Rubén Sellés har været igennem lidt af en rutsjebanetur, siden han forlod FC København til fordel for Southampton for knap et år siden.
Han blev ansat som assistenttræner på den engelske sydkyst sidste sommer, men opholdet har også ad to omgange budt på titlen som vikarierende cheftræner, mens han siden februar, som permanent cheftræner, fik til opgave at sikre klubben overlevelse.
Missionen fejlede, og derfor meddelte Southampton onsdag den 24. maj, at man går hver til sit efter sæsonen.
Rubén Sellés fortæller til Tipsbladet, at afskeden foregik i fred og fordragelighed, selvom han gerne havde set sig selv fortsætte som klubbens cheftræner.
– Efter kampen mod Brighton [den 21. maj, red.] kaldte de mig ind til et møde dagen efter, hvor de fortalte mig, at de ønskede at gå i en anden retning. Det respekterer jeg, og det er klubbens beslutning.
– Jeg ville gerne være blevet og fortsat med projektet, fordi jeg nu kender til det hele i Southampton. Jeg kender spillerne, hvilket personel, vi har brug for til trænerstaben, miljøet og landet. Men igen er det ikke min beslutning. De tog en anden beslutning, og det respekterer jeg.
Rubén Sellés vikarierede første gang som cheftræner i Southampton, da man besejrede Sheffield Wednesday i pokalturneringen tilbage i november. Kort efter blev Nathan Jones ansat, men han holdt kun tre måneder.
Igen stod Rubén Sellés så på sidelinjen – denne gang i Premier League – hvor man besejrede Chelsea. Derfra blev han tildelt tøjlerne resten af sæsonen, men da man tabte 0-2 til Fulham i midten af maj, så pegede pilen i retning af en skilsmisse.
– Da jeg var manager, besluttede jeg mig for gennem en mundtlig aftale med dem, at jeg ikke ville gå tilbage igen [som assistenttræner, red.]. På det tidspunkt havde jeg brug for at investere alt i positionen som manager.
– Jeg gør ikke noget halvt eller er beskyttende overfor mig selv. Jeg forsøger heller ikke at have en plan, hvis nu noget ikke fungerer. Jeg ville sende et signal om, at jeg var fuldt investeret i jobbet som manager. Det var ikke muligt for mig at gøre det på andre måder, og derfor er det heller ikke muligt at fortsætte som assistent i næste sæson, siger Rubén Sellés til Tipsbladet.
Den tidligere AGF- og FCK-assistent slår desuden fast, at han efter opholdet i Southampton udelukkende har besluttet sig for at jagte drømmen om at blive cheftræner.
Retur til Superligaen?
Lige nu holder Rubén Sellés ferie, inden han vender retur til Southampton, indtil hans børn får sommerferie. Derefter er planen, at familien drager retur til Spanien, medmindre der dukker et nyt job op inden da.
Rubén Sellés har i hvert fald blod på tanden, hvis det rette projekt bliver fremlagt for ham. Noget kunne også tyde på, at den næste mulighed for spanieren ikke er så langt væk.
– Jeg har allerede talt med klubber i England og Spanien. Lad os se, hvem der er interesseret i at tale med mig og starte et projekt sammen, siger Rubén Sellés, der også fortæller, at klubber fra Mexico og USA har rettet henvendelse, mens det særligt er dialog med hold fra The Championship og den næstbedste spanske række, som viser interesse.
Forinden skiftet til Southampton tilbragte Rubén Sellés fire år i Danmark, der kortvarigt var afbrudt af et ophold i Valencia, hos AGF og FCK, og en retur til Superligaen kunne han derfor sagtens se for sig.
– Jeg har altid sagt, at jeg har haft fire fantastiske år i Danmark i henholdsvis Århus og København. Jeg har gode både personlige og fodboldmæssige minder. Min familie havde det rigtig godt i Danmark, så jeg er åben for et job der.
– Jeg betragter Superligaen som værende en god liga, så hvis det sker, og nogen er interesseret, så vil det være min fornøjelse, siger Rubén Sellés, der også har en klar ambition, når snakken falder på, hvilket job han er klar til at takke ja til.
– Min prioritet er at komme et sted hen, hvor jeg føler, at klubben tror på mig med det samme, og hvor jeg kan få lov til at udvikle et projekt, som kan tages til et nyt niveau. Jeg ønsker et sted, som stoler på mine planer med det samme. Der er en ambition om at levere resultater, men det handler også om tid, når man gerne vil etablere sig på et nyt niveau.
Som det ser ud lige nu, har der dog ikke været nogen henvendelser fra Superligaen. Foruden opholdene i AGF og FC København har 39-årige Rubén Sellés også været forbi klubber i Rusland, Grækenland, Aserbajdsjan, Norge og Spanien.

Keeper-bøvl i Brøndby: Her er Birks muligheder

Køber ny fodboldklub

Randers FC – AGF

– Han har en fremtid i Dortmund

Vild med dansker: Minder om Callum Wilson

Det er Anis Ben Slimanes største ønske

Lyngby Boldklub – Sønderjyske

Real Madrid satser hele butikken mod Arsenal

FCK skylder ekstra Ramaj-straf efter skandale

Laudrup i svime: Der skal laves en statue af ham!

Miraklet udeblev for Dortmund

PSG i semifinalen efter kæmpe drama

Sindssygt drama: Villa nærmer sig sensation

Voldsom dommerkritik: ‘Han er mærkelig’

Efter derby-ballade: ‘Har jeg intet problem med’

Ny klub til sommer: Fra FC Köln til Superligaen?

Sur på Hansi Flick – nu vil han væk fra Barcelona

– Jeg er kæmpe fan af Tøfting!

‘Din holdning er en motorvej til ødelæggelse’

Bekymret Laudrup: Han er ikke forelsket i fodbold

Vejle Boldklub – Viborg FF

Berørt af OB-nedtur: En hjerteskærende katastrofe

Bayern-nedtur inden returkamp

– Ramaj skal have en langt hårdere straf

Tidligere FCK-stortalent ny cheftræner i Brønshøj

Vil væk fra FCM – denne klub jagter ham

Bomber løs: Dansk stortalent smadrer rekorder

Forfulgt af rygter: ‘Totalt nonsens!’

FCK jagtede ham: Nu er han tæt på danskerklub

AGF-profil på vippen

– Det mest vanvittige, jeg nogensinde har hørt

Achouri kogte over: Skubbede til mig hele kampen

‘En drømmesigning for Brøndby og FCK’

Skidt Brøndby-nyt: Rødt kort fastholdes

Hård dom: Han er skyld i FCK’s førsteplads

Dansker missede ‘once in a lifetime’-skifte

Silkeborg IF – AaB

Legender med benhård kritik af Christian Eriksen

Klapper i om Bo Henriksen

Rundens Hold i Superligaen – 25. runde

Don Ø i opråb til FCK-fans: Jeg forstår det ikke!

Dybt imponeret Laudrup: ‘De kan gå hele vejen’

Vejle-lejr mærker større nedrykningspres efter bet

Rystet over dyrt Man Utd-køb: Hvad glor du på?

Aggers drømmejob: ‘Der er intet, jeg hellere vil’

Tæt bånd til dansker: Konen siger, vi er mærkelige

Villa jagter vildt comeback mod PSG

Simsir havde fat i stortalent: Hyper mig

Daniel Agger: Pentz-jubel er helt fair

Sønderjyske henter vigtig sejr i bunden

Bo Henriksen på blokken hos topklub

Er Onugkha-effekten forduftet?

Intern splid i Pierre-Emile Højbjergs klub

Newcastle-træner fortsat indlagt