Der skal ikke være nogen bagveje ind fodboldens Champions League.
Det mener Divisionsforeningens direktør Claus Thomsen, der er medlem af bestyrelsen i ligasammenslutningen European Leagues.
Thomsen og European Leagues håber således at få justeret på især to detaljer i Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) nye format for Champions League, der træder i kraft fra 2024.
Topklubbernes kortlivede Super League-projekt, der blev lanceret lige før, at Uefa i april 2021 præsenterede sit nye Champions League-format, og den efterfølgende debat har ifølge Thomsen været medvirkende til at åbne for justeringer.
Især planen om at give to pladser til store klubber, som ikke kvalificerer sig til Champions Leagues gruppespil via sin hjemlige liga, skal skrottes, mener Thomsen.
– Vi mener, at man udelukkende skal kunne kvalificere sig via sportslige meritter. Det andet er et skridt – omend et lille skridt – mod en lukket liga som Super League, siger Claus Thomsen.
Også kampantallet i den 36 hold store indledende gruppe i det nye Champions League-format skal ned, mener Claus Thomsen.
Ifølge Uefas udmeldte plan skal hvert hold spille ti kampe i gruppespillet mod de seks kampe i det nuværende format.
Inklusiv playoffkampe giver det 196 kampe inden ottendedelsfinalerne mod 96 i det nuværende format.
European Leagues ser gerne, at holdene spiller otte gruppekampe, hvilket bringer antallet af kampe ned på 160 inden ottendedelsfinalerne.
Claus Thomsen påpeger blandt andet, at de planlagte 100 ekstra kampe skaber meget ufleksible forhold for både ligaer og Uefa, hvis der opstår behov for kampflytninger.
– Det gavner kun ganske få, at der kommer flere kampe, og fansene ønsker det heller ikke, siger Thomsen.
European Leagues har holdt møder med flere forskellige sammenslutninger af fangrupper, og i det hele taget er Claus Thomsen glad for dialogen omkring fremtiden for de europæiske klubturneringer.
Han vil til gengæld ikke spå om sandsynligheden for, at European Leagues får sine ønsker gennemtrumfet.
– Det er Uefas turneringer, og de kommer til at træffe beslutningerne. Men der er en åben og god debat omkring tingene, og alle har mulighed for at blive hørt, siger Thomsen.
Claus Thomsen er som repræsentant for European League også medlem af Uefas komité for klubturneringer.
Komitéen holder tirsdag i næste uge møde efterfulgt at et møde i Uefas bestemmende organ, eksekutivkomitéen, hvor blandt andre Dansk Boldspil-Unions (DBU) formand, Jesper Møller, er medlem.
Her bliver der muligvis taget endelige beslutninger omkring kampantallet i og adgangen til den nye Champions League, men de kan også blive skubbet til senere på året.
/ritzau/

Så presset er din Superliga-klub

Formsvage Forest besøger svækkede Spurs

– Han har brug for at score

‘Det er forfærdeligt!’

Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

FC København – AGF

FC København-stjerne knust

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Brøndby IF – Randers FC

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti
Kære FC København: Hvad venter I på?

FCK-stjerner forventes færdige for sæsonen

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Udlejet FCM-angriber storspiller

Pønser på at hente Marcus Rashford

Thomas Frank hylder ustoppelig duo

FC Midtjylland henter 18-årig midtbanespiller

Dansk succestræner på vej væk

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Det bobler med mål i Champagne-land

Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

AaB – Sønderjyske

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’