Flere FC Midtjylland-spillere peger på Paulinhos udvisning som årsag til torsdagens nedtur i Europa League.
Midtjyderne var godt nok allerede bagud 0-1 mod Sporting, da Paulinho små ti minutter før pausen fik to advarsler inden for to minutter. Kampen endte 0-4 til de portugisiske gæster.
– Det er klart, at det røde kort spændte ben for det projekt, vi havde gang i, siger Henrik Dalsgaard.
Forsvarsspilleren mener, at holdkammeraten burde have været mere varsom, da han havde modtaget den første advarsel for at tackle en modspiller ureglementeret.
– Der skulle han have været klogere. Det kom vi til at lide under, siger Dalsgaard.
Udvisningen betød, at de midtjyske værter efter en lovende start på kampen fik problemer med at udfolde holdets presspil.
– Det var svært at få sat et pres ind, og når vi endelig fik bolden, så var der langt op til deres mål. Så var vi trætte. Og de var gode til at holde fat i bolden. Vi skulle have brugt 11 mand i dag, siger Dalsgaard.
Angriberen Gustav Isaksen mener også, at det røde kort til Paulinho fik afgørende betydning.
– Vi kunne sagtens have nået at komme tilbage ved 0-1, men da Paulinho fik det røde kort, så var kampen stort set tabt, mener Gustav Isaksen.
– Når det er sagt, så havde jeg håbet på, at vi kunne have holdt den nede på 0-1, indtil der var ti minutter tilbage, og så kunne vi måske have været heldige med et eller andet, siger den formstærke spiller.
Cheftræner Albert Capellas vil ikke klandre Paulinho for, at det hele væltede mod Sporting. Spanieren mener i stedet, at FCM havde fortjent at få et bedre resultat på MCH Arena.
– Jeg er skuffet og frustreret. Jeg synes, at vi betalte en meget høj pris med tanke på, hvad der skete inde på banen.
– Resultatet viser ikke, hvad der skete på banen. Men det er realiteten. Mit hold fortjente meget mere, siger Albert Capellas.
– Jeg støtter Paulinho. Vi vinder og taber sammen. På vores hold peger vi ikke fingre. Han gjorde det ikke med vilje. Han har al min støtte, siger træneren.
Paulinho havde efter nedturen mod Sporting ikke lyst til at svare på spørgsmål fra de skrivende journalister.
FCM havde spillet 1-1 i det første opgør i Lissabon. Torsdagens nederlag betyder, at Sporting er videre til ottendedelsfinalerne i Europas næststørste klubturnering.
/ritzau/

Så presset er din Superliga-klub

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM
Kære FC København: Hvad venter I på?

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby