storklub lurer på Højlund: ‘Giver god mening’

Oscar Schwartau blæst bagover

Karthago-Ørne straffer hjemmesvage Liberia

Kun Thomas Frank var værre

‘Det er et gigantisk problem for FCK’

United-stjerner joker om Højlund-scoring

Rasmus Højlund jubler over Mika Biereth

Intern uro i Real Madrids omklædningsrum

PL-profil blev brutalt tacklet – øret er reddet!

Frækt bud på Eriksens næste klub? ‘Et godt match’

Portugisisk stjerne frygter Danmark

Verdensmester hjælper Arsenal-dansker: ‘En topfyr’

Han skal erstatte Dolberg

Oscar Schwartau hylder Brøndby-spillere

Ny skade til Danmark – Brian Riemer skifter ud

Stolt Makienok: Her er det fedeste derby

Afskriver ikke Anders Dreyer og co. – men…

Freder Neestrup: ‘Ingen bedre dansk træner’

Afsløring: Magnus Christensen rykker til Sverige

Gik viralt: Nu forklarer Rasmus Højlund

– Brøndby skal til at vinde nogle kampe

Afsløring: AaB lejer Jubril Adedeji ud

Ville købe Parken: ‘Uinteressant’

– Det var dejligt lige at få scoret på Mads

Riemer afslører: Han bliver anfører

Anbefaler dansk stjerne til Premier League-klub

Hård FCK-kritik: ‘Han ser rigtig, rigtig dum ud’

Man Utd kigger på Superliga-kending til 600 mio.

FCK-kollaps: ‘Han virker en smule rådvild’

Uvirkelig samtale for Harder: Vi er bedste venner