Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 21:00
Spillested: Signal Iduna Park, Dortmund
Dommer: Anthony Taylor
På TV: TV3+
Holdnyt:
Dortmund:
‘’Die Schwarzgelben’’ er denne sæsons helt store Champions League-overraskelse. Dels har tyskerne ikke været med helt fremme i den prestigefyldte turnering siden den overraskende triumf i 2013, og dels har de været alt andet end overbevisende hjemme i Bundesligaen i denne sæson.
Dortmund tabte i weekenden hele 4-1 til Leipzig, et resultat og en præstation, som udmærket illustrerede, at tyskerne langt fra rammer topniveauet hver gang.
Det har de dog gjort i langt højere grad i Champions League, hvor de vandt sæsonens klart sværeste gruppe foran PSG, Milan og Newcastle, og siden har gjort det af med PSV, og lidt mere overraskende Atletico Madrid.
Det så ellers ikke særlig lovende ud i første kvartfinale ude mod Atletico Madrid, hvor tyskerne kom under et gevaldigt pres, og helt fortjent gik til pause nede med 2-0.
Herfra leverede de dog tre fremragende halvlege, som var nok til at sikre en samlet sejr på 5-4. Især returopgøret hjemme foran de fanatiske hjemmefans på Signal Iduna Park står ud som en af sæsonens bedste, og må i den grad give tro på tingene inden første semifinale mod PSG.
Der er dog visse udfordringer for tyskerne på skadesfronten, da Sebastian Haller forventes ude, mens der er tvivl om Malen, Maatsen og Mats Hummels. Alle var dog på træningsbanen tirsdag.
PSG:
Franskmændene spillede allerede fredag aften mod Le Havre, hvor de kun lige akkurat fik 3-3 på en sen scoring af Ramos. Det var dog nok til alligevel at sikre endnu et fransk mesterskab, da nærmeste forfølger Monaco tabte deres kamp søndag aften.
Nu er der igen flueben ud fra Ligue 1-titlen, og så kan pariserne ellers rette fuldt fokus mod den altoverskyggende drøm om Champions League-trofæet, som de har kigget sultne efter i en del år efterhånden.
PSG spillede sig videre fra samme benhårde Champions League-gruppe som Dortmund, og har siden sendt både Real Sociedad og Barcelona ud af turneringen.
Drømmen om videre avancement fra kvartfinalen hang ellers i en tynd tråd, da Barcelona bragte sig tidligt foran i returopgøret i Spanien, men franskmændene fik en livline med rødt kort til Barcelonas Araujo efter en halv time, og derfra var ingen slinger i valsen for PSG, som vandt med hele 4-1.
Mbappe og co. var bedre end Dortmund i de to indbyrdes opgør i gruppespillet, og der må derfor være solid tro på at nå finalen, selvom det godt nok ‘kun’ blev til 1-1 i seneste kamp på Signal Iduna Park.
Presnel Kimpembe og reservemålmand Sergio Rico forventes er ikke med i truppen. De to har på det seneste været ude med skader.
Karantæner:
Dortmund: Ingen
PSG: Ingen
Bud på startopstillinger:
Dortmund (4-1-4-1): Kobel – Ryerson, Schlotterbeck, Sule, Wolf – Can – Sancho, Sabitzer, Brandt, Bynoe-Gittens – Fullkrug
PSG (4-3-3): Donnarumma – Hakimi, Marquinhos, Hernandez, Mendes – Vitinha, Zaïre-Emery, Fabian Ruiz – Dembélé, Mbappé, Barcola
Dom:
Dortmund kom bragende med højt pres fra første fløjt i hjemmekampen mod Atletico Madrid i kvartfinalen, og vil formentlig også forsøge at overrumple PSG på samme måde onsdag aften. En tilgang, som fordrer godt for underholdningen.
Franskmændene råder nemlig over to af fodboldspillets hurtigste spillere i Mbappe og Dembele, som er dødsensfarlige med plads at løbe på.
PSG er favoritter, men har vist, at de er til at tale med, så Dortmund er ikke uden chance med deres vilde hjemmefans i ryggen.
Det dufter af en underholdende omgang på Signal Iduna Park, hvor det ikke ville være videre overraskende med en uafgjort ligesom i seneste indbyrdes opgør på samme bane.
2-2.
Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.85 ved Betsson. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

Kæmpe bøn: Giv ham et cheftrænerjob i Superligaen!

Birk fik kraftig opfordring på gåtur med familien

Afslører: Så mange trænere talte AaB med

Syg Brøndby-stjerne tvivlsom til Randers-kamp

Vender hjem: Henter Robin Olsen

Målmaskine: Tidl. BIF-angriber kan hentes gratis

Mustapha Bundu forvandlet – arbejder på aftale

Legende med kæmpe ros til Mikkel Damsgaard

Kom med i Parken – forargelse og kæmpe samtaleemne

Stor ros af Oliver Sonne

– Du lyver, Nicolai Poulsen!

FCK-boss: Det koster et væsentligt millionbeløb

‘Det må du aldrig gøre, Mathias Kvistgaarden!’

Bo Henriksen jubler: ‘rigtig, rigtig, rigtig godt’

Påskens vinder? ‘Birk er sgu modig!’

– Jeg tror, Uwe Rösler kan være fortid til sommer

– Hvis AGF vil have ham, er han helt sikkert klar

Jagt på Younes Bakiz – dansk klub interesseret

FCK prøvede på angriber – her er hans nye klub

Dommerekspert uenig med rødt kort

Kæmpetransfer? ‘Jeg forventer, han skifter’

Dolberg i vanvittigt målshow

Vil hente ‘møg dyr’ stjernemålmand

Afsløring: Drama i kulissen – Prelec afviser AaB

Parken-formand: ‘Teoretisk nemmere at sælge FCK’

AaB præsenterer Wichmann: Massiv interesse

Di Marzio bekræfter: Kæmpe klubber jagter Frendrup

FC Nordsjælland-træner berørt og ked af det

Så længe har de jagtet Jacob Neestrup

Scouter spændende dansk talent

Alexander Zorniger: Samme situation som i Brøndby

AaB’s fremtid er på spil i disse timer

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

De må have mareridt om Brøndbys absurde comeback

Skuffede i 4. division – FCK-emne er ‘eksploderet’

Brøndby-komet stråler: Han skal på landsholdet

– ‘PC’ er virkelig den store stærke mand

Koster 545 mio. – vil til Manchester United

Voldsom udvikling – nu koster dansker 120 mio.

Bør FCK frygte førstepladsens forbandelse?

Vækker opsigt: Pep Guardiola går amok

FCM-fan får 10 års karantæne

Derfor var han helt ude af Brøndby-truppen

Knæ i skridtet skal ikke give rødt, ifølge VAR

Silkeborg-profil ude resten af sæsonen

FC København tæt på ny udviklingsdirektør

Risikerer chokfyring efter PL-oprykning

Kritik af Brøndby: Frederik Birk bliver for passiv

Målene udebliver i Brøndbys guldjagt i Randers

Real Madrid overvejer at boykotte El Clasico

Amorim: Vi kan tiltrække topspillere

Sådan gik det, da Brøndby gæstede Randers

Birk overrasker – bænker Daniel Wass

Nyt skifte lurer

Skidt nyt for Robert Skov