Danske stjerner i hed diskussion: Skal der være

Thomas Delaney er vild med Morten Hjulmand, selvom de to havde en kæmpe diskussion en af de første dage i landsholdssamlingen.



FREUDENSTADT (Tipsbladet): Thomas Delaney har længere til spilletid end normalt, og en stor del af skylden skal gives til Morten Hjulmand.

Den danske komet er gået direkte ind i danskernes hjerter og Kasper Hjulmands startopstilling, hvilket har skubbet Delaney og Christian Nørgaard længere væk fra banen.

Selvom det selvfølgelig er irriterende ikke at spille, så er Thomas Delaney ellevild med Morten Hjulmand.

– Han er en spiller lige efter mit hjerte. Han er skøn at se på. Han gør mange af de ting, som jeg godt kan lide at se, så det er jeg imponeret af, og jeg synes, han er en god spiller.

– Det har han også vist de sidste gange, han har været med, men der er ingen tvivl om, at han har taget nogle store store skridt, siger Delaney.

Da Thomas Delaney blev spurgt ind til, om Morten Hjulmand ikke var irritierende, når nu han tager spilletiden, tog han det med et smil.

– Jo, men Christian Eriksen er da også irriterende. Men jeg vil jo også gerne have, at vi vinder, så vi har brug for gode spillere og skarp konkurrence. Der har været skarp konkurrence på midtbanen i mange år, og det bliver nok kun større i fremtiden.

– Det ligner, at Morten er en starter lige for tiden, men et gult kort så er han det ikke. Det er, hvad det er. I 2021 spillede Nørgaard og Dolberg slet ikke i starten, og de kom ind og blev nogle af vores vigtigste spillere, så det er, hvad der sker i fodbold. Nogle gange bliver du peget på først, og nogle gange bliver du peget på sidst, og så vender bordet, så det bekymrer mig ikke, fortæller Delaney.

Kan godt forstå Ståle Solbakken
Af Ståle Solbakken blev Morten Hjulmand kaldt loco, da han bestemt ikke er bange for at tackle de store stjerner hårdt.

Og den udlægning kan Thomas Delaney godt genkende.

– Det undrer mig ikke rigtigt, for han er jo en iver-spiller. Han går også til den til træning, og det kan jeg sgu godt lide, selvom vi en af de første dage i samlingen havde en kæmpe diskussion ude på banen over en tackling, men det kan jeg godt lide.

– Der skal være lidt. Når man er så lang tid sammen, så skal der være lidt ild, og det bringer Morten i hvert fald.

– Sådan var jeg måske også selv lidt, da jeg var yngre. Jeg tror godt, jeg kan se mig selv lidt i ham, fortæller Delaney.

På trods af Morten Hjulmands fremmarch på landsholdet håber Delaney, at han stadig kommer i spil i denne slutrunde – selv efter en ordentlig omgang maveproblemer.

– Jeg står lidt midt i det hele lige nu. Det er første dag ude med drengene, men jeg håber, at mine evner kan bruges, og så må vi se, hvad det holder til, siger den danske midtbanespiller.

Danmark møder Serbien tirsdag klokken 21.00.





‘AGF vil altid være min klub i Danmark’



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr



– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende



Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback