NORWICH (Tipsbladet): Alt er helt nyt for Oscar Schwartau.
Da Tipsbladet mødte den tidligere Brøndby-spiller i Norwich, der ligger godt to timers kørsel fra London, var han netop gået ind i sin fjerde uge i klubben.
Selvom vejret var godt, fandt interviewet sted i Norwichs store kunstgræs-hal, ’The Dome’, hvor Oscar Schwartau med højt humør gjorde sig klar til at snakke med Tipsbladet.
Ved sin side havde han sin tidligere Brøndby-holdkammerat Anis Slimane, og efter de to var færdige med at drille og joke med hinanden, satte Schwartau sig i stolen og fortalte om, hvorfor valget lige faldt på Norwich.
– Jeg hørte, at der var noget interesse fra Norwich gennem mine agenter, og så gravede vi lidt dybere i det, og så fandt vi frem til en stor beslutning, siger Oscar Schwartau og fortsætter:
– Jeg blev selvfølgelig glad, for man bliver altid glad, når der er interesse udefra. Men jeg havde fokus på Brøndby, da jeg var der, og det var ikke så meget mig, der stod for det her, men at jeg er endt her nu, det er jeg rigtig glad for.
Nåede du at snakke med Johannes Hoff Thorup (Norwich-træner, red.) inden skiftet?
– Ja, det gjorde jeg. Jeg nåede lige at have et møde med ham. Deres plan for mig er, at jeg skal herover for at udvikle mig, blive en bedre spiller og spille minutter.
Det har vel været vigtigt for dig at få garanteret spilminutter?
– Det har det 100 procent. Jeg havde ikke spillet i lang tid, før jeg kom herover, og nu kan jeg føle, at jeg bidrager, og det betyder meget, siger den 18-årige offensivspiller til Tipsbladet.
Se interviewet med Oscar Schwartau i klippet øverst i artiklen.
Artiklen fortsætter under billedet…
Skal flytte i lejlighed
Selvom det kræver en del at falde til på et nyt fodboldhold, så er der også meget uden for banen, som der også skal styr på.
De første uger har Schwartau boet på hotel, men dagen efter interviewet med Tipsbladet ville han få nøglerne til sin nye lejlighed i Norwich.
Det kræver meget energi og tid at flytte alene til England, men alligevel går det den rette vej.
– Det er selvfølgelig specielt at være i udlandet. Det er lidt underligt, at man nu bor alene i et helt andet land. Det er et stor skridt, men det er et skridt, jeg også er klar til. Det kræver lige lidt tilvænning, for der er mange ting, man nu skal ordne selv, siger Schwartau.
Den tidligere Brøndby-spiller har fået godt med spilletid her i den spæde start, som også gør det nemmere at falde til.
– Det betyder rigtig meget, at jeg har fået tillid. Det har været en dejlig start, hvor jeg er kommet ind i to kampe og er startet i to.
– Det er dejligt og betyder meget, at jeg har to danske trænere. Jeg vidste selvfølgelig godt, hvem de var, inden jeg skiftede, men det er ikke nogen, jeg har snakket med førhen, men de er super søde.
– Det er højt niveau herovre. Det er super intenst i Championship, så jeg er rigtig positivt overrasket. Det er lige noget, jeg skal vænne mig til, men jeg tror, det passer rigtig godt til min spillestil, så det glæder jeg mig til at lægge på, siger Oscar Schwartau.
Selvom niveauet i Norwich og Championship er højt, så drømmer Schwartau om endnu mere.
– Ambitionen er at bide mig fast på holdet og få skabt nogle gode resultater, og så kan vi forhåbentlig rykke op i Premier League inden for de næste år. Det ville være helt fantastisk. Det er en drengedrøm at spille Premier League, afslutter han.
Oscar Schwartau har skrevet kontrakt til sommeren 2028 i Norwich.

– De har ikke en chance for at blive dansk mester

Carlo Ancelotti antyder farvel

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende
Kære FC København: Hvad venter I på?

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea

‘Utilfreds’ Klopp i spil til kæmpe trænerjob

FC Midtjylland bekræfter hærværk