Kunne trække FCK: Selvfølgelig håbede jeg!

Jesper Lindstrøm håbede, at FC København og Napoli kom i samme Champions League-pulje, men det skete som bekendt ikke.



Tipsbladet i Helsingør

Jesper Lindstrøm kan se frem til en masse store fodboldeventyr den kommende tid i Napoli, og et af disse bliver at spille Champions League. 

Her er Napoli kommet i gruppe med Real Madrid, Union Berlin og SC Braga, men det var faktisk tæt på, at klubben trak FC København. Det var også det, som Jesper Lindstrøm sad og håbede på, da han så lodtrækningen med sine holdkammerater i Napoli. 

Det fortæller han til Tipsbladet og den øvrige presse på Hotel Marienlyst. 

– Selvfølgelig gjorde jeg det! Det kunne altid være fedt at spille i Danmark! Udbryder Lindstrøm, da han bliver spurgt, om han håbede på en retur til Danmark.

– Det kunne være lidt sjovt at komme tilbage til Danmark og spille mod FCK. Det var 50-50, om det blev Braga eller FCK. Vi trænede sent, så vi sad og så lodtrækningen med holdet, så det var ærgerligt, det ikke blev FCK.

Her havde han fundet en skandinavisk klynge bestående af den tidligere FC Midtjylland-svensker Jens Cajuste samt norske Leo Østigård, som også håbede på en udekamp i København. 

Dermed bliver det ikke en retur til Danmark for at møde FC København, som Jesper Lindstrøm har gjort mange gange før i sin karriere. Til gengæld lyder en udekamp Real Madrid heller ikke som det værste i verden. 

Sindssygt glad for at hjælpe Brøndby
Jesper Lindstrøm har meget at smile af i øjeblikket. Hans drømmeskifte til Napoli faldt på plads, selv om det ikke var uden problemer. Læs mere om det her. Og så er han i disse dage med det danske landshold. 

Men er der noget, som også hjælper på Jesper Lindstrøms humør, så er det, at hans hjerteklub Brøndby igen har tjent mange millioner på ham. Brøndby havde nemlig en videresalgsklausul med aftalen, fra dengang man solgte ham til Eintracht Frankfurt, så der susede millioner afsted til Vestegnen som følge af det enorme skifte til Napoli, som ifølge Tipsbladets oplysninger kan løbe helt op i 252 millioner kroner.

Lindstrøms ansigt lyser yderligere op, da Brøndby bliver nævnt.

– Det er fedt. Jeg vil gerne være en af de spillere, der hjælper klubben på vej med økonomiske midler. Ja, jeg blev solgt – det gav nogle penge. Vandt Europa League – det gav nogle penge. Nu er jeg blevet solgt igen, og det har også givet nogle penge. Så jeg er selvfølgelig sindssygt glad for at kunne hjælpe til.

– Jeg var også forbi i går og sige hej og give dem alle et kram og blive lykønsket. Det er altid fedt at kunne hjæle Brøndby, for det er mit andet hjem. Det er der, jeg er kommet, og mine forældre stadig kommer. Så jeg er sindssygt glad, jubler Jesper Lindstrøm.

Mon ikke også det er gengældt i Brøndby.





Hvorfor, Viborg? ‘Det vidner om stædighed’



MEDIE

Afslører vild detalje om Brian Priske-fyring


Svinet af Modric: Nu skal han dømme FC Midtjylland

Jesper Sørensen henter tidligere Superliga-profil



TransferLIVE: Vil hente Casemiro nu

Losset ud i Vejle: Jeg er jo ingen tryllekunstner

Det er et mareridt, siger Carlo Ancelotti

Er det nu eller aldrig for ham i AGF?  

Dommer træder op på helt ny hylde i FCK-kamp



EKSKLUSIVT

Vildt skifte for dansk angriber: Han får lav løn


Hård dom over Man Utd-stjerne: ‘Ser fortabt ud’

Dropper danske stjerner

‘Jeg var en VIRKELIG dårlig anfører for Esbjerg’

Her er Lukas Engels nye klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


Alt om FCN: Det kan han ikke være tilfreds med

Er det Erik ten Hags nye job?

Dansk dommer konfronteret i tyrkisk lufthavn

Alan Shearer forsvarer og roser dansk komet

Jubler over Dolberg: Minder om legende


HELT VILDT

FC Midtjylland-stjerne topper vild statistik


Gammel dame forværrer PSV-krise

AaB-åbenbaring? Han kan blive forårets gennembrud

I ekstase over Hjulmand og Gyökeres

– Manchester United kan vinde Premier League



Brøndby vinder Atlantic Cup

Kongeløn – men han er ‘fuldstændig udstødt’

Superliga-klub er tæt på at blive solgt

Ekspert: Priske fik ikke en fair chance

San Diego FC henter Superliga-spiller

Priske var fyret dagen før Bayern-sejr

‘Brian Priske var for sød’

Brian Priske fyret: ‘Manglende kemi’


TOPNYHED

Trist Thomas Gravesen: Det er brandærgerligt


Hylder kæmpe SL-flop: ‘Han er crazy’

Superliga-chok: ‘Dagens bedste nyhed!’

FCN trækker sig: Lokalpolitiker er i chok

Afsløring: FCN trækker sig fra kæmpe projekt

Morten Bruun: ‘Har kun hørt han var uduelig’

Dansker scorer nyt job: Talte med Superliga-klub

– De har lagt helt vilde planer for den her klub

Stig Tøfting: ‘Brøndby står dårligt nu’

‘Ingen vil kyle penge i et sort hul i Nørreskoven’

Tidligere Superliga-spiller med i verdenssensation

Kæmpe succes efter FCK-exit: ‘Var lidt chokeret’

Dansker har gang i magisk sæson: ‘Klassespiller’

Thomas Frank spøger i storklub

– Forhåbentligt kan jeg snuse til A-landsholdet

– Jeg håbede, at Retov og Birk ville tage over

– En kunstner som Kasper Dolberg fortjener bedre

Ankersen tilbage: Du får mig ikke til at fortryde

Kean & Fiorentina har knækket Inter-koden

FCM kan være Skandinaviens største om 10 år

Thomas Gravesen forstår FCK’s målmandsindkøb

De overpræsterer på budget og transfers

Tottenham er ude