– Jeg tror, vi scorer mindst et par mål, og jeg kan godt se os vinde kampen 2-0 eller 3-0.
Den tidligere stjerneangriber Alan Shearer, der nu arbejder som ekspertkommentator for BBC, har ikke den store tiltro til Danmark i torsdagens EM-brag i Frankfurt.
– Når man ser på Danmark, hvem de er, og hvordan de spiller, så ser jeg meget kampen som Englands første (1-0 over Serbien, red.).
– Jeg forventer, at vi vinder kampen og opbygger selvtillid. Det bliver ikke nemt, men det er en kamp, jeg forventer, at England vinder, skriver Alan Shearer i en blog for Betfair.
Et bredt udsnit af de engelske medier har mere travlt med at skrive om justeringer i den engelske startopstilling end om truslen fra Kasper Hjulmands tropper.
En af de mere dybdegående analyser fremhæver opgørets forventede nøgledueller, og det er ikke opløftende læsning for danske fans.
Især den kreative højrekant Bukayo Saka over for Jannik Vestergaard som venstre stopper kan blive afgørende for kampen, mener Talksports Adrian Durham.
– Saka mod Vestergaard bør være et mismatch. Han har brug for hjælp fra sin wingback, Victor Kristiansen, hvis de skal holde Saka i kort snor.
– Saka kan torturere Vestergaard – skabe og score mål. Jeg tror, vi har glemt, hvor god Saka er. Hans statistikker for både klub og landshold er uhørte. Han er sindssyg god, og vi er heldige med at have ham, siger Adrian Durham om Arsenal-stjernen.
Også centralt har England en fordel i duellen mellem Real Madrid-stjernen Jude Bellingham og Pierre-Emile Højbjerg, mener Adrian Durham.
– Når man sætter ham over for Bellingham, er Højbjerg milevidt fra ham. Bellingham er hurtigere, stærkere og klogere. Han er bare bedre.
– Det er ikke for at fornærme Højbjerg, for man kan sige det om alle Bellinghams modspillere, og det vil ikke være en overraskelse, hvis han som mod Serbien er den afgørende forskel, siger Durham.
Christian Eriksen over for den normale højreback Trent Alexander-Arnold på midtbanen er Danmarks bedste mulighed for at gøre ondt på englænderne, mener Talksport-eksperten.
– Hvis du bliver bedt om at tænke på en spiller, der kan stoppe Eriksens effektive pasningsspil, vil det så være Trent? Nok ikke.
– Så enten skal Trent være eminent, eller også skal England bruge en anden midtbanespiller over for Eriksen.
Der er kickoff i Frankfurt klokken 18 dansk tid. Det svarer til klokken 17 engelsk tid, så mange englændere får travlt med at komme hjem fra arbejde og skole for at se kampen.
Ifølge en national rundspørge foretaget af Amazon Fire TV har 30 procent af englænderne en plan om at melde sig syg eller finde på en anden undskyldning for at være sikker på at se kampen. I London alene er tallet 51 procent.
Samme rundspørge beretter, at 39 procent tror på England i EM-finalen, og 23 procent tror på den første engelske EM-titel nogensinde.
/ritzau/
FCK og FCM havde fået over 100 mio. for Bischoff
Real Madrid-legende stopper karrieren
CV varsler profil-forlængelser
TransferLIVE: FCN forlænger med svensk stortalent
Flere United-problemer: Stjerne korsbåndsskadet
Viaplay: Derfor lancerer vi nye sportspakker
Viaplay med ny Superliga-pakke: Her er prisen
Stor undren: Har de glemt at købe en ny back?
Vejles overlevelse som topklub er på spil
Her er Danmarks gruppe til U21-EM-kvalifikationen
Jacob Neestrup jubler: Som et køb til 30 millioner
Vilde transfers udfordrer AaB-chefers strategi
Afsløring: Nu rejser Clement Bischoff til England
Sådan gør din klub i vinterpausen
Historisk dansk transfer: ‘Det var et ultimatum’
Mørke skyer over Priske efter ‘katastrofal uge’
Premier League-klub lurer på Rasmus Højlund
Efterlyser mere spilletid til Christian Eriksen
Orris Sociedad snubler igen mod Osasuna
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025
Millionregn over dansk klub: ‘Det er imponerende’
FCK-keeper røg ud i kulden: ‘Fuldstændig vanvid’
Thelander afslører: Interesse fra udlandet
Afsløring: FCN forlænger med kæmpetalentet Eklund
Neestrup: ‘Har været åben og ærlig over for Trott’
“Vanvittigt” – nu skal dansker spille Superliga
Stor FCM-handel i vasken: ‘Det var bare for sent’
Sune Smith-Nielsen drømmer om at se ham i FCK igen
Første dag i FCK: ‘Jeg er her for at vinde guld’
Kritiserer Superliga-klub – ‘genkender vi ikke’
Radikal ændring for Brøndbys nye midtbanestjerne
Edgar Babayan stopper karrieren
De er vinterens syv dyreste salg i Superligaen
Flere siddepladser på vej i Parken
Ekspert om Bischoff-skifte: Tillykke til Brøndby
Kæmpe Brøndby-salg: ‘Han skal nok klare det’
Afsløring: Bombe – Brøndby sælger Clement Bischoff
– Jeg var åben for at tage til Midtjylland
Skrækskade til AGF-spiller!
‘Der gik jeg sgu lidt rundt om mig selv’
Afsløring: Christian Sørensen afviser topklub
Forhadt tysker var et problem for Tahirovic
De er vinterens fem dyreste Superliga-køb
FC København skifter Parkens røde sæder ud med blå
‘Et fingerplaster på et åbent benbrud’
Afsløring: Stort AB-talent besøger Burnley
DBU giver kvinderne samme bonus som mændene
Schmeichel om Højlund: ‘Han gør det fantastisk’
Derfor blev FCK’er vraget til fordel for 41-årig
Bekræfter: Der var bud på Brøndby-stjerne
Milan og Roma jagter mål og semifinale
Man Utd planlægger store ændringer til sommer
Superligaens mindste trup: ‘Jeg er ikke bekymret’
Endnu flere millioner kan vente Superliga-klub
Spår exit for dansk stjerne: ‘Flad fornemmelse’