Metro-kaos til FCK-brag: Meget uheldig timing

Det vil ikke være muligt at tage metroen til Trianglen, når man skal i Parken og se FC København - Manchester City i næste måned. Metrolinjen er lukket, og folk skal derfor finde på en anden måde at komme til kamp på. Meget uheldig timing, mener FC København.



Der venter FC København en af klubbens største kampe i historien, når Manchester City kommer forbi den 13. februar til den første af to Champions League-ottendedelsfinaler. 

FC København skal forsøge at levere et godt resultat på hjemmebane, så der stadig er et håb om et mirakel, når man spiller returkampen på Etihad til marts. Her får de forsvarende danske mestre brug for al den hjælp, de kan få fra lægterne, og der kommer også knald på. Klubben kunne mandag melde udsolgt til kampen. 

Størstedelen af de mange tilskuere vil på en almindelig kampdag nok tage metroen til Trianglen og gå de sidste meter mod Parken. Men mod Manchester City bliver det anderledes. Metrolinjerne M3 og M4 er lukket fra den 10. februar og 16 dage frem for at gøre klar til de fem nye metrostationer i Sydhavn og Valby, som åbner til sommer, og i den periode skal der testkøres tog på strækningen. 

Der vil dog være metrobusser, som stopper ved Trianglen, men Metroselskabet melder selv, at passagerer skal forvente meget længere rejsetid, og at der ikke vil være plads til alle. 

I FC København er man ærgerlig over, at lukningen af metrolinjen ramler lige ind i klubbens kommende megabrag, men at der ikke er så meget at gøre ved det.

– Det er selvfølgelig meget uheldig timing set fra vores stol, men der er ikke andre gode råd end at tage afsted i god tid med andre transportmidler, oplyser klubben til Tipsbladet.

Indsætter ekstra personale
Tipsbladet har været i kontakt med Metro Service, som står for driften af metroen for at høre, om der vil blive gjort en særlig indsats, når Champions League-braget finder sted.

– Vi er klar over, at lukningen af M3+M4 er ubelejlig for mange – herunder også de mange fodboldfans, som skal i Parken d. 13. februar. Vi ved, at Metroen er blevet det foretrukne transportmiddel til og fra Parken for mange fodboldfans. Lukningen er dog nødvendig, for at vi kan få de påkrævede sikkerhedsgodkendelser til at kunne åbne den nye linje til Sydhavn og Valby til sommer. Vi har søgt at planlægge tilkoblingen af de fem nye stationer så hensynsfuldt som muligt, og derfor lukker vi ned i uge 7 og 8, hvor mange holder vinterferie.

– Desværre falder det så sammen med den store fodboldaften i Parken, hvor FCK møder Manchester City i UEFA Champions League 1/8-finalen. Så selvom vi har indsat metrobusser, opfordrer vi til, at man finder alternative rejseformer til og fra Parken på denne aften. S-toget er et oplagt alternativ, med både Østerport, Svanemøllen og Nordhavn.

– Vi har indsat ekstra personale til at stå på metrostationerne og guide fodboldfans på aftenen, ligesom vi vil være i tæt dialog med Parken og FCK for at sikre os, at informationen kommer frem til så mange fodboldfans som muligt, så de får en god aften, fortæller Morten Svan, der er presse- og kommunikationskoordinator.

Tipsbladet har ligeledes været i kontakt med Metroselskabets presseafdeling for at høre, om man ikke kunne have skubbet lukningen af de to metrolinjer med fire dage, så det ikke ramler sammen med den store kamp. Her er svaret, at det ikke kan lade sig gøre, og at det er noget, der er planlagt på kryds og tværs i lang tid.





Raser – FCK-fans er ikke velkomne her



TOPNYHED

Kæmpe Brøndby-hyldest: Jeg elsker det


Wow: Jacob Neestrup chokerede – men han fik ret

– Han er dansker, det siger det hele!



Thomasberg skifter seks mand til europæisk brag

Preben Elkjær: Uden for deres fatteevne

Lyngby Boldklub – Randers FC

Jacob Neestrup bænker stjerner

Strålende melding om Andreas Christensen



AVIS

Kovending – det skulle have været Thomas Frank


Stortalent har trænet med i SL-klub

– Rykkede mojitos på stranden da vi trak United

Storklub bød på FCM-teenager: Sjovt at læse om

Ny dansk landsholdsstjerne? Brændte det hele af



HELT VILDT

Jackpot, Brøndby – nu koster han tæt på 40 mio.


Ny sensation? Se FCM’s fem største Europa-triumfer

Brøndby hårdt ramt: Flere profiler er syge

‘Ikke en finger at sætte på vores omklædningsrum’

OB-boss sætter ord på Christian Eriksen-rygter

Rekordsalgs bror bomber løs i Vejle Boldklub


AVIS

Vildt: Tidligere Superliga-angriber koster 600 mio


Kæmpe dag i FCK: Skræmmende – jeg har glemt kampen

Real Sociedad – FC Midtjylland

Martin Braithwaite fuldstændig flyvende 

FCM skal gøre naller: – Kunne de ikke lide



Opkald i vente? Har observeret Yuito Suzuki

‘Dansk klubfodbold bør sigte efter top 10’

Historisk dyr kontrakt – scorer monsterløn

Kæmpeklub bød på FCM-profil: Her er hans reaktion

Thomas Gravesen revser stjerner: Skandaløst!

Porto kastes for ulvene på Stadio Olimpico

Roser FCM til skyerne: Ikke tilfældigt med Isaksen

Lyngby sælger offensivspiller


HELT VILDT

Solgt fra FCK i sommer: Nu er han 106 mio. værd


Verdensstjerne kan blive Priskes efterfølger

Neestrup hylder kæmpetalent: ‘Bare en god spiller’

DBU vil ikke låse bomber: Man skal være god nok

Hjulmand og Harder ude af CL

Puha, United! Bløder millioner på fyringer

Storklubber flokkes om FCM: Vanvittigt godt hold

Afsløring: FCN giver Prince Junior lang kontrakt

‘Det dér giver jeg ikke noget som helst for’

– Selvfølgelig får han forlænget med Brøndby IF

Kæmpe respekt for FCM: Det var misvisende

Rigtig skidt nyt for FCM

Raser over egen træner: Dybt respektløst!

Hylder Gustav Isaksen: Han er genfødt!

Kæmpe Dolberg-problem

Købte Brøndby-spiller: Skal blive profil i ligaen

Ups, Jude: Det koster to karantænedage

Her er FC Københavns trup til Heidenheim-brag

‘Ingen skal kunne filme, finde eller se mig’

Danmarks kvartfinalebrag mod Portugal er udsolgt

FC Heidenheim – FC København

AGF med stort millionoverskud efter første halvår

17-årig rykkes op i FCK’s førsteholdstrup