Fredag aften bliver nervepirrende i Roskilde, når byens lokale mandskab tager imod Aarhus Fremad.
En eventuel vinder af opgøret vil have taget et stort skridt på vejen i oprykningskampen til 1. division, og særligt gælder det for udeholdet fra Aarhus Fremad, da en sejr til dem vil skabe et hul på fem point til netop Roskilde med seks runder tilbage.
I Aarhus Fremad, der møder op med fem sejre i træk, ser topscorer Frederik Høgh med spænding frem til topkampen.
– De seneste fem kampe viser en målscorer på 14-0 til os, så vi har momentum, og jeg kan ikke se, hvorfor vi ikke skal gå ind til kampen mod Roskilde uden oprejst pande, det er det, vi har kæmpet for hele sæsonen, siger Frederik Høgh, som selv har nettet 15 gange i 2. division.
Det giver ham selvtillid til også at ville gøre ondt på Roskilde.
– Jeg skal kunne sætte kniven ind i Roskilde. Det ansvar skal jeg kunne lægge på mig selv. Tidligere i min karriere kunne jeg godt være nervøs for kampe som denne her, men jo ældre man bliver, jo bedre bliver man til at kapere de opgør, forklarer angriberen på de 28 år.
Som har gjort det så succesfuldt, at han selv har givet et ultimatum til Aarhus Fremad.
Kontrakten med den nuværende 2. divisionsklub udløber nemlig efter sæsonen, og med de mange mål i bagagen og en øget interesse om ham har han gjort den konklusion, at han selv skal spille i 1. division efter sommerferien. Som minimum.
– Den besked har jeg givet til Aarhus Fremad. Nu er jeg i snak med dem om en mulig forlængelse, men jeg ved, at der også er interesse fra andre klubber. Mål er mål, og det er ligegyldigt, hvor gammel jeg er, siger han og fortsætter:
– Min ambition er helt klart minimum 1. division fra sommer, og jeg vil ikke sætte nogen begrænsninger for mig selv. Jeg er fuldt dedikeret til min fodboldkarriere, og jeg vil rigtig gerne spille 1. division med Aarhus Fremad, men jeg har også ambitioner om mere. Jeg søger det maksimale, og jeg er åben for det hele, lyder det fra Frederik Høgh, som altså oplever den bedste sæson i karrieren.
– Det har været en fed sæson på mange måder. Både personligt, men også med holdet, vi gik ind til sæsonen med ambitionen om at rykke op, og det har vi gjort indtil videre.
– Jeg havde også sat næsen op efter at være en stor profil, så det synes jeg, at jeg har levet op til. Jeg har altid haft en tro på mig selv, og jeg har lagt det arbejde i det, der skal til. Der er mange på min alder, som har givet op, men jeg har altid haft sulten, og det har denne sæson vist. Jeg har aldrig været bedre.
Fredag aften kan han gøre det hele endnu bedre, hvis det ender med en sejr over Roskilde.

Så presset er din Superliga-klub

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria
Kære FC København: Hvad venter I på?

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback