Tipsbladet i Parken.
Jacob Neestrup reagerede mandag forud for FC Københavns møde med Galatasaray i Champions League på tyrkernes cheftræner Okan Buruks udtalelser, som han kom med efter seneste runde i gruppespillet.
– Det er det jo ikke [respektfuldt, red.]. Der er jo to ting i det. En ting er, at modstanderens træner bevidst forsøger at ydmyge mine spillere for det hårde arbejde, de lavede i München. Det er en ting. Det er ikke kønt, sagde Jacob Neestrup blandt andet – læs det hele her.
I München kæmpede FC København sig til uafgjort mod tyskerne, men Okan Buruk mente alligevel, at de forærede FC København et point. Nu uddyber tyrkernes træner så sin udtalelse, efter han har fået af vide, at Jacob Neestrup mente, at kommentaren ikke viser tegn på respekt.
Det gør Okan Buruk på mandagens pressemøde forud for klubbernes møde tirsdag, og her er han bestemt ikke enig i Jacob Neestrups udlægning om, at udtalelsen er fremført med ingen respekt.
– Det her blev brugt meget i 90'erne til at motivere spillere og fans, men jeg har ingen form for mangelfuld respekt overfor FC København. Efter den første kamp har vi set, at de kan vinde enhver kamp i gruppen, og hvilket hold de er.
Okan Buruk haler også i land, da han ikke mener, at han kommenterede FC København, men i stedet brugte krudt på at italesætte Bayern Münchens niveau.
– I min forklaring om Bayern München, mente jeg, at de var garanteret et avancement, og de spillede et niveau under deres højeste niveau. I morgen forventer jeg en helt anden Bayern-indsats, da de tabte 1-5 i weekenden og skal spille bedre. Jeg har forklaret mig omkring Bayern, og jeg lavede ikke nogen kommentarer omkring FC København. Jeg mener ikke, at der er mangelfuld respekt. Det er et hold, som jeg rigtig godt kan lide og respekterer.
Det første opgør i Istanbul endte 2-2, selvom FC København havde været foran med to mål det meste af kampen. Et rødt kort til Elias Jelert viste sig dog at blive kampafgørende, da Galatasaray i de døende minutter fik scoret to gange.
Tirsdag kan ingen af de to mandskaber bruge uafgjort til noget, hvis Manchester United vinder over Bayern München. Vinderen i Parken vil omvendt kunne booke billetten videre i Champions League sammen med Bayern München.

Christian Eriksen er åben for retur

Karthago-Ørne straffer hjemmesvage Liberia

Kun Thomas Frank var værre

United-stjerner joker om Højlund-scoring

Rasmus Højlund jubler over Mika Biereth

PL-profil blev brutalt tacklet – øret er reddet!

Frækt bud på Eriksens næste klub? ‘Et godt match’

Portugisisk stjerne frygter Danmark

Eriksen skal til Superligaen til sommer

Verdensmester hjælper Arsenal-dansker: ‘En topfyr’

Han skal erstatte Dolberg

Oscar Schwartau hylder Brøndby-spillere

Ny skade til Danmark – Brian Riemer skifter ud

Hård kritik af David Nielsen: ‘En svinestreg’

Stolt Makienok: Her er det fedeste derby

Afskriver ikke Anders Dreyer og co. – men…

Freder Neestrup: ‘Ingen bedre dansk træner’

Afsløring: Magnus Christensen rykker til Sverige

Gik viralt: Nu forklarer Rasmus Højlund

‘Priske ødelagde det hele’

– Brøndby skal til at vinde nogle kampe

Afsløring: AaB lejer Jubril Adedeji ud

Ville købe Parken: ‘Uinteressant’

– Det var dejligt lige at få scoret på Mads

Riemer afslører: Han bliver anfører

Anbefaler dansk stjerne til Premier League-klub

Hård FCK-kritik: ‘Han ser rigtig, rigtig dum ud’

Man Utd kigger på Superliga-kending til 600 mio.

FCK-kollaps: ‘Han virker en smule rådvild’

Uvirkelig samtale for Harder: Vi er bedste venner

Thomas Frank på blokken i kriseramt klub

Damsgaard bedre end nogensinde: Er sindssygt glad

Intern uro i Real Madrids omklædningsrum

Mange mål i München

Opfordrer kæmpeklub: Køb Gustav Isaksen

Dybt imponeret af Jesper Sørensen: ‘Fantastisk!’

Roser Jon Dahl Tomasson efter bizart forløb

Scorer hattrick – Silkeborgs næste stortalent?

Advarer Danmark mod megatalent: Utroligt!

Hård AGF-kritik: I kommer ALDRIG til at vinde guld

Tog superstjerne med til København

I svime over dansker: Herregud, altså!

Harder blæst bagover: ‘Verdens bedste angriber’

Grund til bekymkring?

Anton Gaaei i skurkerolle: Shit!

FC Barcelona er rasende

Brian Riemer: ‘Han var ikke aktuel for Danmark’

Revser FCK-boss: Useriøst!

Riemer lettet over Højlund: ‘Gjorde mig så glad’

Danmarks nye bomber: ‘Derfor var beslutningen nem’

Scorer kvart milliard: ‘Fedt med den kontrakt’

Stjerne afslører: ‘Var tæt på at dø’

Italiensk legende amok i tv-studie

Rundens Hold i Superligaen – 22. runde

Nyt Kvistgaarden-afbud