FCN-profil irriteret på TV 2: Det klæder dem ikke

Jeppe Tverskov var ikke helt tilfreds med, at TV 2 mente, at FC Nordsjælland var for naive mod Fenerbahce.



Tipsbladet i Istanbul

FC Nordsjælland fik ørerne i maskinen, da de torsdag aften indledte Conference League-gruppespillet med et klart 3-1-nederlag til Fenerbahce i Istanbul. 

Her kom Farum-klubben bagud 2-0 efter en halv times tid, hvor man havde indkasseret på en dødbold, ligesom en opspilsfejl var blevet straffet prompte. 

FC Nordsjælland afveg på ingen måde fra sine principper – selv om det gik galt med 2-0-målet blev klubben ved med at spille på den måde, som de plejer. Da Tipsbladet og den skrivende presse spørger Jeppe Tverskov efter kampen, og de skulle have gjort noget anderledes i deres tilgang og måde til kampen, tog svaret fra Tverskov dog en overraskende drejning. 

Her drejede han samtalen over på TV 2, der viste kampen, og som ifølge ham ikke ramte helt plet i sin analyse af FC Norsjælland. 

– Nej, jeg kunne også mærke det på TV 2, at de var inde på, at det var meget naivt og så videre. Det synes jeg ikke klæder dem så meget. De ved, hvad Nordsjælland står for. Vi har været gode i så lang en periode i spillet med bolden, og hvis deres eksperter havde forventet, at vi skulle komme herned og spille lange bolde, så har de ikke helt forstået, hvad vi står for, for vores edge ligger i en helt anden gameplan.

– Så hvis det er det, der er analysen for deres kamp i dag, så synes jeg, den er meget forkert, siger Tverskov, der tydeligt var uenig med TV-kanalens analyse. 

Han mener, at eksperterne slet ikke har forberedt sig nok på FC Nordsjælland.

– Hvis de havde forventet, at vores gameplan skulle være anderledes – også selv om man kommer herind og bagud 2-0, så har de ikke helt læst op på, hvad der har givet os vores fordel. 

Cheftræner Johannes Hoff Thorup måtte efterfølgende forholde sig Tverskovs kritik, og her mener han, at det ikke nytter noget at gå alt for langt tilbage i tiden.

– Jeg skal ikke være efter jer (medierne, red.). I er fint selskab, og jeg kan normaltvis godt lide jer. I er også bedre end at genbruge artikler, der er 10-11 år gamle, og det behøver vi ikke finde frem. Lad os arbejde med det, der er nu. Lad os sige, og det tror jeg også, I kan forstå, at hvis vi nogensinde skal have succes i sådan en kamp, og det gælder også de næste europæiske kampe, vi skal spille, så er vi nødt til at gøre det til nogle kampe, hvor det er vores styrker, der er i højsædet i en kamp frem for vores svagheder, siger han og fortsætter:

– Vi er ikke så svage til at forsvare, men det er ikke det, vi allerhelst vil, og det er vigtigt, vi er bedst. 

FC Nordsjælland møder Ludogorets om 14 dage i anden kamp i Conference League-gruppespillet.





FC København-stjerne knust



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool



FC København – AGF

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Brøndby IF – Randers FC

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti

FCK-stjerner forventes færdige for sæsonen



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Udlejet FCM-angriber storspiller

Pønser på at hente Marcus Rashford

Thomas Frank hylder ustoppelig duo

FC Midtjylland henter 18-årig midtbanespiller


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Dansk succestræner på vej væk

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Det bobler med mål i Champagne-land

Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’



AaB – Sønderjyske

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’