– Det er en vildt spændende udfordring.
Begejstringen ståler ud af den tidligere Discovery-vært Zak Egholm.
Han har nemlig scoret sig et nyt job hos Disney+, der i denne sæson har rettighederne til Europa- og Conference League.
Det fortæller den erfarne journalist i et interview med Tipsbladet.
– Det er et utroligt frisk og dynamisk hold. Derudover er det i pioner-projekt. Der kommer en ny aktør på det danske fodboldmarked, og de mener det rigtig seriøst. Det er en rigtig spændende mulighed, som jeg ikke havde betænkeligheder ved at sige ja til. Jeg var sikker, da de rakte ud. Det var for spændende til at afvise.
Udover Zak Egholm har streamingtjenesten også præstenteret Jonas Schwartz, Mikkel Bischoff og Flemming Povlsen. Der er dog også et par kaniner, der er blevet trukket op ad hatten.
Egholm jubler over hele teamet.
– Der er nogle, som jeg ved, hvad står for (Flemming Povlsen og Mikkel Bischoff, red.). Det er nogle af de mennesker i branchen, som jeg er allermest tryg ved, og så er der nye aktører, der er kastet ind. Jeg er spændt på, hvordan de klarer sig, og jeg er ret sikker på, at det nok skal gå godt.
– Vi kommer til at have Thomas Skov Gaardsvig som vært. Han er jo ny i fodboldmiljøet, men han er et meget stort talent i sit felt. Så er der Christian Poulsen, og hans fodboldmeritter taler for sig selv. Han har ikke kommenteret en fodboldkamp før, så det bliver spændende. Sikke nogle kompetencer, som vi skal have frem i de folk.
Udover Christian Poulsen og Thomas Skov bliver de tidligere Superliga-spillere Emil Berggeen og Michael Gravgaard også en del af dækningen.
Artiklen fortsætter under billedet.
Bliver anderledes
Når der kommer fodbold på Disney+, bliver det en fodboldoplevelse, end man ikke er vant til, siger Zak Egholm.
– Der bliver nogle greb. Der kommer til at være noget, der hedder Match Center på selve aftenen, hvor der vil sidde nogle nye tv-ansigter og formidle fodbold, og det har man ikke set før. Det glæder jeg mig meget til.
– Jeg bliver ikke så meget en del af det. Jeg skal mere ud i gængs forstand og kommentere på stadion. Der bliver nogle forskellige greb som fan-kommentatorer, som kan være, at vi kan kaste noget nyt ind i dækning af fodbold.
For Zak Egholm er det en stor drøm at fortsætte med det, som han elsker – at kommentere fodbold.
– Det tiltaler mig, at det er et pioneer-projekt. Nu har jeg været med i flere forskellige pioneer-projekter igennem min tid på tv med to gange på TV 2 Sport i begge deres opstartsfaser.
– Jeg var også med, da Discovery købte Superligaen og skulle starte det op. Nu får jeg lov til at være med hos en helt ny spiller på markedet, og Disney kommer med alt, hvad de står for, men også i et nyt univers, der hedder live-fodbold på dansk grund, siger Zak Egholm til Tipsbladet og tilføjer.
– Det er et fag, som jeg har været en del af i mere end 20 år. Jeg har kommenteret mange forskellige kampe på dansk og international grund. Jeg føler mig hjemme i det. Jeg er vildt glad og stolt over, at jeg skal være en del af deres hold. Jeg håber, at jeg kunne køre videre i det spor, der har bragt mig hertil.
Disney+har sikret sig rettighederne til de to turneringer de næste tre sæsoner.

Så presset er din Superliga-klub

FC København – AGF

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Brøndby IF – Randers FC

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Udlejet FCM-angriber storspiller

Pønser på at hente Marcus Rashford

Thomas Frank hylder ustoppelig duo

FC Midtjylland henter 18-årig midtbanespiller

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Dansk succestræner på vej væk

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Det bobler med mål i Champagne-land

Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

AaB – Sønderjyske
Kære FC København: Hvad venter I på?

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0