Han startede inde i Danmarks åbningskamp mod Finland, men siden udskiftningen i anden halvleg af opgøret mod finnerne har Jonas Wind været at finde på den danske bænk.
I det hele taget har landstræneren roteret meget på den såkaldte 9'er position, hvor Mikkel Damsgaard spillede mod Belgien, og hvor han holdt sin plads i frontrioen mod Rusland og også scorede en flot mål. Andreas Cornelius og Kasper Dolberg har indtil videre været indskiftere.
Jonas Winds plads på bænken de sidste par kampe skyldes i høj grad Mikkel Damsgaards præstationer, fortalte Hjulmand, da han gennemgik den danske angrebssituation.
– Det er kombinationen af spillere, der interesserer mig. Vi har mange forskellige typer. "Dams" (Damsgaard, red.) fik muligheden mod Belgien og greb den. Det har gjort, at noget af det, Jonas Wind har været god til i de kampe, han har spillet…. Det er svært at have dem begge to, fordi de begge falder lidt ned og gør "Yus" og Martin (Poulsen og Braithwaite, red.) bedre, fordi de så kan koncentrere sig om at ligge på sidste linje.
– Det, som Jonas har været fantastisk til hos os, er at falde ned og blive et punkt, og det gør "Dams" så nu, så det er lidt med kombinationerne, hvem der passer godt sammen for at gøre hinanden gode.
– Vi står godt som hold, og der er alt for meget fokus på, hvem der starter kampene. Vi har været så gode og stærke i anden halvleg og i de sidste 20 minutter i alle kampe. Det er mindst lige så vigtigt, hvem der slutter kampene, som hvem der starter dem. Og specielt i turneringer, hvor der er mange kampe, og trætheden melder sig tydeligere. Man kan se, at intensiteten falder sidst i kampene – det så man i går. Så der er ikke nogen, der står stærkere end andre – vi har forskellige typer, vi kan sætte sammen på forskellige måder, og det er ekstremt vigtigt, at alle er skarpere og banker igennem, og træningerne i går viste, at de er klar til spille alle sammen, siger Danmarks landstræner.
Har verdens bedste job
Kasper Hjulmand har vundet stor sympati rundt omkring, fordi han er en dygtig fodboldtræner, og fordi han er en enormt stærk leder .Og det kunne meget vel gøre den tidligere Mainz- og FC Nordsjælland-boss interessant for klubber i udlandet, der gerne vil have Danmarks landstræner som træner, men Kasper Hjulmand er slet ikke interesseret.
– Det tænker jeg slet ikke på. Lige nu har jeg verdens bedste job, og jeg elsker at være her. Jeg elsker de her spillere, og vi er vokset endnu tættere sammen. Vi har startet en strategi, en proces i DBU. Peter (Møller) har taget mig ind og givet mig plads og lov, og vi er først lige startet, og en stor del af tingene er vi lykkedes med, men slet ikke nok, så jeg er, hvor jeg skal være, forklarer Kasper Hjulmand.
Danmark gik videre fra grupespillet ved EM efter sejren mandag over Rusland. Nu vneter så et opgør mod Wales lørdag i Amsterdam, og går Danmark videre, er det enten Holland eller Tjekkiet, der venter i Baku i en EM-kvartfinale. I en semifinale, der bliver spillet i Wembley, kan Danmark møde eksempelvis England eller Tyskland.

Her er fem bud på en ny AaB-træner

Kæmper for at komme af med Pione Sisto

Bitter Randers-træner: ‘For dårligt!’

Frederik Birk: Det får du mig ikke til at sige!

I dialog med Brøndby

Driller Brøndby-helt: ‘Vattet spark!’

Dybt utilfredse: Det er meget kontroversielt

Nartey bliver den helt store Brøndby-helt

Så presset er din Superliga-klub

Vanvittig kamp – sender Brøndby Stadion i ekstase!

‘Du får ikke din Viaplay-overskrift’

Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

Udlejet FCK’er fortsætter storform: Assistkonge!

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Jacob Neestrup bringer FCK-darling fra start

Hyldes af Christian Eriksen

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

En umulig mission at holde på ham

Thomas Mikkelsen hyldes i Brøndby
Kære FC København: Hvad venter I på?

Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske!

Brandvarme Makienok sænker OB

Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob

Birk overrasker med flere ændringer

Pavens død udsætter alle fodboldkampe i Italien

AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

AaB’s ledelse har et kæmpe ansvar

Stor bet: Brøndby-profil ude med skade

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Trænerkarusellen har fart på i Aalborg

Desperat: Det dufter af 1. Division, AaB!

Næsten historisk ringe – så dårlige er AaB

Formsvage Forest besøger svækkede Spurs

AaB fyrer Menno van Dam

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

– Han har brug for at score

Drømmer om AGF og Irak: Nærmest i chok!

‘Det er forfærdeligt!’

Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

Det var fuldstændig galimatias!

Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

FC København – AGF

FC København-stjerne knust

Brøndby IF – Randers FC

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti