Optakt: Brøndby IF – Sparta Prag

Brøndby IF tager hul på Europa League med et vigtigt opgør mod Sparta Prag.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 21.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Aleksandar Stavrev, Nordmakedonien
På TV: TV 2 Sport X
Hashtag: #eldk

Holdnyt:
Brøndby IF:
De danske mestre klarede ikke at komme i Champions League, men der var en trøstepræmie i form af et Europa League-gruppespil. Denne gang er der blot 32 hold, mod tidligere 48, og dermed er der også flere millioner til de forskellige klubber, der deltager.

Nogle af de millioner, man får, handler om de sejre og uafgjorte, man henter i gruppespillet, og derfor er det også vigtigt at hente point, ligesom Brøndby jo spiller for at gå videre i turneringen. Ender man som treer, sikrer man sig en plads i slutspillet i Conference League.

Brøndbys sæson har været svær, og klubben har blot hentet én sejr indtil videre. Den kom hjemme mod FC Midtjylland, så man kan håbe for Brøndby IF, at en stærk modstander som Sparta Prag betyder, at man finder formen fra FCM-kampen frem.

Niels Frederiksen er uden flere spillere til opgøret mod Sparta Prag – Blas Riveros er ikke klar endnu, efter han blev korsbåndsskadet i foråret, og ude er også Rasmus Wikström, der grundet en skade ikke er blevet registreret. Peter Bjur misser også kampen.

Sparta Prag:
De brugte sommeren på at hente Casper Højer Nielsen i AGF, så der er en dansker i truppen, men venstrebacken er blevet skadet og derfor ikke med, når Sparta Prag sætter kursen mod Danmark.

Klubben har vundet mesterskabet 36 gange og pokalturneringen 15 gange, så det Tjekkiets helt store hold, der kommer til Danmark. Men de sidste år har holdet haft det svært, og det er syv år siden, man sidst vandt det tjekkiske mesterskab. De seneste syv år har Viktoria Plzen vundet tre gange og Slavia Prag fire. Sparta Prags byrivaler har vundet de seneste tre år.

Sparta Prag har flere dygtige spillere i truppen – blandt andre Ladislav Krejci og Adam Hlozek, sidstnævnte blev topscorer i ligaen i fjor og er bare 19 år – og så er der også David Moberg Karlsson, der har en fortid i dansk fodbold og FC Nordsjælland.

Krejci, der har en fortid i Bologna, er dog ikke med i opgøret mod BIF, da han er skadet, men han har en navnebror, der også spiller i Sparta Prag. Han er muligvis i truppen. Lidt forvirrende.

Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
Sparta Prag: Holes

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (4-3-3): Hermansen – Bruus, Maxsø, Tshiembe, Mensah – Frendrup, Cappis, Radosevic – Greve, Uhre, Hedlund

Sparta Prag (4-2-3-1): Nita – Wiesner, Panak, Hancko, Polidar – Pavelka, Sacek – Moberg Karlsson, Hlozek, Pesek – Pulkrab

Profilen:
Adam Hlozek er Sparta Prags store stjerne. Bare 19 år og med mål i støvlerne. Kan spille som 10’er, på kanten og som forreste angriber. Ham skal Brøndby  have lukket ned for, elles kan det godt gå hen og blive en skuffende aften for de blå-gule. Offensivspilleren har allerede 10 landskampe på cv’et, og han har scoret tre gange i syv ligakampe i denne sæson.

Vidste du, at…
Sparta Prag har tidligere mødt Lyngby, Silkeborg, OB, FCK og SønderjyskE i europæiske kampe. Lyngby røg ud af Champions League i ’84 til Sparta Prag, mens Silkeborg tabte i første runde af UEFA Cuppen i 1995 til Sparta Prag. i 2007 sendte tjekkerne OB ud af UEFA Cuppens 1. runde efter straffesparkskonkurrence. To år senere slog et dansk hold så endelig tjekkerne, da FCK vandt begge kampe i Europa League-gruppespillet. I 2016 var SønderjyskE tæt på at sende holdet ud af EL-kvalifikationen i den sidste og afgørende runde, men det danske hold faldt til sidst.

Dom:
Der venter en svær kamp for Brøndby, men det danske mandskab er ikke uden muligheder mod det stærke tjekkiske mandskab. Det kræver dog en god og stærk præstation fra Brøndby, der også skal have lidt mere tur i den, end man har haft i Superligaen i denne sæson.

Vi tror, de blå-gule kommer fra land med et godkendt resultat i gruppespillet, da man burde kunne byde Sparta Prag op til dans. 1-1 ender det.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Presser på for at lande en aftale med Ancelotti



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


‘Det er målet i Parken’

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs



Udlejet FCM-angriber storspiller

Thomas Frank hylder ustoppelig duo

Dansk succestræner på vej væk

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Det bobler med mål i Champagne-land



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

AaB – Sønderjyske

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’


Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel



Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen