Wesley Sneijder lagde sidste sommer støvlerne på hylden, efter en karriere, hvor teknikeren nåede at optræde for klubber som Real Madrid, Inter og Ajax.
Dermed burde hollænderens økonomiske situation se ganske fin ud i dag. Men i et uddrag fra sin kommende selvbiografi, publiceret i avisen Algemeen Dagblad, har Sneijder nu afsløret, at han ikke har været et geni til at forvalte sine finanser.
– Indtil nu har jeg haft en livsstil, som jeg har presset til det maksimale. Og jeg har også sørget for dem omkring mig. Jeg ved, at folk tænker, at jeg giver for mange penge væk. Kan man det? Give for mange penge væk?
– Jeg endte i den situation, hvor jeg havde muligheden for at gøre det. Og selvfølgelig blev jeg udnyttet. Eller måske lod jeg mig selv blive udnyttet. Eller måske gik jeg rent økonomisk galt i byen på et tidspunkt.
– På Ibiza er vi ved at renovere min restaurant, men den investering kommer selvfølgelig ikke til at give afkast. I Tyrkiet har jeg investeret i nye lejligheder. Det projekt er stadig i gang. Så jeg har tabt penge på mange måder. 10 til 15 millioner euro (75 til 110 millioner kroner, red.).
– Det er en lortesituation, ja, men det er ikke slutningen på det hele. Jeg har stadig lidt tilbage. Selvom der ikke kommer så mange penge ind nu. Og jeg er stadig kun 36 år. Der er stadig mange år tilbage.
– Det er trist, og det er noget lort. Men jeg er nødt til at fortsætte, og det ønsker jeg også. Mine omgivelser er nødt til at forstå og indse, at mine indtægter disse dage er langt lavere. Der kan ske meget med de penge, der er investeret, men vi befinder os i en ny fase nu.
Tager ikke kritik så tungt
Wesley Sneijder skriver desuden i sin bog, at han tit læser om folk, der mener, at han er et fjols. Det tager han dog ikke så tungt.
– Jeg trak gardinet fra her til morgen. Det regnede. 'Hvad skal jeg bruge den her dag på?' tænkte jeg. Men jeg er ikke faldet ned i et sort hul. Jeg har travlt. Men nogle gange er jeg i et skidt humør. Heldigvis har jeg mange venner.

Så presset er din Superliga-klub

FC København – AGF

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Brøndby IF – Randers FC

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Udlejet FCM-angriber storspiller

Pønser på at hente Marcus Rashford

Thomas Frank hylder ustoppelig duo

FC Midtjylland henter 18-årig midtbanespiller

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Dansk succestræner på vej væk

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Det bobler med mål i Champagne-land

Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

AaB – Sønderjyske
Kære FC København: Hvad venter I på?

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0