Mandag aften skal Danmark vinde for at bevare håbet om at gå videre fra EM-puljen. Mostanderen er Rusland, der ganske vist ikke har fordums styrke, men som stadig har nogle spillere, som det danske landshold bør holde et vågent øje med.
Her sættes vi fokus på tre af dem.
Aleksandr Golovin
Offensiv midtbane
25 år
AS Monaco
Han kommer fra en minefamilie i en lille by i det sydlige Siberien, men det var hos den store hovedstadsklub CSKA Moskva, at Golovin fik sit gennembrud som professionel. Her spillede han, indtil AS Monaco hentede ham i 2018.
Golovin kommer direkte fra sin hidtil bedste sæson, hvad angår direkte målbidrag: fem scoringer og ni oplæg. Endda i kun 21 kampe som følge af en skadesperiode i begyndelsen af sæsonen.
Mange af Ruslands kreative idéer kommer fra ham, hvorfor det bliver vigtigt at lukke ned for hans fordeling af spillet og skabelse af chancer. Golovin er samtidig en af få russiske spillere med internationalt snit.
Aleksei Miranchuk
Offensiv midtbane
25 år
Atalanta
Ligesom midtbanemakkeren Golovin kommer Miranchuk fra en mindre by i den russiske provins – i dette tilfælde helt nede ved Sortehavet – og tog tidligt til Moskva for at prøve fodboldlykken. Spartak fandt ham for klejn, men Lokomotiv samlede ham op.
Der fik både Aleksei Miranchuk og hans tvillingebror, Anton, deres gennembrud. Anton spiller der stadig, mens Aleksei skiftede til Atalanta i sommeren 2020. Der var han med til at spille holdet til en tredjeplads i Serie A. Han scorede desuden i den første Champions League-kamp mod FC Midtjylland.
– Når Miranchuk og Golovin spiller sammen, forstår de hinanden og er et godt midtbanepar, lyder skudsmålet fra den russiske sportsjournalist Wadim Anisimow.
Artem Dzyuba
Angriber
32 år
Zenit Skt. Petersborg
Landsholdets anfører og farligste mand. Dzyuba er knap to meter høj og umulig at komme ind på kroppen af. Er samtidig noteret for 29 mål i 54 landskampe og kommer fra en sæson med 20 scoringer og 8 oplæg i 27 ligaopgør for Zenit.
Dzyuba er dog ikke universelt elsket i Rusland, men snarere en kontroversiel figur. Listen over episoder er mange og gælder alt fra offentlig kritik af trænere, provokerende opslag på sociale medier og det upopulære skifte fra Sparktak Moskva til Zenit Skt. Petersborg.
I efteråret 2020 blev Artem Dzyuba droppet til en landsholdssamling, fordi en video, hvor han onanerer, blev lækket. Meget symptomatisk scorede han tre gange i sine første to landskampe, da han kom med igen i begyndelsen af 2021.
– Trods hans offentlige liv, hans fester, hans snak og hans ord om trænere og den slags, trods alt det er han er en god angriber, og han skal bare bruge ét øjeblik for at score. Hvis han får en god aflevering, kan bolden finde hans hoved eller hans ben, og så er der mål, siger Wadim Anisimow.

Her er fem bud på en ny AaB-træner

Nartey bliver den helt store Brøndby-helt

Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

Udlejet FCK’er fortsætter storform: Assistkonge!

Jacob Neestrup bringer FCK-darling fra start

Hyldes af Christian Eriksen

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

En umulig mission at holde på ham

Så presset er din Superliga-klub

Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske!

Brandvarme Makienok sænker OB

Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob

Birk overrasker med flere ændringer

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Pavens død udsætter alle fodboldkampe i Italien

AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!

Viborg FF – Lyngby Boldklub
Kære FC København: Hvad venter I på?

Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

AaB’s ledelse har et kæmpe ansvar

Stor bet: Brøndby-profil ude med skade

Trænerkarusellen har fart på i Aalborg

Desperat: Det dufter af 1. Division, AaB!

Næsten historisk ringe – så dårlige er AaB

Formsvage Forest besøger svækkede Spurs

AaB fyrer Menno van Dam

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

– Han har brug for at score

Drømmer om AGF og Irak: Nærmest i chok!

‘Det er forfærdeligt!’

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

Det var fuldstændig galimatias!

Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

FC København – AGF

FC København-stjerne knust

Brøndby IF – Randers FC

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti

FCK-stjerner forventes færdige for sæsonen

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Udlejet FCM-angriber storspiller

Pønser på at hente Marcus Rashford

Thomas Frank hylder ustoppelig duo

FC Midtjylland henter 18-årig midtbanespiller

Dansk succestræner på vej væk

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’