Hylder dansk angriber: Han er skarp

William Bøving var med til at servicere sin danske holdkammerat, der lavede hattrick for en uge siden, hvor Sturm Graz slog Salzburg med 5-0.



13 førsteholdskampe og otte mål.

Danske Mika Biereth fra Sturm Graz har været brandvarm i starten af denne sæson, og tirsdag skal han så forsøge at sparke Danmark til sejr, når Island er modstanderen i U21-kvalifikationen.

Angriberen var i weekenden på pletten tre gange, da Sturm Graz vandt med 5-0 over rivalerne Red Bull Salzburg. En scoring assisterede Tochi Chukwuani, en anden stod William Bøving bag.

Netop Bøving er imponeret over den tidligere Arsenal-angribers præstationer.

– Mika har været skarp fra starten af sæsonen. Han var et halvt år hos os sidste sæson (lejeaftale, red.), hvor han kom godt ind på holdet. Og nu er han fast hernede og fortsætter den gode stime med mål og gode præstationer, siger William Bøving og forklarer om Biereth:

– Han er rigtig dygtig til at finde ud af, hvor han skal stå i feltet. Han har en god målnæse. Han har vist kvalitet til at sparke dem ind, siden han kom til klubben. Det er fedt at se. Der er jo også nogle, der skal aflevere til ham, og det er det, der også er mit job. At assistere og selv komme ned nogle mål ind imellem, så det er nogle gode roller, vi har.

Det, at have en angriber, der ved, hvor målet står, gør, at en spiller som William Bøving med større selvtillid kan slå bolden i feltet.

– Ja, det har du har ret i. Det er klart, at man har tillid til hinanden og tror på, at folk lykkes, når man spiller dem gode. Han har så god en målform for tiden og sparker mange af de chancer ind. Det er fedt, og det er også skidesjovt samtidig at spille og vide, at det går godt for tiden. Nu har det været over et par kampe, men det skal være over en hel sæson. Så det er med at holde tungen i munden og fortsætte den gode form.

Det er ikke kun Mika Biereth, der præsterer godt. Det gør også det nye danske islæt Tochi Chukwuani, der kom til klubben i sommer.

– Tochi er kommet godt ind på holdet nu, og de sidste par kampe er han startet inde og har gjort det rigtig godt på 6'er-positionen. Så det er fedt at se, at vi alle tre gør det godt for tiden.

Også William Bøving kan se tilbage på en rigtig god sæsonstart i Sturm Graz. Efter lidt for mange skader de sidste par år er håbet, at han kan holde sig på banen og vise sine kvaliteter.

– Jeg spiller primært som venstre 8'er eller en af to 10'er. Vi spiller lige nu med to 6'ere og 10'ere. Jeg har mest spillet som angriber og skiftet lidt position, men siden starten af sæsonen har jeg haft én position, og jeg er kommet ordentlig ind på positionen og kan vise mine kvaliteter bedre, end hvis det var på angriberpositionen. Jeg er glad for at kunne vise mig frem på en lidt bedre måde. Jeg håber, det fortsætter.

– Det handler om at kunne gøre det i lange perioder i træk og ikke bare et par kampe, og det er det, jeg går efter. Det er vigtigt for mig at holde mig skadesfri og have en længere periode på banen og spille kampe, siger William Bøving.

Den tidligere FCK'er har spillet i Sturm Graz i lidt mere end to år nu. I denne sæson er det blevet til 12 kampe, én scoring og fire oplæg.





Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Det bobler med mål i Champagne-land

AaB – Sønderjyske



Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’



Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det