139599

TV 2 gik i sort: Det var ikke vores skyld

Flere gange torsdag aften blev TV 2 PLAY ramt af nedbrud under de danske holds kampe i Europa.



Sort skærm og en masse frustrerede fodboldfans rundt omkring i landets stuer.

Det var virkeligheden, da TV 2 PLAY torsdag aften livestreamede Brøndby, Randers, FC København og FC Midtjyllands kampe i Europa. 

Det betød, at seere gik glip af flere øjeblikke fra kampene, hvilket selvsagt fik folk til at klage over det på sociale medier. 

Flere seere har utvivlsomt tegnet et abonnement hos netop TV 2 PLAY for at følge deres yndlingshold i Europa, og mange vil tænke på, om det er muligt at blive kompenseret i en eller anden grad som følge af nedbruddet. Dette er dog en individuel sag, forklarer Frank Balslev, der er afdelingschef hos TV 2 Operations & Service Development, i et skriftligt svar til tipsbladet.dk.

– Det besluttes efter en konkret afvejning i TV 2s kundeservice ud fra indholdet af hver enkelt henvendelse, der måtte komme, skriver han.

Det er ikke første gang, at TV 2 PLAY har haft problemer med at streame fodboldkampe. Tilbage i 2019 var der også problemer med tjenesten under storkampen mellem FC Barcelona og Real Madrid, men når sådanne ting sker, er streamingtjenesten prisgivet, for problemerne stammer udenlands fra. 

– Torsdagens PLAY-problemer skyldtes udefrakommende forhold, som TV 2 ikke selv var herre over. Tjenester verden over oplevede problemer i dette tidsrum. I TV 2 PLAYs del af teknikken fungerede tingene, som de skulle.

– Vi beklager meget, når vi har problemer med driften på PLAY. Både i 2019 og i aftes var der tale om internationale problemer, og når det sker, er vi og andre streamingtjenester prisgivet. Vi kan ikke lige rulle vores eget internet ud, når der opstår et globalt problem, skriver han og henviser til, at det konkrete problem torsdag skyldtes problemer hos en international samarbejdspartner.

Nogle kunne måske få den tanke, at TV 2 Play oplevede problemer, fordi mange mennesker prøvede at streame kampene på samme tid. Dette har dog intet på sig.

– Torsdagens problemer med live-streaming har intet med belastning at gøre som følge af, at nogle tusinde danskere ser fodbold på TV 2 PLAY. Problemerne var globale, pointerer Balslev.

Han nævner, at TV 2 PLAY har meget få driftsproblemer, og når der så endelig sker et nedbrud, så giver det også ekstra opmærksomhed. Efter torsdagens blackout har der da også været stort fokus på, at det ikke må ske i fremtiden.

– Når vi oplever driftsproblemer, har vi en fast procedure, hvor vi gennemgår aftaler med leverandører og undersøger vores muligheder for at sikre endnu mere robusthed hos TV 2 PLAY. Det arbejde er i fuld gang og har været det siden i aftes, afslutter han.

TV 2 er i gang med en stor oprustning på fodboldområdet. Udover de to europæiske turneringer har stationen også rettigheder til at vise italiensk og spansk topfodbold, ligesom det danske herrelandshold også snart er i deres fold.





Brød sammen i gråd efter transfer



TOPNYHED

FCK-ejet angriber i dramatisk transferaften


Afviste bud: ‘Han er meget, meget vigtig for os’

Angriber på plads i Superliga-klub



OB-boss: ‘Vi er først og fremmest kede af det’

FCM forhandler om midtbaneprofil – her er prisen

Afsløring: Hillerød henter William Glindtvad i FCK

Guld-Glen: Fifty/fifty, hvem der bliver mestre!

Brøndby tæt på køb af midtbanespiller i Ajax



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025


Afsløring: Victor Nelsson skifter til Roma

Superliga-boss teaser for transfer

Afsløring: FCK tæt på at leje Theo Sander ud

Ingen option i Brøndby-aftale



INTERVIEW

Dansk profil vender hjem: ‘Jeg er gået ned i løn’


Carl Björk skifter til dansk klub

Lasse Vigen ophæver kontrakten – hjem til DK?

Afsløring: Stor FCM-handel kollapser til sidst

‘Det håber jeg sandelig ikke’

Brøndby-boss forklarer salg af keeper


TRANSFER

Tidligere FCM-bomber nærmer sig tysk skifte


Afsløring: Randers henter ny kant i Schweiz

FCK-boss: ‘Han kan være afgørende’

Superliga-klub køber angriber for millionbeløb

Han forlader Manchester United



FC København har Hjalte Bidstrup-klausul

Her er Gustav Ørsøe Christensens nye klub

Afsløring: AGF udlejer stortalent

Rigtig skidt nyt for Grabara

Dansk boss ånder lettet op: Ingen bud på profiler

Done deal: OB har købt Bürgy

Afsløring: Oliver Provstgaard er skiftet til Lazio

Konkret Atalanta-interesse i dansk stortalent


TIPSBLADET SPECIAL

Efter voldsom Dorgu-transfer: Danmarks 15 dyreste


Her er prisen på Tobias Slotsager

Afsløring: Diant Ramaj på plads i FC København

Kovending: Nyt om FC Københavns sommerflirt

Her er Dortmunds købsoption på Svensson

Kæmpe Manchester City-transfer

Tidl. Superliga-profil afslører: Det er udelukket!

Færdig i Brøndby – dansk klub håber på aftale

Afsløring: AC Horsens tæt på Filip Djukic-køb

Superliga-salg for 50 mio: Genoa var aggressive

Brøndby jagter venstreback: Han er ude af billedet

Afsløring: Østerbro-klub scorer kæmpe millionbeløb

Wow – overgår FC København-målmænd med længder

Dansk klub bekræfter: Afviser bud på komet

Afsløring: Bombe – Randers sælger Bany rekordstort

Afsløring: Lyngby køber Jonathan Ægidius i Brøndby

Afsløring: Brøndby-målmand meget tæt på Lyngby

Afsløring: Tæt på Superliga-comeback

Brøndby opgraderer sikkerheden på stadion

Har spillet i MLS: Dansk klub henter ham

Dialog om salg af store Superliga-profiler

Tidligere Superliga-spiller færdig i dansk klub

Ellevild med Diant Ramaj: ‘Storslået handel, FCK’