Det røg lidt under radaren mandag, da Det Europæiske Fodboldforbund (UEFA) præsenterede fremtidens Champions League. Udbryderligaen Super League stjal i stedet overskrifterne.
Men nu ligger det altså fast, hvordan Europas fineste klubturnering fra 2024 og frem vil tage sig ud.
De to største ændringer er, at deltagerlisten udvides fra 32 til 36 hold, samt at det velkendte indledende gruppespil skrottes. I stedet placeres alle hold nu i én liga.
En af de fire ekstra CL-pladser går til et nationalt mesterhold i forbindelse med kvalifikationen til hovedturneringen, og det er især den del af det nye format, der vækker begejstring i FC Midtjylland.
– Det er godt, at der er kommet en ekstra plads til de hold, som Danmark har med i kvalifikationen, altså mesterholdene. Det øger jo vores chance for at komme i Champions League, siger FCM-direktør Claus Steinlein.
Han glæder sig også over, at der i hovedturneringen fremover skal spilles ti kampe inden playoffopgørene i stedet for de sædvanlige seks gruppekampe.
– Det giver danskerne mulighed for at se fem hjemmekampe i Champions League, så det er godt for dansk fodbold og også i forhold til indtægtsmuligheder, siger Steinlein.
FC Midtjylland-direktøren vil dog stadig gerne have helt klarlagt, hvordan Champions League-pengene fremover vil blive fordelt mellem holdene, inden han kommer med sin endelige dom over det nye format.
I FC København er man også en smule afventende med at udtale sig.
Både fordi de sidste detaljer i forhold til fremtidens Champions League stadig ikke er helt på plads, og fordi Daniel Rommedahl, der er direktør for Football Operations and International Affairs i FCK, sidder i bestyrelsen i European Club Association (ECA), der er inde over udarbejdelsen af det nye format.
Men den ekstra CL-plads til et nationalt mesterhold bliver ligesom i FC Midtjylland taget godt imod i hovedstaden, lyder det fra FCK's kommunikationschef, Jes Mortensen.
– Vi er positive – både i forhold til den nye turneringsmodel med én liga og de fremtidige muligheder for at få et dansk hold med i Champions League, siger han.
Siden 2003 er Champions League blevet afviklet under samme format, hvor 32 klubber har været inddelt i otte grupper, men denne struktur ændres altså fra sæsonen 2024/25.
/ritzau/

Her er fem bud på en ny AaB-træner

FCM-nedtur: Simsir er skadet

Formstærk duel uden vinder i Spanien

Van der Vaart dybt imponeret over danskerklub

Kæmper for at komme af med Pione Sisto

Hoff Thorup under pres – Wilshere kan afløse ham

Ført fra hinanden efter slutfløjt i Parken

Kvistgaarden forklarer: ‘Nogle rigtig søde øjne’

Så presset er din Superliga-klub

FCK på plads i Sverige – kiggede på venstre back

Hev fat i Achouri: Vi kender jo Felix Beijmo

En genistreg af dimensioner, Neestrup!

Sky Sport: ‘PC’ vil hente Neestrup

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Dybt utilfredse: Det er meget kontroversielt

I dialog med Brøndby

Bitter Randers-træner: ‘For dårligt!’

Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob

Frederik Birk: Det får du mig ikke til at sige!
Kære FC København: Hvad venter I på?

‘Hvad tror du selv? Ingen kommentarer!’

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

Brandvarme Makienok sænker OB

Udlejet FCK’er fortsætter storform: Assistkonge!

Driller Brøndby-helt: ‘Vattet spark!’

Trænerkarusellen har fart på i Aalborg

Thomas Mikkelsen hyldes i Brøndby

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

‘Du får ikke din Viaplay-overskrift’

Hyldes af Christian Eriksen

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske!

Stor bet: Brøndby-profil ude med skade

Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!

Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

En umulig mission at holde på ham

Pønser på at hente Marcus Rashford

Vanvittig kamp – sender Brøndby Stadion i ekstase!

‘Det er forfærdeligt!’

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

Jacob Neestrup bringer FCK-darling fra start

Nartey bliver den helt store Brøndby-helt

Birk overrasker med flere ændringer

Pavens død udsætter alle fodboldkampe i Italien

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Viborg FF – Lyngby Boldklub

AaB’s ledelse har et kæmpe ansvar

Desperat: Det dufter af 1. Division, AaB!

Næsten historisk ringe – så dårlige er AaB

Formsvage Forest besøger svækkede Spurs