Det første opgør i Italien sluttede godt nok uafgjort, men Napoli står over for en næsten umulig opgave, når de lørdag aften gæster FC Barcelona på Camp Nou. I hvert fald ser den umulig ud, når man kigger på historikken.
En plads i kvartfinalerne af dette års Champions League er på spil, og før opgøret i det spanske står det altså 1-1. Men kigger man på statistikkerne, er FC Barcelona noget nær uovervindelige på hjemmebanen Camp Nou, mens Napoli ikke ligefrem har en positiv statistik i europæisk sammenhæng i de seneste år.
Det fremgår af de ti spændende opta-statistikker til kampen, som Spilxperten har sørget for, og som du kan læse nedenfor.
Her er 10 optakts-skud til Champions League-braget:
– Barcelona er klar til at tage imod Napoli på Camp Nou for første gang i en gældende kamp. Det seneste hold, der vandt deres første Champions League-besøg på Camp Nou, var Rubin Kazan i oktober 2009. Russerne vandt 2-1.
– Napolis to foregående udebanekampe i Champions Leagues knockoutfase er endte med nederlag. De tabte 1-4 til Chelsea i marts 2012 og 1-3 til Real Madrid i februar 2017.
– Barcelona er gået videre fra hvert af deres seneste 19 Champions League-knockoutkampe, hvor de har undgået nederlag i det første opgør på udebane. Kun i kvartfinalen mod Juventus i 2002/03 lykkedes det ikke, da de tabte 1-2 på hjemmebane, efter at de havde spillet uafgjort i Torino.
– Napoli har kun vundet en af deres seneste 10 Champions League-kampe på udebane (fire uafgjorte og fem nederlag), og den sejr kom i efteråret, hvor de vandt 3-2 over Red Bull Salzburg. De er til gengæld ubesejret i alle tre udekampe i denne sæson sæsons Champions League, hvoraf de har vundet en kamp.
– Barcelonas stime på 35 kampe uden nederlag på hjemmebane i Champions League-kampe er den næstlængste i Champions Leagues historie. Kun Bayern Münchens stime på 43 kampe mellem 1969 og 1991 er længere. Barcelona har vundet 31 af de 35 kampe.
– Napolis Dries Mertens har scoret seks mål i Champions League i denne sæson, og med et mål mere vil han tangere klubrekorden for flest mål i europæisk kampagne. Både Edinson Cavani (2012/13 i Europa League) og Gonzalo Higuain (2014/15 i Europa League) scorede syv.
– Barcelonas Lionel Messi har været direkte involveret i 11 mål i sine seneste fem kampe i Champions League på Camp Nou (8 mål og 3 oplæg) og scorede to mål i fire af de fem kampe.
– Napoli er ikke gået videre fra ni af deres seneste 10 Europæiske knockoutrunder, hvor de ikke vandt det første opgør. Sidste gang, de gik videre uden en sejr i det første opgør, var i 2013/14 mod Swansea City i Europa League 16-delsfinaler. De spillede 0-0 i den første kamp, og Napoli vandt 3-1 i det andet opgør.
– Dette er Quique Setiéns første Champions League-hjemmekamp som Barcelona-manager – 10 af deres tidligere 11 trænere vandt deres første Champions League-kamp på Camp Nou, hvor kun Louis van Gaal ikke gjorde det. Han debuterede i turneringen med et 2-2-opgør mod PSV i 1997.
– Barcelona har kvalificeret sig til Champions League-kvartfinalerne i hver af de seneste 12 sæsoner, og det mislykkedes sidst i 2006/07 med Frank Rijkaard som cheftræner. Intet andet hold har kvalificeret sig til kvartfinalerne i mere end otte sæsoner i træk.

– De har ikke en chance for at blive dansk mester

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

David Nielsen triumferer

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby
Kære FC København: Hvad venter I på?

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea

‘Utilfreds’ Klopp i spil til kæmpe trænerjob

FC Midtjylland bekræfter hærværk

FCM-komet udgik med skade: Her er status

‘Jeg orker næsten ikke at stå og forklare her’

Snød han FCK? Buksa reagerer på omstridt situation

Krise! Det her er jo ikke acceptabelt, Neestrup!

FC Midtjylland tæver FCK og er tilbage i front

Slam! FCM-skurk var sin kongeløn værd i dag!

FCK-spiller blev pillet ud med bukserne nede

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Matt O’Riley har lagt stor nedtur bag sig

Kommenterer rygtet

– Det er en fejl af Jacob Neestrup

Randers prygler AGF

Elendigt! Hvad er der sket, AGF?

Marc Dal Hende skubbet væk: ‘Han er stjernen’

Overfuset af fan: ‘Hvem tager fucking ansvar?’

United lurer på dyr Bundesliga-målmand

Opstillingerne landet – Jacob Neestrup rokerer

Europæiske topklubber lurer på FCK og FCM-stjerner

Målfest: Viborg må nøjes med uafgjort mod Vejle

Lyngby i store problemer: Taber til Sønderjyske

Ekene Chukwuani med kongemål for Brøndby

Wow – han kan blive vild i Superligaen!

Han er fuldstændigt vanvittig!

Slår fast: ‘Perfekt skifte for Højlund’

OB sejrer i målfest

Ancelotti er færdig i Real Madrid – om ni dage

Gav Patrick Pentz vigtig besked inden straffespark

Udfordrer Osorio: Messi kunne finde ud af det

Ramaj-karantæne forlænges – kæmpebøde til FCK

Ser dansker i kæmpeklub: ‘Sindssygt fedt skifte’