Martin Braithwaite brændte tirsdag et straffespark, da Barcelona på skuffende vis måtte nøjes med 1-1 i hjemmekampen mod Eibar.
Braithwaite fik også annulleret et mål, så der var ikke tale om den sjoveste afslutning på 2020 for den danske landsholdsspiller. Ifølge den spanske avis Diario SPORT var det dog godt at se danskerens attitude efter det brændte straffespark.
– Martin Braithwaite havde en af de aftener. En af dem, hvor alt, der kan gå galt, går galt. Danskeren havde intet held. Han scorede et mål, som blev underkendt. Med al den frustration, det medfører.
– Angriberen gav dog ikke op, og viste kampånd, da han blev ramt af modgang.
Fremragende attitude
Det var allerede efter syv minutter, at Martin Braithwaite bragte sig selv i skurkerollen, da han sparkede straffesparket forbi mål.
– Det stod hurtigt klart, at det ikke ville blive hans dag. Ingen ønsker at starte en kamp med at brænde et straffespark. Og det var lige præcis det, der skete for Braithwaite.
– Et hårdt slag for danskeren, men han kom igen, som han altid gør. Han er vant til at komme tilbage fra svære situaitoner. Ligesom i hans barndom, hvor det på et tidspunkt ikke var sikkert, at han kunne spille fodbold igen. Eller da han skulle vænne sig til at spille, mens han kuffert var pakket. Altid på vej fra det ene hold til det andet. Ingen stabilitet eller tid til at finde til rette.
– Og det var derfor, at han efter det brændte straffespark fortsatte med at klø på med samme kraft mod Eibar. Og han var tæt på at score. Faktisk scorede han, da han viste sig klinisk foran målet. Han drejede foden på en måde, som Kluivert plejede at gøre det. Men så kiggede VAR målet igennem, som blev annulleret på korrekt vis, omend på baggrund af millimeter.
– Og det var ikke sidste gang, at han var tæt på at score. Han befandt sig altid tæt på målet. Braithwaite kom dog ikke på tavlen. Han måtte forlade banen uden en scoring, men det var ikke på grund af dårlig attitude eller manglende determination. Hans kampånd blev ikke belønnet i denne omgang.
En forbandet aften
Også avisen ABC fokuserede på Martin Braithwaites manglende held mod Eibar. 'Braithwaites forbandede aften' lød avisens overskrift således.
– Martin Braithwaite havde en uheldig aften på Camp Nou i kampen mod Eibar. Danskeren, som spillede sin femte kamp i træk fra start, var en af kampens negative hovedpersoner, lød det således fra ABC, der peger på, at Braithwaite i anden halvleg også missede en oplagt chance for at score til 2-1.

– De har ikke en chance for at blive dansk mester

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea

FCM-komet udgik med skade: Her er status

Snød han FCK? Buksa reagerer på omstridt situation

FC Midtjylland tæver FCK og er tilbage i front
Kære FC København: Hvad venter I på?

Slam! FCM-skurk var sin kongeløn værd i dag!

FCK-spiller blev pillet ud med bukserne nede

Matt O’Riley har lagt stor nedtur bag sig

Kommenterer rygtet

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

– Det er en fejl af Jacob Neestrup

Randers prygler AGF

Elendigt! Hvad er der sket, AGF?

Marc Dal Hende skubbet væk: ‘Han er stjernen’

Overfuset af fan: ‘Hvem tager fucking ansvar?’

Van der Vaart slagter Real-stjerne: En idiot

United lurer på dyr Bundesliga-målmand

Opstillingerne landet – Jacob Neestrup rokerer

Europæiske topklubber lurer på FCK og FCM-stjerner

Målfest: Viborg må nøjes med uafgjort mod Vejle

Lyngby i store problemer: Taber til Sønderjyske

Ekene Chukwuani med kongemål for Brøndby

Wow – han kan blive vild i Superligaen!

Han er fuldstændigt vanvittig!

Slår fast: ‘Perfekt skifte for Højlund’

OB sejrer i målfest

Ancelotti er færdig i Real Madrid – om ni dage

Gav Patrick Pentz vigtig besked inden straffespark

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Udfordrer Osorio: Messi kunne finde ud af det

Ramaj-karantæne forlænges – kæmpebøde til FCK

Ser dansker i kæmpeklub: ‘Sindssygt fedt skifte’

Vil forbi Brøndby: Går minimum efter Europa

Liverpool forlænger med Virgil van Dijk

– Var det første Jacob Nielsen sagde til mig

Hvis alt var op til Delaney: ‘Ud med det!’

Kasper Schmeichel på fornem liste

AaB-boss freder Menno van Dam efter kollaps

– Vi løber rundt som en flok miniputspillere

Med livrem og seler i Superliga-topbrag

Arsenal hælder Real Madrid ud af Champions League

Inter er klar til semifinalen i Champions League

Henter endnu et talent i FC København

Birk: Jeg er ved at være træt af det her interview

Vækker opsigt: Oprør mod danskerklubs finte

Panik i AaB: Minder om Zornigers sidste tid

Uforstående Michael Laudrup: ‘Hvad laver du’?

‘Captain America’ står for Brøndby: ‘Et monster’

Magtdemonstration: Silkeborg knuser AaB

Hold nu op – leverede han sæsonens dårligste kamp?

Laudrup kritiserer Real Madrid: Nytter ikke noget