Forklarer opsigtsvækkende Schjelderup-beslutning

Andreas Schjelderup sprudlede og scorede et flot mål i første halvleg mod Sporting, men blev herefter taget ud i pausen.



Han har ikke væltet sig i spilletid i Benfica, men lørdag fik Andreas Schjelderup endelig chancen, da den tidligere Superliga-stjerne startede inde i Liga Cup-finalen mellem Benfica og Sporting.

Og Andreas Schjelderup greb i den grad chancen, for den 20-årige nordmand leverede flere gode aktioner, og efter 29 minutter kulminerede det, da den tidligere Real Madrid-stjerne Angel Di Maria afleverede bolden til Andreas Schjelderup, der fra sit udgangspunkt i venstre side tog en dribletur og herefter hamrede bolden over i det lange hjørne.

Ganske uventet blev Andreas Schjelderup dog herefter pillet ud i pausen, efter at Viktor Gyökeres havde bragt balance i regnskabet i slutningen af første halvleg. Ifølge mediet Mais Futebol var der tale om en spøjs beslutning fra Benfica-cheftræner Bruno Lage.

– Sikke et mål fra kantspilleren i det 29. minut! Di Maria drev bolden frem centralt og var ved at miste bolden, men lykkedes med at sætte den unge kantspiller i scene. Schjelderup viste herefter høj klasse, da han trak ind og sparkede mod det lange hjørne.

– Han var konstant i duel med Quaresma og Catamo, og Schjelderup imponerede med den måde, han arbejdede på i de små rum. Han fik leveret en besked til Bruno Lage om, at han kan være rigtig brugbar. I pausen valgte træneren dog at tage ham ud, hvilket var en beslutning, der kræver en forklaring på pressemødet senere, lød det fra Mais Futebol.

Efter kampen fortalte Bruno Lage, at beslutningen blev taget for holdets bedste.

– Han (Schjelderup, red.) spillede en glimrende kamp. Der er så meget, der skal gøres på det her hold, så vi kan ikke gøre det hele samtidigt. Det, som jeg ønsker og forventer, er, at spillerne er klar til at hjælpe. I hver enkelt situation vil jeg altid analysere og beslutte mig for, hvad der er bedst for holdet, lød det fra Bruno Lage efter finalen, som Benfica vandt efter straffesparkskonkurrence.

Morten Hjulmand startede inde for Sporting, mens både Conrad Harder og Alexander Bah blev skiftet ind undervejs. De to Sporting-danskere scorede begge i straffesparkskonkurrencen, hvor Benfica dog altså trak det længste strå.

Tipsbladet talte for nyligt med en portugisisk journalist om Andreas Schjelderups situation i Benfica. Historien kan læses her.





Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Det bobler med mål i Champagne-land

AaB – Sønderjyske



Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’



Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det