SILKEBORG (Tipsbladet): Silkeborg IF har gjort det før: drillet hold med langt større budgetter og spillernavne.
Det gjorde de også torsdag aften, da man spillede 2-2 med Gent hjemme på JYSK Park i Conference League-kvalifikationen. Silkeborgenserne havde endda mulighederne til at vinde opgøret.
– Der er en selvtillid i holdet, som man kan mærke både på træningsbanen og i kampene. Det er sådan noget, vi tog med ind til den her kamp, og vi ved, at med lidt ydmyghed, hårdt arbejde og respekt for de andre, kan vi drille alle hold på vores bedste dage, siger Tonni Adamsen i mixed zone efter kampen.
Tonni Adamsen var selv meget involveret med sine to kasser, men han ville hellere snakke om holdkammeraten Younes Bakiz, der trak straffesparket, som førte til 1-0-målet, efter en forrygende aktion.
– Det var super fedt. Jeg vil også gerne lige skynde mig og rose Younes. Hvad laver han… to tunneler og får et straffespark? Det er høj klasse af ham.
– Selvfølgelig er jeg glad for mine mål. Om jeg nogensinde har lavet sådan et angribermål, det ved jeg ikke helt, men det føles da lidt som et angribermål.
Vil drille de store endnu mere
Tonni Adamsen er altså en ydmyg herre. Det blev slået yderligere fast, da han helt kort svarede på konstateringen af, at det må være rart at vise sig frem på dette niveau efter den karriere, han har haft.
– Ja, det er fint nok.
Men hvad så med Silkeborgs ambitioner? Kent Nielsens mandskab har som nævnt tidligere drillet flere af de store mandskaber, og det kunne godt ligne, at man også gør det flere gange i denne sæson.
– Det håber jeg da på. Vi er meget indforståede i processen, og hvordan det fungerer her i Silkeborg. Vi prøver så vidt muligt bare at spille vores spil, og vi ved også, at det kan række langt. Vi prøver hele tiden at optimere og løfte vores bundniveau, og det er det, vi arbejder.
– Så håber vi på, at vi kan blive ved med at drille de andre hold, samtidig med at vi arbejder hårdt for at være et stærkt og stabilt hold, der er svære at spille mod – især her på JYSK Park, men også gerne på udebane.
Næste opgave for Silkeborg IF er udekampen mod Randers FC søndag eftermiddag.

Så presset er din Superliga-klub

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

FC København – AGF

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Brøndby IF – Randers FC

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti

FCK-stjerner forventes færdige for sæsonen

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Udlejet FCM-angriber storspiller

Pønser på at hente Marcus Rashford

Thomas Frank hylder ustoppelig duo

FC Midtjylland henter 18-årig midtbanespiller
Kære FC København: Hvad venter I på?

Dansk succestræner på vej væk

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Det bobler med mål i Champagne-land

Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

AaB – Sønderjyske

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’